Štítek: is_archive

Absolvent Jan Burda: Škola pro mě byla oázou tvůrčí svobody
Divadelníci a moderátoři mají podle bývalého studenta Vyšší odborné školy publicistiky (VOŠP) Jan Burdy společné, že jdou s kůží na trh. Coby moderátor Českého rozhlasu Plus a vedoucí souboru Náplavka o tom ví své. Protože je mu práce divadelníka bližší, uvažoval, že by se vzdal moderování. Nakonec však zůstal u obou čínností.

Havel jako morální barometr s osudem blanického rytíře
GLOSA: „Chybí mi Havel“, objevuje se často na sociálních sítích. Heslo bylo vyskládané i teď 17. listopadu ze svíček na Národní třídě. Po éře Václava Klause a milovníka Východu Miloše Zemana se možná není čemu divit. Od chvíle, kdy první porevoluční prezident zemřel, a důstojných státníků se České republice nedostalo, se Havel stále častěji používá jako jakýsi morální barometr. K naší vlastní škodě.

Studenti by si měli z VOŠP odnést znalost řemesla i profesní odpovědnost, říká někdejší zástupce ředitele Robert Kostner
Robert Kostner vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, ale jeho profesní cesta vedla do školství. Na Vyšší odbornou školu publicistiky (VOŠP) přišel v roce 2009 a spolu s ředitelem Petrem Uherkou vytvořil nový vzdělávací systém, který rozdělil výuku na jednotlivá mediální zaměření a zavedl mezinárodní kreditový systém. Na škole působil zejména jako zástupce ředitele, ale dostal se i k samotné výuce.

První českou transplantaci plic provedl profesor Pafko před 24 lety. Dnes předává zkušenosti mladším kolegům
Minulý měsíc oslavil 81. narozeniny a stále pomáhá svým kolegům v nemocnici. Profesor Pavel Pafko je jedním z největších odborníků na hrudní a břišní chirurgii v Česku. Letos si připomene 24. výročí od své první transplantace plic, kterou úspěšně provedl bez asistence. Přes své úspěchy působí skromně a často chválí své kolegy.

Kolja slaví 25. narozeniny. Získal Oscara, ale ne každý už film zná
Fakt, že film Kolja oslavil už pětadvacetileté výročí, mnoho lidí zaskočil. Někteří si ale na jeho premiéru v pražském kině Blaník vzpomenou ještě nyní. Ačkoli snímek získal Oscara za nejlepší cizojazyčný počin, dnešní mladou generaci už moc nezajímá. I kvůli tomu, že nerozumí kontextu některých scén. Naopak starší ho řadí mezi to nejlepší z české kinematografie.

Rudé století na Kampě ukazuje, že s působením komunistů se společnost potýká dodnes
I přes chladné a sychravé počasí se v parku Kampa scházejí první návštěvníci výstavy Rudé století. Expozice pomocí panelů připomíná vznik Komunistické strany Československa (KSČ) v roce 1921 a její následné působení, které mimo jiné po čtyři desetiletí určovalo osudy všech tehdejších občanů. Už při úvodních slovech organizátorů akce nasazují diváci vážné výrazy, následujících třicet minut totiž budou konfrontovaní s dějinami strany.

Jméno Medy Mládkové mezi mladými nerezonuje. Záchranou mohou být lidé z oboru
Sběratelka umění Meda Mládková oslavila 101 let. Za svůj dlouhý život si vybudovala silné renomé napříč českou společností. S manželem Janem Mládkem založila nadaci a vybudovala muzeum na Kampě, kde je uložena sbírka děl nevyčíslitelné hodnoty. Přesto odkaz Mládkové pomalu upadá a dnešní mladá generace na její přínos české kultuře zapomíná.

Skauting zakázali komunisti i nacisti. Před třiceti lety se zrodil potřetí
Československý skaut byl za dobu své existence třikrát zakázán. Poprvé nacisty za druhé světové války, poté komunisty po roce 1948 a po krátkém obnovení znovu v sedmdesátých letech. Veřejnosti se opět otevřel až po sametové revoluci v roce 1989. Od jeho třetího obnovení uplyne v prosinci 30 let.

„Tady jsem kamarádce svíčkou omylem zapálil vlasy.“ Vzpomínkový průvod došel z Albertova na Národní
Stejně jako před třiceti lety, i letos nesl průvod z Albertova na Národní třídu název Vezmi s sebou květinu. Právě těmito slovy začínal text letáků, který v listopadu 1989 zval studenty k připomenutí uzavření vysokých škol nacisty o půl století dříve. Tuto neděli 17. listopadu 2019 se na vzpomínkový průvod k začátku sametové revoluce vydalo přes deset tisíc lidí.

Cesta do Třeskoprsk: malíř Němeček ve Čtyřlístku zachytil město Doksy i s detaily
Podívat se do bydliště oblíbených knižních nebo filmových hrdinů bývá často snem mnoha dětí. A pokud člověk patří k obdivovatelům časopisu Čtyřlístek, nemusí za ním cestovat daleko. Městečko Třeskoprsky, ve kterém hlavní hrdinové bydlí, sice na mapě neexistuje, ale existují na ní Doksy u Máchova jezera, které autor komiksu jen přejmenoval. Při procházce okolím se tak dají najít místa, která malíř a spisovatel Jaroslav Němeček poprvé před padesáti lety v příbězích zachytil.