Štítek: is_archive

Potravinové banky si váží každé pomoci. Vyzývají, aby lidé nosili hlavně trvanlivé potraviny
V těchto týdnech vydávají potravinové banky třikrát více jídla než normálně. Může za to především uprchlická vlna způsobená válkou na Ukrajině. Kromě velkých obchodních řetězců pomáhají i lidé, a to včetně studentů. Darují trvanlivé zboží či hygienické potřeby.

Ukrajinští žáci nemají problém se začleněním. Školám ale chybí kapacity i učitelé
Do českých tříd nastoupily už stovky ukrajinských dětí. Podle pedagogů nemají problém se začleňováním do kolektivu ani s komunikací se spolužáky. Školám ale chybí učitelé, kapacity ve třídách i peníze.

Velká vlna solidarity s Ukrajinci opadne. Pomoc bude nabízet hlavně stát
V důsledku války na Ukrajině se Česká republika potýká s velkou vlnou válečných uprchlíků. V tuzemsku se vytvořil konsenzus o podpoře a lidé začali Ukrajincům ve velkém pomáhat. Pořádají se finanční a materiální sbírky, angažuje se i stát. Začínají se ovšem objevovat i názory, že veškerá státní pomoc je na úkor sociálně slabších občanů Česka. Podle odborníků souvisí tyto názory s nepohodlím, které z konfliktu plyne.

Připadala jsem si jako ve vězení, hladová a s nejistou budoucností, vzpomíná Afghánka žijící v Česku
Když bylo Sagar Iliyasan Rakin (32) deset let, uprchla s rodiči a dvěma sourozenci před válkou z Afghánistánu do Česka. Jejího otce tvrdě pronásledoval tehdejší režim a situace začala být pro rodinu příliš nebezpečná. Rakin raději většinu vzpomínek z dětství stráveného v uprchlickém táboře vytěsnila. Náročná cesta ke svobodě její rodině trvala šest let. České občanství ale ani po více než dvaceti letech stále všichni nemají.

Lidé u nás umírají kvůli nedostatku léků, říká Venezuelan Wilfredo Sánchez
Lidé ve Venezuele jsou v zoufalé situaci. V zemi postižené vysokou inflací je nedostatek jídla, běžných hygienických potřeb i léků, na ulicích vládne chaos a kriminalita. Obyvatelé z Venezuely ve velkém utíkají. Jedním z nich je i programátor Wilfredo Sánchez (33). Po domově se mu sice stýská, dokud se ale v jeho zemi nezmění režim, vrátit se nehodlá. Sánchez se kvůli autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi a důsledkům jeho politiky rozhodl vydat s manželkou až do Evropy. Nejprve žili v Praze, před dvěma měsíci se přestěhovali do Barcelony.

Podléhat strachu z uprchlíků? Češi potřebují větší důvěru v instituce, shodují se novináři
Současná migrační vlna vyvolává spoustu otázek. I proto vznikl projekt týdeníku Respekt – série diskusí pod názvem Evropa na rozcestí. Jedna z debat proběhla 26. dubna v Plzni, moderoval ji šéfredaktor týdeníku Erik Tabery. Mluvilo se hlavně o rozdílných reakcích na uprchlíky v Česku a Německu. Hosty debaty byli novináři Tomáš Lindner, Martin M. Šimečka a Lída Rakušanová, která v minulosti působila v rádiu Svobodná Evropa.