Proti vojenskému převratu v Myanmaru protestují tisíce lidí
Na začátku února se v Myanmaru odehrál vojenský puč. Poté, co armáda zadržela vládní představitele, začal lid protestovat. Policie používá proti desetitisícovým demonstracím gumové projektily a slzný plyn, protesty ale nepřestávají.

Už na konci ledna se objevila podezření, že armáda chystá vládní převrat. Mluvčí vojska Khine Tu Kha ale veškerá obvinění vyvrátil ještě dva dny před pučem. Agentura Reuters však uvedla, že armáda zadržela někdejší disidentku Su Ťij a barmského prezidenta. Vrchní velitel vojska Min Aun Hlain se chopil moci a vyhlásil roční nouzový stav. „Jakmile skončí nouzový stav, vrátíme se k ústavě z roku 2008 (kterou sepsala tehdejší vojenská vláda, pozn. red.), vyhlásíme volby a dáme moc do rukou právoplatného vítěze,“ řekl ve svém projevu 9. února generál Hlain. Vojáci omezili telefonní a internetové připojení. Bez signálu se ocitly i televizní stanice kromě vojenské televize Myawaddy TV, která obyvatele o převratu informovala.
Obyvatelé byli vyzváni k nepokojům
Su Ťij už před svým zatčením zveřejnila na svém facebookovém profilu prohlášení, ve kterém nabádala barmský lid k protestům. „Vyzývám obyvatele, aby vojenský převrat nepřijali, aby reagovali a bezvýhradně protestovali proti převratu provedeném armádou,“ napsala.
Pár dní po převratu začali obyvatelé protestovat v ulicích boucháním do hrnců a troubením na klaksony aut. Spolupráci s armádou odmítli i lékaři, kteří vyhlásili stávku. Lidé po celé zemi vyšli po desetitisících protestovat do ulic. Armáda, pod kterou spadá i policie, má ovšem prostředky protesty potlačit. „Pozatýkat několik tisíc lidí s cílem vystrašit obyvatelstvo je ale něco jiného, než když se proti vám zvedne celá společnost,“ řekl pro server iROZHLAS novinář Igor Blaževič, který několik let v Myanmaru žil.
Vše může skončit krveprolitím
Podle Blaževiče je nemožné předpovědět, co se v zemi bude dít dál. Rýsují se ovšem možné scénáře. Tím nejtragičtějším je, že se demonstrace začnou stupňovat a generál Hlain nařídí armádě do demonstrantů střílet ostrými náboji. To podle Blaževiče vyvolá vlnu uprchlíků a Hlain povládne zemi, která bude mezinárodním vyvrhelem. „Druhý scénář je takový, že masový odpor lidí probudí jisté proudy v armádě, které odstaví generála Hlaina a dostanou zemi ven z hrozící katastrofy,“ uvedl.
Během protestů policie používá proti demonstrantům gumové projektily a slzný plyn, lidé se ale obmítají vzdát. „Propusťte naše lídry. Respektujte naše hlasy,“ křičí protestující. „Zvedl se skutečně celý národ, a jedinou cestou, jak si Hlain může udržet moc, je obrovské krveprolití,“ řekl Blaževič. „Nadějí zůstává jen to, že na něco takového část armády nepřistoupí,“ doplňuje.
Podle České televize použila v uplynulém víkendu armáda proti demonstrantům ostré náboje a dva lidé údajně zemřeli. Tento článek vznikl ještě před prvními oběťmi nepokojů, pozn. red.
Sdílejte článek Další články z rubriky