Štítek: is_archive

Společenský život se po dvou letech vrací k normálu. Covid ale nekončí
Dva roky plné lockdownů a restrikcí spojených s pandemií covidu-19 výrazně poznamenaly současný svět. Lidé, kteří byli zvyklí trávit čas se svými přáteli po barech, užívat si na kulturních akcích nebo cestovat do zahraničí, museli najednou zůstat doma. Koronavirus sice není pryč, ale opatření spojená s ním už téměř ano, a tak se vše začíná vracet k normálu.

Českých erasmáků ubývá. Odvážlivci si ale zkušenost pochvalují
Na semestr v cizině studenti nezapomenou. Vysokoškoláci se proto často vydávají mimo Českou republiku v rámci edukativního programu Erasmus. Ten umožňuje opakovaně vycestovat za vzděláním i mimo Evropu. V posledních letech však dochází k úbytku zájemců. Kromě koronaviru odrazuje tuzemské uchazeče od dobrodružství i byrokracie.

Dobrovolníci za nocleh a stravu poznávají svět. A taky sami sebe
Prázdniny v zahraničí jde trávit různými způsoby, jednou z možností hlavně pro mladé lidi je dobrovolnická práce. Výměnou za ubytování a stravu dobrovolníci pracují několik hodin denně, poznají nová místa a kromě dobrého pocitu získají nové přátele i životní zkušenosti.

Přírodu nahradil internet. On-line skauting trvá po celém světě téměř rok
I když jsou vždy připraveni, přesun schůzek na internet nečekali. Skauti z celého světa už téměř rok plní kvůli pandemii koronaviru úkoly od vedoucích doma. Připravují tak rodičům snídani nebo staví jeskyně na zahradě. Zatímco v Česku se k návratu do lesů teprve schyluje, v Dánsku nebo USA už schůzky mimo klubovnu probíhají.

Vysokoškoláky provází při výběru letních brigád nejistota. Práci proto vezmou i za méně peněz
Jarní měsíce studenti obvykle využívají k tomu, aby si zařídili práci na léto. Ovšem letos je kvůli pandemii situace jiná než předešlé roky. Je méně možností, kde se uchytit, a málokterý zaměstnavatel brigádu v současnosti zaručí. Vysokoškoláci jsou ale optimističtí. I když jim to třeba nevyjde doma, věří v možnost práce v cizině.

Dopady zavřených hranic: školy češtiny pro cizince jsou bez studentů
Jazykové školy češtiny pro cizince budou v létě s nejvyšší pravděpodobností bez studentů. Hranice jsou nyní zavřené, není jasné, kdy se otevřou a i poté se dá očekávat, že lidí z ciziny nepřijede do Česka zdaleka tolik jako dříve. Školy zatím cizince se zájmem o češtinu vyučují aspoň na dálku.

Opatření proti šíření koronaviru přišla pozdě, shodují se Češi žijící v zahraničí
Češi, kteří dlouhodobě žijí v cizině, stáli před nelehkou volbou – buď se kvůli pandemii koronaviru vrátit do rodné země, nebo zůstat tam, kde nyní jsou. Mnozí z nich se rozhodli setrvat a dodržují své závazky v práci. Do Česka se vraceli především turisté a studenti.

Štědrý den na pláži: zkušenost, kterou si hned tak zopakovat nechci
Poprvé v životě jsem se rozhodla strávit svátky u moře, a navíc bez rodiny. Ještě 23. prosince u mě převládal pocit, že mi Vánoce mimo domov nebudou vadit. Na Štědrý den jsem ale zadržovala slzy. I když Thajsko bylo kouzelné, aspoň dalších pár let zůstanu na svátky raději doma.

Vánoční trhy v zahraničí jsou víc vánoční, než nám populisté sugerují
GLOSA: Podle tvrzení některých českých politiků by se mohlo zdát, že v Evropě řádí skřítek Grinch, který lidem krade Vánoce. Kupříkladu Václav Klaus mladší se opřel do vánočních trhů v zahraničí. Prý se z nich vytrácí vánoční atmosféra a křesťanské prvky. Předvánoční Paříž je pravým opakem jeho slov.

Zájem o české pivo v zahraničí roste. Podle sládků se totiž klasický ležák dobře pije
Množství uvařeného piva v Česku sice za minulý rok mírně klesl, v cizině se ale tradiční české pivo těší stále větší oblibě. Důvodem je především to, že se oproti ostatním typům lehce pije.