České lyžaře lákají v zahraničí dlouhé sjezdovky i místní drinky
Ačkoli má Česká republika dostatek lyžařských areálů, lidé si raději jezdí užívat zimní radovánky do zahraničí. Třeba Itálie a Rakousko uspokojí i náročné snowboardisty a freeskieře. Alpské sjezdovky jsou totiž delší, rozmanitější, upravenější a fronty u vleků nebývají tak dlouhé. Restaurace na sjezdovkách navíc nabízejí lyžařům kromě občerstvení také možnost odpočinku na lehátku.

Zimní dovolená v zahraničí nebývá o moc dražší než lyžovačka v Česku. Mnoho Čechů cestuje na hory do Itálie či Rakouska. „Jezdívám do Mölltaler Gletscher v Rakousku. Je tam nádherná příroda a dlouhé sjezdovky,“ hodnotí rakouské hory Martin Novotný (21). Za pět dní ubytování s jídlem i skipasem ho dovolená vyšla na něco málo přes čtyři tisíce plus výlohy na dopravu, které se mohou vyšplhat i na několik tisíc. Výhodou velkých středisek jsou také skibusy, které lyžaře sváží po celé oblasti.
V Itálii je velmi navštěvovanou oblastí Val di Fiemme. „Vybrala jsem si Cavalese v Itálii místo lyžování v Česku, protože je to za téměř srovnatelnou cenu a úroveň se nedá srovnávat. Sjezdovky jsou upravené a nikdy na nich není narváno,“ míní Lenka Jandourková (20). Oceňuje také to, že v rozlehlém areálu nebývají u vleku fronty, a díky krásnému počasí může lyžovat jen v jarní bundě. V italském lyžařském areálu Val di Fiemme je k dispozici několik sjezdovek. Mnozí lyžaři nestihnou všechny vyzkoušet ani za celý den.
Ti, kteří jsou z lyžování unavení, se mohou zastavit u jedné z restaurací nabízejících horké nápoje na zahřátí i hlavní jídla. Lyžaři tedy obvykle tráví v areálu celý den a do penzionu či hotelu se vracejí až večer. „Když jsem si chtěla odpočinout, prostě jsem zastavila u jedné z mnoha hospod, koupila si zdejší výborný drink Aperol Spritz nebo Bombardino, našla jsem si lehátko a opalovala se,“ vzpomíná Jandourková. Oba nápoje jsou typicky italské, Aperol Spitz je nízkoalkoholický pomerančový aperitiv a Bombardino horký vaječný koňak se šlehačkou.
Ne všichni jsou ale z velkých lyžařských areálů nadšení. „Jezdívala jsem na hory do Itálie a Rakouska, ale už mě to nebaví. Preferuji Česko,“ říká Soňa Molnárová (46). Vadí jí především to, že v zahraničních oblastech, které navštěvovala, stály chaty daleko od sjezdovek a byla proto závislá na skibusech. „Všechno je tam hektické, lidé se rychle obují a celý den jezdí sem a tam, i když jsou unavení, a to jen proto, aby se jim vyplatila permanentka,“ dodává.
Vyžití pro snowboardisty i freeskiery
Zahraniční sjezdovky si chválí především snowboardisté, kteří tráví čas v místních speciálních parcích. „V září a říjnu bývá dobré rakouské středisko Hintertux, přes léto je nejlepší švýcarský areál Saas-Fee. Přes zimu je super Livigno v Itálii,“ míní mistryně Evropy ve snowboardingu Kateřina Vojáčková (16).
Právě ledovec Hintertux s 86 kilometry sjezdovek patří v Rakousku mezi nejvyhledávanější oblasti. Je v provozu celý rok a kromě klasických sjezdovek a snowparků má také sjezdovky s boulemi a terény s hlubokým sněhem.
Lyžování ve švýcarském Saas-Free nabízí13 čtyřtisícových vrcholů a devět ledovců. Oblast Livigno, kde se rozkládá národní park, ocení především milovníci přírody. Pokud by si chtěl někdo zalyžovat mimo Evropu, doporučuje Vojáčková sjezdovky v americkém Coloradu.
Velkou rozmanitost sjezdovek nabízí také rakouský Soelden, zajezdí si tu začátečníci, děti i nároční lyžaři. To potvrzuje také Patrik Dobřichovský (21), který se věnuje freeskiingu, tedy volnému lyžování s akrobatickými prvky. „Je to super středisko, kde jsou dva ledovce a jediné středisko v Rakousku kde jsou tři třítisícovky v jednom areálu,“ shrnuje Dobřichovský.
Sdílejte článek Další články z rubriky