Štítek: is_archive

WRC se z konzole přesouvá do Prahy
Mistrovství světa v rallye (WRC) letos slaví jubileum a také historicky první start v Česku. Fanoušci tak mohou odhodit herní konzole a jet se na vlastní oči podívat na unikátní mistrovství. Světový šampionát totiž mladá generace zná spíše jako stejnojmennou počítačovou hru, která je na trhu už přes 20 let. Závod je naplánovaný na říjen a organizátoři pracují na jeho detailech.

Sázejí, i když nevyhrávají. Hranice mezi zábavou a hazardem je tenká
Čím dál více mladých Čechů vkládá peníze do hazardu. Pro některé je sázení pouhou zábavou, jiní v něm vidí šanci k přivýdělku. Podle statistik přitom až 77 tisíc z nich spěje ke gamblerství. Většina sázkařů si totiž včas neuvědomí, že jejich koníček přerostl v nebezpečnou závislost.

Studenti si za zpravodajský obsah klidně připlatí. Mají pak za to ale vyšší nároky
Doba, kdy byly veškeré články na internetu zdarma, už pominula. Třeba weby Deníku N, iHNed.cz nebo iDnes.cz už registrují každý po desítkách tisíc předplatitelů. Mezi nimi jsou i mladí lidé. Ti jsou ochotni si za originální texty či videa klidně připlatit. Očekávají za to ale větší kvalitu než u zpravodajství, jež je dostupné zdarma. To zvyšuje i nároky na samotné novináře.

Česká televize je v době pandemie základní informační médium, myslí si František Lutonský z ČT
Televize hraje v koronavirové krizi důležitou roli. Na začátku pandemie Češi více prahli po informacích, a proto trávili u televize v průměru přes čtyři a půl hodiny denně, o 31 minut déle než předchozí měsíce. Podle zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského (41) lidé v těžkých časech více vyhledávají veřejnoprávní média. To se ukazuje i na návštěvnosti jejich zpravodajských webů a sociálních sítí.

Barbora Zpěváčková z Novinky.cz: Práce v mediích je tak trochu diagnóza
Už v dětství Barbora Zpěváčková (26) snila o tom být novinářkou. Od psaní básniček a přípravy školního časopisu se dostala až k politickému zpravodajství na serveru Novinky.cz. V redakci začala pracovat, zatímco dokončovala poslední ročník Vyšší odborné školy publicistiky. Jak říká, musí počítat s tím, že se jí plány mohou kdykoli zhatit a nemůže plánovat nic dopředu. Nikdy totiž neví, jak dlouhé budou schůze, nebo zda se nestane nějaká nečekaná událost.

Mladí už si tištěné noviny moc nekupují. Internet nám stačí, říkají
Dvacetiletí jsou často nazýváni línou generací, která jen kouká do obrazovek a o dění ve světě se nezajímá. Zájem o informace přitom mají, jen si pro ně už nezajdou do trafiky. Postačí jim jen mobil a přístup k internetu. Na to reagují i média, která se prostřednictvím online zpravodajství snaží hledat způsoby, jak jít s dobou.

Na kvalitní zpravodajství ze zahraničí už není tolik peněz, jako dřív. Přesto se snažíme, říkají čeští novinář
Druhý ročník novinářského fóra nabídl v pražských Kasárnách Karlín 2. května mimo jiné diskuzi speciálně k zahraničnímu zpravodajství. V panelu s názvem My a svět mluvil vedoucí zahraniční redakce České televize Michal Kubal, redaktorka magazínu Reportér Adéla Tallisová Dražanová a Vojtěch Berger, který píše pro web Hlídací pes o dění ve střední Evropě. Podle nich tuzemská média informují své čtenáře a diváky o dění v zahraničí dostatečně a v evropském měřítku je rozsah tohoto zpravodajství nadprůměrný.

Barbora Zpěváčková: Práce politické zpravodajky je náročná, ale splnil se mi sen
Před rokem ještě chodila na Vyšší odbornou školu publicistiky v Praze a připravovala se na absolutoria. Teď tráví nejvíc času v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky a reportuje události z politického prostředí pro zpravodajský web Novinky.cz. Moje bývalá spolužačka Barbora Zpěváčková (22) je zvyklá mluvit s politiky, dělat několik věcí najednou, ale také skloubit náročnou práci s osobním životem.

ANKETA: Čtete tištěná zahraniční média?
Zahraniční média jsou dnes díky internetu a lepší jazykové vybavenosti lidí přístupnější než kdy dřív. Tištěné verze se dají koupit i v českých trafikách a jejich internetová podoba je většinou volně přístupná. Oblíbená jsou často proto, že informace ze světa na svých webech zveřejňují rychleji, než ta tuzemská. Ptali jsme se českých studentů, zda zahraniční média čtou a proč.

Kdo se bojí smlouvat, na plavbu slevu nedostane
Každá turistická atrakce má pevnou cenu. Za projížďku parníkem po Vltavě ale není jednotně stanovena. Když se turista nebojí smlouvat a nejde informovaný z hotelu, tak ušetří. Prodejce lístků tím ale porušuje zákon.