Štítek: is_archive

Práce pro Rohlík nebo Wolt láká mladé. Vysoký příjem ale vyvažuje nejistota
Popularita zakázkové ekonomiky, kdy lidé pracují pouze na základě krátkodobých smluv, roste. Příležitosti u rozvozových společností jako Uber nebo Rohlík vyhledávají hlavně mladí a studenti. Služby jim nabízí časovou flexibilitu i vysoký výdělek. Podle odborníků mají tato zaměstnání ale i mnohé nevýhody, které by se neměly opomíjet.

Sociální stravovací podniky dávají lidem bez domova více než jídlo. Nabízejí jim druhou šanci
Negativní postoj k lidem bez přístřeší chtějí změnit některé stravovací podniky. Například v Jídelně Kuchařek bez domova zákazníky obslouží ženy, které mají s pobytem na ulici zkušenost. V pražském bistru Střecha pracují jak lidé bez domova, tak i zaměstnanci po výkonu trestu. Oba podniky nabízejí pouze veganské pokrmy. Najíst se dá totiž podle nich i bez vykořisťování zvířat.

Zájemců o řemeslo je rok od roku méně. Jde přitom o perspektivní povolání
Řemeslníků ubývá, zájem o ně roste. Podle Českého statistického úřadu je zájemců o studium řemeslných oborů stále méně. Zruční pracovníci přitom nemají problém se uplatnit na trhu práce ihned po škole a vydělat si slušné peníze.

Roboti připravují lidi o práci, ohroženy jsou hlavně manuální profese
Seznam profesí, u kterých jsou lidé nahrazováni roboty, se stále zvětšuje. Přestože už existují roboti šéfkuchaři, číšníci či recepční, je automatizace nejvíce patrná v továrnách. V činnostech vyžadujících talent a kreativnost však stroje lidem zatím nestačí.

Student vyměnil účetnictví za kladivo a mozoly
Změna oboru se může vyplatit. Jakub Šturc vystudoval obchodní akademii. Dále se ale rozhodl pokračovat jako umělecký kovář na Střední odborné škole uměleckoprůmyslové v Praze. Únava a mozoly na rukou mu ale stojí za odvedenou práci, která ho baví a naplňuje.

O absolventy ekonomických a obchodních oborů není velký zájem
Diplom v kapse není automaticky zárukou dobré pracovní pozice. Přestože čeští vysokoškoláci nacházejí uplatnění obvykle sami, i oni občas potřebují s hledáním pomoci od úřadu práce. S největšími problémy se potýkají absolventi ekonomických, zemědělských, obchodních a pedagogických oborů, které dlouhodobě nenabízejí dostatek pracovních míst.

Odstranění i malého tetování stojí jako tři nová
Nesmyvatelné symboly na kůži už dávno nejsou znakem vězňů, vojáků či Maurů. Tetování na viditelném místě však může být i dnes překážkou při hledání práce. Řešením jsou dlouhé rukávy, překrytí původního motivu přijatelnějším nebo laserové odstranění. Poslední možnost přitom může stát až „bolestivých“ 50 000 korun.