Štítek: is_archive

Arnošt Lustig se stal spisovatelem, aby lidé věřili hrůzám, které prožil
Spisovatel, novinář a pedagog Arnošt Lustig (†84) by 21. prosince oslavil 95. narozeniny. Osudnou se českému autorovi světového formátu stala rakovina lymfatickýh uzlin. Za svého života byl nominován na Pulitzerovu cenu za román Krásné zelené oči. Vrcholy jeho tvorby byly ale také novely Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou či Dita Saxová. Psal především díla o holokaustu, kterým si jako mladý prošel.

Unikátní fotografie neznámého autora zachycují židovský transport z Holešovic
Badatel a publicista Jaroslav Čvančara (71) ve svém archivu narazil na dvě unikátní fotografie. Ty zachycují transport československých židů procházející za druhé světové války křižovatkou ulic U Smaltovny a Veletržní v pražských Holešovicích. Snímky byly uvedeny na vernisáži Obrazy a hlasy Bubnů přímo na Bubenském nádraží, odkud byly transporty vypravovány.

Wintonův skutek je něčím neopakovatelným, shodují se současné matky
Hrdinný čin, který by zůstal zatajen, nebýt manželčiny zvědavosti. Greta Wintonová našla v roce 1989 složky s dokumenty a fotkami československých židovských dětí z 30. let. Nicholas Winton tehdy dokázal zachránit 669 dětí, kterým zařídil adopci ve Velké Británii. Dodnes ale o svém konání mluví skromně. Současné matky si dokážou jen těžko představit, že by adoptovaly cizího potomka nebo že by se měly svých ratolestí vzdát.

Traumatem holocaustu může trpět druhá i třetí generace
Druhá světová válka sice skončila přesně před 68 lety, někteří jsou jí však poznamenáni dodnes. Řeč je především o druhé generaci, tedy děti přeživších, a dokonce i o třetí generaci, tedy vnoučata přeživších Židů. Nejvíce jsou postiženi lidé druhé generace, kteří se někdy stále bojí hlásit k židovství.
Od té doby věřím na osud
Stály tam tři auta, vypadaly jako stěhovací vozy. Esesáci křičeli: „Nastupovat, nastupovat! Pojedete na pracoviště.“ Do každého se vešlo tak šedesát až osmdesát lidí. Dveře se zabouchly. Náklaďáky odjely. Kam? Do nebe. Zas a znovu. Pořád se to opakovalo. Podobných vzpomínek je k nalezení v pražské Galerii Roberta Guttmanna celá řada. Od 29. července tam totiž Židovské muzeum prezentuje třetí a závěrečnou část výstavy na téma transporty protektorátních Židů do Pobaltí.