Štítek: is_archive

Koronavirus ovlivní i Velikonoce. Věřící o mši nepřijdou, koledníci mají smůlu
Letošní Velikonoce budou kvůli omezením spojeným s koronavirem o dost jiné než za poslední desítky let. Změny se dotknou hlavně náboženských akcí a bohoslužeb. Věřící však tradice dodrží, i když zůstanou doma. Přípravami na Velikonoce si lidé mohou i ulevit od napjaté atmosféry. I když třeba v Praze mnozí mladí lidé zvyky spojené se svátky moc neřeší.

Malina s hořkým nádechem příchází na chuť nové tradici
GLOSA: Udílení amerických anticen The Golden Raspberry Awards, která je v Česku známá jako Zlatá malina, si letos dává opět načas. Protipól Americké Akademie filmového umění a věd se tradičně od roku 1980 uděloval den před slavnostním vyhlášením zlatých Oscarů. Od loňského roku si ale diváci zvykají na novou tradici a vyhlašení se bude konat poslední víkend v únoru. Adepti ale nesmutní, pro pozlacenou malinu si totiž málokdo dojde.

Stavění májek je mezi mladými stále populární. Jejich krádeže také
Koncem dubna se na mnoha místech Česka vztyčí májky symbolizující příchod jara, ale i lásky a plodnosti. Zvyk, který je v našich končinách znám už od poloviny 15. století, si své příznivce nachází i v moderní době.

Masopust spojuje všechny generace. Díky němu se bavila celá Horní Pěna
K vidění byli šmoulové, malíři, piráti, nevěsta se ženichem, ale i pouťové kolotoče. V Horní Pěně, malé obci nedaleko Jindřichova Hradce, se lidé první víkend v březnu rozloučili se zimou tradičním masopustním průvodem. Díky němu se sešlo a společně bavilo několik generací.

Česnek ve svatební kytici a obřad jedině ve středu. Vdavky v 19. století měly pevná pravidla
Svatební zvyklosti a tradice prošly za uplynulých 200 let velkou proměnou. Některé z nich, jako například rozbíjení talíře či přenášení nevěsty přes práh, se dochovaly až dodnes. Jiné se postupem času vytratily či proměnily. Svatební zvyky a etiketu 19. století přibližuje Muzeum Kouzlo starých časů v Praze, ve kterém je až do konce května k vidění výstava s názvem Svatební výbava.

Hody, hody, doprovody! Říkanky si děti „googlí”, chodit koledovat je ale stále baví
Děti dostanou vajíčko, dospělému doprovodu nalijí v hospodě panáka na zahřátí. Tak to vypadá na Velikonoční pondělí v obci Trubská ve Středočeském kraji. Malí koledníci obchází vesnici s pomlázkami už od rána. Za velikonoční říkanky dostávají podle tradice malovaná vejce, se kterými si někteří dávají i obvzlášť záležet.

Původní vánoční zvyky ve Skandinávii vytlačuje ikona Santa Clause. Údajně má žít ve Finsku
Co země, to jiné vánoční zvyky. Například na Islandu nosí dětem dárky synové zlé obryně a ve Švédsku lidé nechávají jídlo skřítkům. I na severu ale v posledních letech stále více sílí komerční symbol Santa Clause, který nahrazuje původní vánoční postavy. Například do Finska se každoročně sjíždějí davy turistů, aby se se Santou vyfotily ve vesničce Rovaniemi, kde muž v červeném kabátě údajně bydlí.

Hudební vánoční tradice: skladba Rybovka láká jednoduchostí a melodičností
K Vánocům neodmyslitelně patří koledy. Existuje ale i jiná skladba, která se už více než 200 let ozývá vždy v tomto čase – Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. Tuto skladbu, lidově Rybovku, zpívají sbory každé Vánoce po celé republice. Je oblíbená pro svou jednoduchost, zapamatovatelné hudební motivy a pěkné české texty. Pro muzikanty, kteří ji hrají každý rok i více než desetkrát, už je ohraná, přesto i pro ně zůstává vánoční tradicí.

V Česku už je po Mikuláši, v Rakousku však čerti chodí stále. Vyrobit ďábelský kostým vyžaduje čas a peníze
Zatímco v České republice se lidé můžou setkat s čertem pouze jediný večer v roce, po rakouských vesničkách chodí rohatí i několik měsíců. Největší průvody rakouských pekelných strašidel, takzvaných Krampus, se stejně jako v Česku konají 5. prosince. Poté ale čerti chodí po domácnostech až do ledna. Původně rakouská tradice už začíná pronikat i do Česka. Pořídit si kostým Krampuse se ale může pěkně prodražit.

Cizinci na Vánoce v Česku: kapr příliš nezaujal, úspěch sklidila půlnoční mše
Na Vánoce podávají v Indii místo kapra krocana, v Japonsku zase na štědrovečerní večeři chodí do fast foodu. Někteří cizinci se rozhodli oslavit svátky trochu jinak a Vánoce strávili v České republice. U turistů vítězily především trhy v centru Prahy, oceňovali i bramborový salát při štědrovečerní večeři.