Štítek: is_archive

Koleje zdražily až o třetinu. Pro studenty ale stále zůstávají atraktivní
Zdražování postihlo celé Česko a přirozeně se nevyhnulo ani studentům. Ti se musejí vyrovnat například s vyšší cenou za bydlení na kolejích. Studentské ubytování zdražilo až o 34 procent. Pro některé vysokoškoláky to může znamenat například nutnost hledání nového přivýdělku i finanční nouzi. Koleje přesto zůstávají o dost levnější než pronájem bytu, a tak je o ně nadále velký zájem.

Univerzity začínají šetřit. Některé přímo na studentech
V rámci úspor se vedení pražské Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) rozhodlo snížit stipendia studentů doktorských oborů. Jejich mzdy klesnou z třinácti tisíc korun na deset a půl tisíce. Pro doktorandy může být však takové snížení likvidační.

Dění na Ukrajině není českým studentům lhostejné. Pomáhají i ze zahraničí
Ruská invaze na Ukrajinu v lidech nastartovala velkou vlnu solidarity. Podporu v České republice vyjadřují nejen vysoké školy, ale i samotní studenti. Ti kromě sbírek pořádají i manifestace. Aktivní jsou ale i čeští studenti v zahraničí.

Většina zahraničních vysokoškoláků studium v Česku miluje. Je tu levno, shodují se
O české univerzity je z řad cizinců každý rok velký zájem. Někteří z nich vyjíždějí na krátkodobý pobyt v rámci edukativního projektu Erasmus. Jiní si troufají získat celý vysokoškolský titul na vlastní pěst. Jen vloni vzrostl počet zahraničních odvážlivců o dlouhodobé vzdělávání v tuzemsku o více než osm procent. Českou republiku většinou vybírají kvůli kvalitnímu vzdělání, bezpečnosti a nízkým nákladům na život. Pro mnoho z nich je však strašákem náš jazyk.

Českých erasmáků ubývá. Odvážlivci si ale zkušenost pochvalují
Na semestr v cizině studenti nezapomenou. Vysokoškoláci se proto často vydávají mimo Českou republiku v rámci edukativního programu Erasmus. Ten umožňuje opakovaně vycestovat za vzděláním i mimo Evropu. V posledních letech však dochází k úbytku zájemců. Kromě koronaviru odrazuje tuzemské uchazeče od dobrodružství i byrokracie.

Skvělý řečník, jenž bral život s nadhledem, vzpomínají studenti na profesora Sokola
Odjakživa rád četl a rád se vzdělával. Filozof a signatář Charty 77 Jan Sokol, který zemřel 16. února ve věku 84 let, stál mimo jiné u zrodu Fakulty humanitních studií (FHS) Univerzity Karlovy. Během života vyzkoušel mnoho oborů, ale s tím, že bude učit, dlouho nepočítal. Přesto nakonec přednášel na mnoha vysokých školách v České republice a jako pedagog se dostal i na Harvard.

Hokejová bitva: Česká zemědělská univerzita vládla více v hledišti, než na ledě
Jednou do roka mají diváci možnost vidět vysokoškolský souboj čtyř největších pražských univerzit na ledě. Česká zemědělská univerzita, Vysoká škola ekonomická, Univerzita Karlova a České vysoké učení technické se již pošesté utkaly v rámci Hokejové bitvy o Pohár primátorky hlavního města Prahy a desetitisícovou finanční odměnu k tomu. Studenti tak měli možnost podpořit jejich školu a vítězství či prohru zapít na afterparty.
Historie patří k oborům, jejichž obtížnost si určuje sám student
Navštěvujete rádi hrady a zámky? Baví vás filmy o honbách za ukrytým pokladem z minulosti? Takové záliby se klidně mohou pro někoho stát důvodem, proč se historii věnovat profesionálně, proč ji vystudovat. Jestli je náročné se touto cestou vydat i co vás na ní může potkat, popsal Generaci 20 Vojtěch Polar, student z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.