Štítek: is_archive

Česká muzea zavřela. Návštěvy lidé stíhali na poslední chvíli
Kvůli opatřením proti šíření koronaviru zavřely od pondělí 12. října všechny galerie a muzea. Jednu z posledních příležitostí – nejméně na dva týdny a možná i déle – vidět výstavu Alfons Mucha a Pasta Oner: Elusive Fusion v pražském Museu Kampa měli návštěvníci v sobotu 10. října. Za normálního provozu muzea by výstava měla končit 25. října.

Kontroverzní výstava Českoland. Břínek uvěznil Babiše
Výstava Českoland nabízí návštěvníkům drsnou satiru, černý humor a připomíná jim legendární virální kauzy. Za její realizací stojí český grafik a fotograf Tomáš Břínek (38), známější pod pseudonymem TMBK. Jeho výtvory, které nejčastěji odkazují na aktuální dění v politice, mohli lidé doposud vidět pouze na sociálních sítích. Po internetovém úspěchu tak Břímek uspořádal v podzemí pražského Orea Hotelu Pyramida svou první výstavu, která potrvá do 11. října.

Padesát minut nevidomým. Život s handicapem přibližuje Neviditelná výstava
Je těžké si představit, jak se žije lidem bez zraku. Už devátým rokem Neviditelná výstava přibližuje život nevidomých pomocí interaktivní expozice, kde si každý může vyzkoušet, jak se orientovat na ulici či v bytě pouze pomocí čichu, hmatu a sluchu. Nevšedním zážitkem provázejí nevidomí průvodci a část Novoměstské radnice na Karlově náměstí se tak proměňuje v místo, kde se každý musí spolehnout na pomoc druhých.

Strankovy fotografické koláže působí nereálně a uměle. Raději méně photoshopu
Český fotograf Martin Stranka vytvoří svou spopecifickou technikou koláže jen několik děl do roka. Osmnáct z těchto fotografií představil na své první velké tuzemské výstavě Dechem v pražském Mánesu na začátku března. Prodejní výstava představovala průřez Strankovou tvorbou za posledních 14 let. Ačkoli měla trvat celý měsíc, kvůli nařízení vlády ohledně koronaviru byla předčasně uzavřena. Přesto u českého publika vzbudila zájem a za jedenáct dní ji navštívilo přes 13 tisíc lidí.

Vzdor proti okupaci vyjádřila odvrácením hlavy. K Věře Čáslavské lidé vzhlížejí i dnes
Sílu a odvahu celkem deseti sportovců, kteří se postavili nacistické či komunistické totalitě, připomíná výstava Nestáli stranou. K vidění je v galerii Písecké brány v Praze až do konce listopadu. Jedinou ženou mezi vybranými sportovci je držitelka sedmi zlatých olympijských medailí, slavná gymnastka Věra Čáslavská.

I nevidomí se mohou věnovat kreslení nebo sportu, dokazuje výstava
Studentka Vyšší odborné školy publicistiky Kateřina Klabzubová ve spolupráci s Tyflocentrem Ústí nad Labem nafotila benefiční kalendář. Zároveň se podílela i na výstavě, která má na snímcích a textových medailoncích přiblížit veřejnosti příběhy nevidomých a jejich koníčky.

Výstava Totalita zblízka ukázala důležité okamžiky historie naší země
Příběhy, vzpomínky i osudy lidí v Československu přinesla výstava Totalita zblízka. Zejména studentům ukázala, jak vypadala období nacistické a komunistické totality. Návštěvníci mohli na vlastní kůži zažít třeba jak vypadal výslech StB. Právě interaktivitu výstavy žáci oceňovali nejvíce.

Uzavřeli ji bez nás a nikdy ji veřejně neukázali. Teď je německý originál Mnichovské dohody poprvé v Praze
Klíčové dokumenty moderních českých i slovenských dějin jsou poprvé v historii přístupné veřejnosti. V Praze ji ke zhlédnutí nabízí nově otevřené Národní muzeum při příležitosti oslav 100. výročí založení Československa. Vedle slavné Mnichovské dohody je ve vitrínách také První a Druhá vídeňská arbitráž, Pittsburská dohoda nebo Protokol Hácha-Hitler.

Galerie Albertina dokazuje, že malby Clauda Moneta jsou aktuální i po 170 letech
Přes sto uměleckých děl slavného impresionisty nabízí vídeňská galerie na unikátní výstavě. Návštěvníci se na ní mohou zasnít nad zimními krajinami v mlze, normandskými útesy a skalami nebo hladinami, které jsou plné leknínů. Sebrané dílo Clauda Moneta v Albertině zůstane do 6. ledna 2019, už teď je o něj ale obrovský zájem.

Česnek ve svatební kytici a obřad jedině ve středu. Vdavky v 19. století měly pevná pravidla
Svatební zvyklosti a tradice prošly za uplynulých 200 let velkou proměnou. Některé z nich, jako například rozbíjení talíře či přenášení nevěsty přes práh, se dochovaly až dodnes. Jiné se postupem času vytratily či proměnily. Svatební zvyky a etiketu 19. století přibližuje Muzeum Kouzlo starých časů v Praze, ve kterém je až do konce května k vidění výstava s názvem Svatební výbava.