Štítek: is_archive

Některé vysoké školy hlásí rekordní zájem o studium. Ten mohla způsobit pandemie, ale i touha pomáhat
Od října se do lavic začali vracet vysokoškoláci. Letošní uchazeči ovšem čelili větší konkurenci. Univerzity totiž hlásí až o šestnáct procent vyšší počet podaných přihlášek oproti loňskému roku. Největší nárůst zájemců zaznamenaly zdravotnické a pedagogické obory.

Někteří lidé si myslí, že se na krizi přiživujeme, tvrdí zdravotnice
Na začátku pandemie Češi zdravotníky obdivovali, v současnosti jim ale čím dál častěji nedůvěřují. Vyčerpaní lékaři se po ročním boji s koronavirem častěji potýkají s agresivním chováním pacientů i kritikou ze strany veřejnosti. Snášet výčitky je pro ně těžké. Zaměstnanci nemocnic ale neztrácejí naději a šanci na zlepšení koronavirové situace vidí zejména v očkování.

Sparta a Slavia spojily síly. Prvoligové kluby se během pandemie věnují charitě
Místo na tribunu si fanoušci kupují lístky před obrazovku. České prvoligové fotbalové kluby se rozhodly, že v době koronavirové krize budou pomáhat tím, že prodávají vstupenky na virtuální derby nebo na záznamy historických zápasů. Výtěžek pak věnují nemocnicím či zdravotníkům.

Kdo nešije, není Čech. Vláda zaspala, a tak lidé sedli ke strojům
GLOSA: Premiér Andrej Babiš se chvástá, že Česká republika zavedla přísná opatření v boji s koronavirem jako první a že nás všichni kopírují. Jenže ve stejný moment se potýkáme s akutním nedostatkem nejdůležitější zdravotní pomůcky při pandemii koronaviru, roušek. Vláda přitom už od ledna veřejnost ujišťovala, že jich bude dost. Po celé tři týdny od prvního potvrzeného případu koronaviru se v Česku ale roušky koupit nedaly a lidé si je musejí vyrábět sami.

Onkolog Anthony Back: Společnost se musí naučit mluvit o smrti
Součástí jeho práce je připravit rodiny pacientů se závažným onemocněním na to, až jejich blízcí odejdou. Americký onkolog Anthony Back je expertem v oboru paliativní péče. Jde o odvětví medicíny, které pomáhá nemocnému prožít zbytek svého života důstojně a zároveň se zaměřuje na komunikaci s rodinou pacienta.

Anketa: Jak vnímáte úroveň českého zdravotnictví?
Česká republika se stala „skokanem roku“. Podle Indexu kvality zdravotní péče (EHCI) se za rok 2015 umístila na třináctém místě z 35 evropských států.Zeptali jsme se obyvatel, jak vnímají úroveň zdravotnictví oni.
Zavedení nadstandardů odmítají tři pětiny lidí
Záměr ministerstva zdravotnictví rozdělit zdravotní péči na standardní a nadstandardní se u veřejnosti setkal s nepochopením. Tři pětiny lidí si toto dělení nepřejí. Vstříc jim vyšel Senát, který Hegerovu reformu ve čtvrtek odmítl.
Babybox nebo utajený porod?
Během předminulého týdne byly do babyboxů, kterých je v České republice 44, vloženy tři děti. Poslední z nich, pojmenovaný podle dne svého nálezu Pátek, je již třiapadesátým novorozencem, který spustil alarm této schránky.
Evropská epidemie E.coli nehrozí
Onemocnění způsobení zmutovaným kmenem střevních bakterií si jen v Německu dosud vyžádalo 46 obětí. Epidemie se dále šíří, podle českých odborníků ale není důvod k přehnaným obavám.
Děkuji, odešel jsem
Osmadvacetiletý gynekolog Tomáš Bagocsi je jedním z lékařů, kteří se rozhodli odejít do Německa. Nedávno se zúčastnil druhého sněmu Mladých lékařů za přítomnosti ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Generaci 20 zajímalo, co podle jeho názoru nutí mladé lékaře k odchodu do zahraničí. Mají skutečně u nás tak špatné podmínky?