Štítek: is_archive

Madeleine Albrightová: Dívka ze Smíchova, která se zapsala do dějin USA i Česka
Jen málokteré ženě se podařilo v minulém století prosadit tak, jako Madeleine Albrightové. Během své cesty za úspěchem se vždy stíhala zajímat o druhé a nikdy jí nebyly lhostejné osudy jiných lidí. Dne 23. března podlehla ve svých 84 letech rakovině.

Prezident Biden začal uklízet po svém předchůdci
Inaugurace nového amerického prezidenta Joea Bidena byla velmi netradiční. Poprvé v historii se jí nemohla zúčastnit i široká veřejnost, okolí budovy Kapitolu bylo ohraničeno a bedlivě hlídáno národní gardou. Jednak z obav šíření nákazy koronaviru, ale i kvůli nedávnému útoku na Kapitol, který stále vyšetřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Těsně po nastoupení do úřadu stihl nový prezident zrušit Trumpova nařízení, obvolat sousední státy a obnovit staré tradice.

Studenti stejně jako agentury věří, že se letos pobyty v USA uskuteční
Studenti v lednu obsazují poslední volná místa letních pracovních programů do USA. Na několik měsíců do Ameriky se totiž každoročně vydává tisíce Čechů. V roce 2020 se ale pobyty neuskutečnily kvůli pandemii koronaviru. Kromě nových zájemců tak musí agentury počítat také s těmi, kteří si program již zaplatili, ale museli ho odložit. Špatné epidemické situace se agentury i vysokoškoláci obávají i v roce 2021. Zatím ale doufají, že si studenti budou moci své vysněné léto v USA užít naplno.

Americké volby byly show, na kterou v životě nezapomenu, říká au-pair z Bostonu
Už rok a půl pracuje Monika Ludvíková (23) jako au-pair americkém Bostonu. Do Spojených států se vydala nabrat nové zkušenosti a zlepšit svou angličtinu. Kromě vyhrocených prezidentských voleb zažila i pandemii koronaviru a protesty hnutí Black Lives Matter. V USA zůstává i přes turbulentní časy, návrat domů plánuje nejdříve v lednu.

Američané berou koronavirus jako chřipku. Nechtějí se moc omezovat, myslí si česká au pair žijící v USA
Minulý rok přerušila Aneta Pfeiferová (21) studium v Praze a začátkem září odjela do Spojených států jako au pair. V USA nadále zůstává, i když se celý svět potýká s pandemií koronaviru. Do Česka se momentálně vrátit nechce. Brání jí v tom případná ztráta práce a strach, aby doma nenakazila rodinu. Podle Pfeiferové jsou Američané o koronaviru informovaní, ale případná větší omezení, jako například v České republice, odmítají a nechtějí si nechat poroučet.

Vánoce procházejí žaludkem, shodují se mladí Češi v zahraničí
Trávit vánoční svátky s rodinou není pro každého samozřejmost. Někteří před nimi záměrně utíkají do zahraničí. Jiní by je v rodinném kruhu slavili rádi, ale musí být na Štědrý den třeba na druhém konci světa.

Nepište jen o problémech, nabízejte řešení, žádá nový novinářský trend
Pro studenty VOŠP byla přednáška Niny Fasciauxové v mnohém překvapivá. Francouzská novinářka na půdě školy v polovině října představila metodu „solution journalism“, která si postupně hledá své místo v novinářském světě.

První dámy Ameriky: Bushová byla babičkou všech, Kennedyová zas módní ikonou
Za posledních sto let se v Bílém domě vystřídalo osmnáct prvních dam. Jejich role není sice zakotvena v ústavě, jde však o funkci reprezentativní. Nedávno zesnulá Barbara Bushová (92), manželka prezidenta George H. W. Bushe, patřila svou přirozeností a vtipem mezi nejoblíbenější první dámy americké historie. Američané ji přezdívali „babička všech“ a to především podle bílých vlasů, které si nikdy nebarvila.

Uplynulo 57 let od prvního letu člověka do vesmíru. Souboj velmocí se mění v soukromý byznys
Lidé létají do vesmíru rovných 57 let. Byl to Jurij Gagarin, kdo se 12. dubna 1961 dostal jako první člověk do kosmu. Ze sovětského vojenského pilota se díky tomu stala celosvětová celebrita. Na jeho počest je právě dnešek označovaný za Mezinárodní den letectva a kosmonautiky.

Bývalý americký zpravodaj ČT: Nechápu, proč v USA nedokáží zpřísnit podmínky pro držení zbraní
Martin Řezníček (42) zná Spojené státy jako málokdo v Česku. V letech 2013 až 2017 tam pracoval na pozici zpravodaje České televize. Během této doby poznal USA i mentalitu tamních občanů. Ta se podle něj oproti té evropské nejvíce liší v přístupu k práci, vnímání práv anebo chápání státu jako opatrovníka.