Kapverdské ostrovy: Exotický ráj i špinavý slum
Exotika, jemný písek a azurově modré moře — tak si mnoho lidí představuje prostředí ideální dovolené. Vypravit se do Karibiku si však nemůže každý dovolit. Kapverdské ostrovy zmíněná kritéria splňují a jejich návštěva cestovatele finančně nezruinuje. Turisty zatím jen málo navštěvovaná země teprve čeká na své objevení. Okázalý luxus tedy na ostrovech rozhodně není k nalezení a je možné nahlédnout do života v africkém slumu.

Kapverdy leží 600 kilometrů od pobřeží afrického Senegalu uprostřed Atlantského oceánu a let z Česka sem trvá šest a půl hodiny. Zatím nejsou vyhledávanou dovolenkovou destinací. Cestovní kanceláře je nabízejí teprve chvíli, a tak představují místo vhodné ke klidné dovolené. Ostrovy leží 600 kilometrů od pobřeží afrického Senegalu uprostřed Atlantského oceánu.
Souostroví Kapverdy tvoří deset ostrovů a každý z nich je jedinečný. Na ostrově Fogo se rozkládá tropický les, rostou zde banánovníky i jiné exotické rostliny, Boa Vista zase potěší sportovce vlnami ideálními k surfování. Ostrov Sal překvapí „měsíční krajinou“, je totiž tvořen dvěma vyhaslými sopkami. Nachází se na něm i solný důl a léčivé solné jezero. Cena dovolené se pohybuje podle typu ubytování od jedenácti až po čtyřicet tisíc. Na ostrovech sice stojí několik hotelových resortů, turisté se však mohou ubytovat i ve městech. Fotogalerie přibližuje tvář ostrova Sal.
Foto: autorka
- Ačkoli by se mohlo přepokládat, že oceán, který omývá ostrovy, bude chladný a koupání proto nebude příjemné, není tomu tak. Moře je teplé a plné živočichů.
- Dlouhé pláže jsou ideální k procházkám a moře zase k potápění. Při troše štěstí je zde možné spatřit žraloka, a pokud se turisté vypraví na noční výlet za želvami, na vlastní oči uvidí i karety obrovské.
- Čas na Kapverdách lze strávit relaxováním na pláži dodržováním pravidla ostrovů „no stress“, kterým se řídí všichni místní obyvatelé, surfováním, potápěním, rybařením nebo cestováním po ostrovech.
- Karety obrovské jsou i symbolem ostrovů. Na líhnoucí se želvy turisté mohou podívat v „želví školce“, ohraničeném prostoru, kde želví vajíčka v bezpečí čekají na vylíhnutí.
- Vajíčka karet obrovských je možné i adoptovat. Tím turisté přispívají na ochranu těchto živočichů.
- Pracovnice želví školky drží v ruce právě vylíhnutou želvu a po chvíli ji odnáší do moře.
- Ulice města Sal, které se jmenuje stejně jako ostrov, na kterém leží, mají do luxusu daleko.
- Nehostinnost ostrova Sal způsobuje, že někteří jeho obyvatelé žijí na hranici chudoby. Ve vnitrozemí vznikl slum, ve kterém žijí lidé v chatrčích a mezi odpadky.
- Děti ze slumu dostávají od turistů oblečení a boty, které jim koupili ve městě Sal. Rozvíjející se turismus je pro obyvatele slumu jedinou šancí, jak získat práci a zlepšit svůj životní standard.
- Pohled na město Sal, které leží na kamenitém a nehostinném ostrově, nevypadá zrovna lákavě. Hotely na pobřeží však turistům zajišťují veškerý komfort. Kdo touží po větší exotice, může se však ve městě ubytovat.
- Ostrov Sal překvapí „měsíční krajinou“, je totiž tvořen dvěma vyhaslými sopkami.
- Na kapverdské poušti je často možné spatřit fata morgánu.
- Na ostrově Sal se nachází i solný důl a léčivé solné jezero. V tom se mohou turisté vykoupat.
- Bavlníku se na ostrovech daří a je tu hojně pěstován.
- Banánovník je typickou rostlinou Kapverdských ostrovů.
- Kapverďanka v typickém místním oděvu prodává šátky turistům.
- Je libo čerstvý tuňák? Místní rybárna má otevřeno téměř celý den.
Sdílejte článek Další články z rubriky