Štítek: is_archive

Děti chceme vychovávat podobně jako Češi. Něco z naší kultury bychom ale rádi zachovali, shoduje se druhá generace Vietnamců v ČR
Druhé generaci Vietnamců žijící v Česku se říká „banánové děti“. Prošli si naším školstvím a kolikrát umí česky lépe než vietnamsky. I když její zástupci připouští, že na rozdíl od svých rodičů budou děti vychovávat volnějším způsobem, některé aspekty vietnamské kultury by rádi zachovali.

Vánoce procházejí žaludkem, shodují se mladí Češi v zahraničí
Trávit vánoční svátky s rodinou není pro každého samozřejmost. Někteří před nimi záměrně utíkají do zahraničí. Jiní by je v rodinném kruhu slavili rádi, ale musí být na Štědrý den třeba na druhém konci světa.

Čechům se v cizině stýská po klasickém jídle. Po chlebu, knedlících i uzeninách
Kdo touží ochutnat pochutiny, jako je chlebíček nebo utopenec, jinde než v Česku je obvykle nenajde.

Vrátil jsem se bez peněz, ale nesmírně obohacen, říká umělec Proško o cestě po jihovýchodní Asii
Půjčil si auto a vyrazil z Thajska do Laosu a Kambodži. Sochař Patrik Proško (43) chtěl poznat tamní kulturu a vyzkoušet si nové metody tvorby. Autem plánoval jet i do Vietnamu a Myanmaru, na hraničních přechodech ho ale zastavili a pokračovat musel autobusem. Po jihovýchodní Asii Patrik Proško cestoval sám tři měsíce a cestu zakončil benefiční výstavou v Bangkoku, jejíž výtěžek pomůže chudým a dětem zmrzačeným nevybuchlou municí. Do Česka se vrátil 18. prosince.

Ve Vietnamu jsem jel stopem na skútru i ve čtyřech lidech, říká mladý cestovatel
V čerstvých osmnácti se sebral a vyrazil sám stopem do Íránu. Od té doby Lukáš Matějček (21) cestuje po celém světě, většinou zadarmo jako spolucestující kohokoli, kdo je ho ochoten svézt. Naposledy vyrazil Matějček do jihozápadní Asie. „Nejdřív jsem chtěl projít pěšky jenom Vietnam, těšil jsem se na malé přírodní cestičky po lesích. Ale když jsem prvních pár hodin šel po asfaltu v doprovodu náklaďáků, byl jsem otrávený. A tak jsem zase začal stopovat.“

Součástí Vietnamu je chaos v největších městech, ale i ohromující příroda
Ruch a špína v největších městech, ale také neskutečné přírodní scenérie. To všechno jsem poznala při cestě po Vietnamu. Strávila jsem celkem deset dní v této „zemi kontrastů“ a prozkoumala část severního a jižního Vietnamu. Zažila jsem laskavou povahu místních, ale i jejich touhu po co největším zisku z turistů. Zároveň jsem ale také přičichla k úplně jinému způsobu života, který si málokdo dokáže představit.

Buvol nebo zhasnutý couvající kamion mě už na silnicích nepřekvapí, říká návštěvník Vietnamu
Dotknout se pomyslně východní kultury mohou Češi na vietnamských tržnicích, mnozí z nich ale asijský světadíl nikdy nenavštíví.Bývalý učitel na České zemědělské univerzitě Jan Šlocar (30) byl ve Vietnamu již dvakrát. Poprvé v rámci rozvojového projektu v roce 2013 a už tehdy si ho zamiloval. Po dvou letech se tam s přítelkyní vrátil a během pěti měsíců ujeli na motorce 14 000 kilometrů při cestě napříč zemí.