Štítek: is_archive

Česká televize je v době pandemie základní informační médium, myslí si František Lutonský z ČT
Televize hraje v koronavirové krizi důležitou roli. Na začátku pandemie Češi více prahli po informacích, a proto trávili u televize v průměru přes čtyři a půl hodiny denně, o 31 minut déle než předchozí měsíce. Podle zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského (41) lidé v těžkých časech více vyhledávají veřejnoprávní média. To se ukazuje i na návštěvnosti jejich zpravodajských webů a sociálních sítí.

Barbora Zpěváčková z Novinky.cz: Práce v mediích je tak trochu diagnóza
Už v dětství Barbora Zpěváčková (26) snila o tom být novinářkou. Od psaní básniček a přípravy školního časopisu se dostala až k politickému zpravodajství na serveru Novinky.cz. V redakci začala pracovat, zatímco dokončovala poslední ročník Vyšší odborné školy publicistiky. Jak říká, musí počítat s tím, že se jí plány mohou kdykoli zhatit a nemůže plánovat nic dopředu. Nikdy totiž neví, jak dlouhé budou schůze, nebo zda se nestane nějaká nečekaná událost.

Mladí už si tištěné noviny moc nekupují. Internet nám stačí, říkají
Dvacetiletí jsou často nazýváni línou generací, která jen kouká do obrazovek a o dění ve světě se nezajímá. Zájem o informace přitom mají, jen si pro ně už nezajdou do trafiky. Postačí jim jen mobil a přístup k internetu. Na to reagují i média, která se prostřednictvím online zpravodajství snaží hledat způsoby, jak jít s dobou.

Na kvalitní zpravodajství ze zahraničí už není tolik peněz, jako dřív. Přesto se snažíme, říkají čeští novinář
Druhý ročník novinářského fóra nabídl v pražských Kasárnách Karlín 2. května mimo jiné diskuzi speciálně k zahraničnímu zpravodajství. V panelu s názvem My a svět mluvil vedoucí zahraniční redakce České televize Michal Kubal, redaktorka magazínu Reportér Adéla Tallisová Dražanová a Vojtěch Berger, který píše pro web Hlídací pes o dění ve střední Evropě. Podle nich tuzemská média informují své čtenáře a diváky o dění v zahraničí dostatečně a v evropském měřítku je rozsah tohoto zpravodajství nadprůměrný.

Barbora Zpěváčková: Práce politické zpravodajky je náročná, ale splnil se mi sen
Před rokem ještě chodila na Vyšší odbornou školu publicistiky v Praze a připravovala se na absolutoria. Teď tráví nejvíc času v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a reportuje události z politického prostředí pro zpravodajský web Novinky.cz. Moje bývalá spolužačka Barbora Zpěváčková (22) je zvyklá mluvit s politiky, dělat několik věcí najednou, ale také skloubit náročnou práci s osobním životem.

ANKETA: Čtete tištěná zahraniční média?
Zahraniční média jsou dnes díky internetu a lepší jazykové vybavenosti lidí přístupnější než kdy dřív. Tištěné verze se dají koupit i v českých trafikách a jejich internetová podoba je většinou volně přístupná. Oblíbená jsou často proto, že informace ze světa na svých webech zveřejňují rychleji, než ta tuzemská. Ptali jsme se českých studentů, zda zahraniční média čtou a proč.

Kdo se bojí smlouvat, na plavbu slevu nedostane
Každá turistická atrakce má pevnou cenu. Za projížďku parníkem po Vltavě ale není jednotně stanovena. Když se turista nebojí smlouvat a nejde informovaný z hotelu, tak ušetří. Prodejce lístků tím ale porušuje zákon.

Česká práce se objevuje i na kulisách hollywoodských filmů
Jak se Čech do Hollywoodu dostal, aniž by po tom toužil. Tak by se mohl jmenovat film o modeláři Radkovi Kučerovi, z jehož dílny pochází kulisy a rekvizity pro některé zahraniční filmy. Ve svém portfoliu má třeba Vetřelce z filmu Vetřelec vs. Predátor, nebo rekvizity z reklamy na čokoládu Milku. Jeho toho však mnohem víc.

Závěr první ligy zastihl táborské atlety ve formě
Stadion oddílu ASK Slavia Praha hostil čtvrté kolo I. atletické ligy mužů a žen, které se uskutečnilo v sobotu 24. srpna v Praze. Atleti z Tábora udrželi účast v první lize i pro příští sezónu. Kvalitní výkon předvedl Roman Flaška. Ženy ovládly oštěp a cenné body vybojovaly v dálce a trojskoku.

Traumatem holocaustu může trpět druhá i třetí generace
Druhá světová válka sice skončila přesně před 68 lety, někteří jsou jí však poznamenáni dodnes. Řeč je především o druhé generaci, tedy děti přeživších, a dokonce i o třetí generaci, tedy vnoučata přeživších Židů. Nejvíce jsou postiženi lidé druhé generace, kteří se někdy stále bojí hlásit k židovství.