Štítek: is_archive

Do Rady ČT by měli být zvoleni lidé, kteří o televizi vědí víc, než kde mají ovladač, říká nový radní Roman Bradáč
Když Sněmovna na začátku března volila šest nových členů Rady ČT, pedagog z VOŠP Roman Bradáč (53) skončil na prvním místě. Poslanec Stanislav Berkovec (ANO) před volbou rozeslal některým spolustraníkům své hodnocení kandidátů, což vyvolalo kontroverzi. Přestože byl Bradáč na tomto seznamu uveden jako nejvhodnější kandidát, zdůrazňuje, že je nezávislý. V Radě chce především dosáhnout transparentnosti televize veřejné služby. Zároveň mu záleží na tom, aby ČT opět získala důvěru běžných lidí.

Dcery o mně tvrdí, že jsem youtuber, říká novinář Jindřich Šídlo
Po více než čtvrtstoletí v tištěných médiích se rozhodl, že zkusí něco nového a usedl před kameru. Od podzimu 2016 uvádí Jindřich Šídlo (47) na portálu Seznam Zprávy autorský satirický pořad Šťastné pondělí. Během úterní přednášky pro studenty Vyšší odborné školy publicistiky vyprávěl o svém působení v médiích, o politice, ale i o chování novinářů na sociálních sítí.

Rada z praxe: Nepřebíhejte z PR do novinařiny a choďte na pivo
Hostem úterního tvůrčího ateliéru plus byl šéfredaktor Radiožurnálu a bývalý student VOŠP Ondřej Suchan. Se stávajícími studenty se podělil o své zkušenosti a zavzpomínal na studentská léta. Jeho vystoupení Generace 20 zaznamenávala online na našem Twitteru. Vybrali jsme čtyři postřehy z praxe zkušeného novináře a nabízíme k nim pohled dvacetiletých adeptů žurnalistiky.

Novinařina mě baví, ale nechci ji dělat do konce života, říká absolventka VOŠP Gabriela Krejčová
Už při studiu na Vyšší odborné škole publicistiky si vyzkoušela, jak se pracuje v opravdové redakci. Novinářka Gabriela Krejčová (27) psala pro zpravodajský web Novinky.cz nebo působila jako šéfredaktorka Generace 20. Od prosince 2016 pracuje v časopise Sedmička.
I když Krejčovou žurnalistika baví, nedokáže si představit, že by se jí věnovala celý život.

Hodně lidí bere lifestyle jako holčičí bláboly, přitom to není pravda, říká hlavní editorka Proženy.cz
V médiích se Marie Irová (27) uchytila jako jedna z prvních ze svého ročníku. Během posledního semestru na Vyšší odborné škole publicistiky začala pracovat jako redaktorka v online magazínu Bleskproženy.cz a v současnosti zastává pozici hlavní editorky na serveru Proženy.cz. Lifestyle ji bavil vždycky a jak sama tvrdí, může tím oslovit nejen širokou skupinu lidí, ale některými tématy jim i pomoci.

Barbora Zpěváčková z Novinky.cz: Práce v mediích je tak trochu diagnóza
Už v dětství Barbora Zpěváčková (26) snila o tom být novinářkou. Od psaní básniček a přípravy školního časopisu se dostala až k politickému zpravodajství na serveru Novinky.cz. V redakci začala pracovat, zatímco dokončovala poslední ročník Vyšší odborné školy publicistiky. Jak říká, musí počítat s tím, že se jí plány mohou kdykoli zhatit a nemůže plánovat nic dopředu. Nikdy totiž neví, jak dlouhé budou schůze, nebo zda se nestane nějaká nečekaná událost.

Den s absolventem VOŠP Tomášem Kabátem v Rádiu Impuls: Práce je můj druhý domov, často jsem tu až do noci
Rozhlasový redaktor Tomáš Kabát (28) se v mediálním prostředí pohybuje už od sedmnácti let. Díky stáži poprvé vysílal v osmnácti jako krajánek na Rádiu Kiss Morava, kde později uváděl ranní zprávy. Původně chtěl studovat letectví, rozhodl se ale pro média. Rok pracoval v Rádiu City, teď dělá redaktora, dramaturga a editora v Rádiu Impuls. Vyšší odbornou školu publicistiky začal studovat, aby získal další mediální zkušenosti. Dokončil ji před šesti lety.

S mediální gramotností nemají problém jen děti, ale i dospělí, říká absolventka VOŠP Lucie Folbergerová
Učitelství na střední škole vyměnila za přednášky o mediální výchově. Lucie Folbergerová (31) absolvovala Vyšší odbornou školu publicistiky před osmi lety, dva roky poté nastoupila jako učitelka mediální komunikace na střední školu EKONOM v Litoměřicích, kterou před začátkem školního roku 2019 opustila. Nyní pořádá besedy a přednášky pro děti i dospělé na téma mediální gramotnost.

Člověk by měl být vůči novinařině pokorný, myslí si absolventka VOŠP Klára Antonová
Po dokončení Vyšší odborné školy publicistiky vydala svou první knihu o přeživších holocaustu Osudy ve stínu šoa. Novinářka Klára Antonová (29) už od dětství věděla, že se chce živit psaním. Při studiu Autorské žurnalistiky působila také jako šéfredaktorka v Generaci 20. Zkušenosti nabrala i v reklamní agentuře, kde se starala o sociální sítě. Nyní je na rodičovské dovolené a pracuje z domova. Od října přispívá do zdravotní rubriky webu Proženy.cz

Při ranní službě se musím propleskávat, abych neusnul. Nakopne mě až adrenalin z toho, že jdu před kameru
To, že bude pracovat v televizi, by do něj při studiích řekl málokdo. Vojtěch Tichava (27) nastoupil v lednu roku 2015 na pětiměsíční stáž do televize Nova. Začínal ve sportovní redakci na webu tn.cz, postupně se vypracoval až na pozici redaktora a moderátora poledních televizních novin. Po třech letech usedl i před komentátorský mikrofon. Dělat novináře a fotbalového komentátora v komerční televizi ho baví. Sám říká, že do práce nechodí jen makat, ale užít si den s kolegy.