Štítek: is_archive

Twitter prochází změnou majitele. Uživatelé ale nepropadají panice
Sociální síť s logem bílého ptáčka na modrém pozadí má ve světě stovky milionů uživatelů. Populární je hlavně kvůli sdílení často silně názorových textů, které omezují znaky o délce maximálně 280. Twitter dosud vlastnil jeho zakladatel Jack Dorsey. Před měsícem ho však odkoupil miliardář Elon Musk, který vyhodil přibližně 3 000 zaměstnanců a začal prosazovat nová pravidla. Spousta lidí se proto začala ohlížet po jiných sítích, které jsou Twitteru podobné.

Putin zákazem sociálních sítí ukázal, že největší strach má z vlastních lidí
KOMENTÁŘ: V Rusku od 14. března nefunguje Facebook, Twitter nebo Instagram. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se podařilo dokončit to, o co se snažil roky. Téměř kompletně odříznul své občany od zahraničních médií. K vypnutí sociálních sítí ho však nedohnal Západ, jak sám tvrdí, ale vlastní strach z reakce obyvatel na zvěrstva, jaká jeho armáda páchá na Ukrajině. Mladou generaci se mu i přesto od pravdivých informací nedaří zcela odstřihnout.

Politika do sportu patří. Haškův výrok ale nadělal víc škody než užitku
Bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek se na svém Twitteru běžně vyjadřuje i k politice. Tentokrát to ale nevychytal. Zkritizoval působení ruských hokejistů v NHL – i oni jsou podle něj totiž zodpovědní za jednání ruského prezidenta Vladimíra Putina. Hašek tak nespravedlivě uplatnil na celý národ princip kolektivní viny.

Přiznání k obtěžování si pochvalu nezaslouží. Omluva čin nesmaže
KOMENTÁŘ: Novinář Jiří Hošek (45) byl propuštěn z redakce Seznam Zpráv poté, co vyšlo najevo, že svým kolegyním posílal nevhodné zprávy. Ty obsahovaly i takzvané dickpics. Sám Hošek se později na Twitteru přiznal k sexuálnímu obtěžování a omluvil se za něj. Vysloužil si za to od čtenářů řadu pochvalných reakcí. Stranou dění přitom pořád zůstávají oběti.

Polemika redakce Generace 20: Omezují sociální sítě svobodu slova?
Už dávno neplatí, že na sociální sítě mohou psát jejich uživatelé, cokoliv se jim zamane. Společnost Facebook příspěvky, jež považuje za nepřípustné, maže, platforma Twitter je zase přímo pod textem konkrétního tweetu označuje za zavádějící. Mají na to sociální sítě právo, nebo jde o cenzuru či omezování svobody slova? Přečtěte si dva rozdílné názory našich redaktorů Marka Veselého a Jakuba Kunce. Oba vycházejí z petice videoherního vývojáře Daniela Vávry, k níž se přidaly i další české osobnosti a která bojuje proti nelogickému mazání příspěvků na sociálních sítích i očividnému zvýhodňování některých uživatelů na úkor druhých.

Komunikace vlády připomíná sitcom v českém podání. Opatření řeší ministři na poslední chvíli přes Twitter
GLOSA: „Další zpřísnění restrikcí týden až dva nepřijde,“ sliboval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) 17. října. O čtyři dny později vyhlásil celostátní lockdown. Opatření jsou nepřehledná a mění se ze dne na den, ministři navíc volí pro debaty místo Úřadu vlády sociální síť Twitter. Nepovedená komunikace připomíná trapný český sitcom. Už chybí jen cedule, které publiku ukazují, kdy se má smát a tleskat. Při pohledu na chaotickou komunikaci je nám ale spíše do pláče.

Hloupé výroky ze sociálních sítí se autorům mohou nepříjemně vrátit i po letech
Za kontroverzní status nebo mladickou nerozvážnost projevenou na sociálních sítích může člověk pykat i s odstupem řady let. O tom se nedávno přesvědčil například dnes již bývalý kandidát Pirátů do Senátu Tomáš Tožička (53) či poslanec za TOP 09 Dominik Feri (23).

Novinář Filip Horký: Pokud člověk něco opravdu chce, musí udělat krok navíc a nebát se
V osmnácti letech začal pracovat v České televizi, nyní je posilou týmu internetové televize DVTV. Novinář Filip Horký byl jedním z hostů na publicistickém festivalu Všemi směry s podtitulem Včera dnes a zítra. Diskutovalo se především o sociálních sítích, ale i o tom, že je důležité, nebát se profesních výzev.

Na sociálních sítích by se měli novináři vyjadřovat, jako kdyby psali do médií, říká Jindřich Šídlo
O problémech spojených s komentáři žurnalistů na sociálních sítěmi promluvil na publicistickém festivalu Všemi směry novinář Jindřich Šídlo. Vzpomínal i na to, jak před sedmi lety vložil na Facebook komentář, který mu způsobil problémy. Situace Šídla přiměla zamyslet se nad stanoviskem, které by měl jako tehdejší pracovník média veřejné služby zastávat.

Twitter mi slouží jako deníček, říká studentka
Svůj profil zde mají kromě zástupců zemí ze všech koutů světa, celebrit a papeže Františka i neznámí lidé. Jde o sociální síť Twitter, kterou aktivně využívá přes tři sta milionů lidí po celém světě. Svůj profil tu má i česká studentka Barbora Prchalová, jejíž profil sleduje skoro tisíc lidí. Je pro ni hlavně místem, kde sdílí svoje veselé i trapné denní příhody. Oceňuje také známé osobnosti, které přes své profily komunikují s lidmi přímo.