Štítek: is_archive

Místo v Bruselu jsem brala jako šanci, kterou nešlo odmítnout, říká Háta Sassmannová
Vůbec poprvé má česká komerční televize svého zpravodaje v Bruselu. Reportérka televize Nova a bývalá studentka Vyšší odborné školy publicistiky Háta Sassmannová (26) odjela pokrývat dění v Evropské unii, hlavně s ohledem na české předsednictví od července. V zahraničí ji překvapilo, jak vstřícné jsou evropské instituce, tak čeští novináři.

Neexistují pevně dané mantinely, jak má komentování vypadat, myslí si sportovní novinář Micka
Práce fotbalového komentátora je sen mnoha fanoušků, jeho splnění se však poštěstí málokomu. Absolvent Vyšší odborné školy publicistiky Michal Micka (35) se sportovní novinařině věnuje již více než dekádu. Z televizní obrazovky programů Sport 1 a 2 je právě jeho hlas velmi často spojený s bedlivě sledovanými zápasy.

Doma si můžeme pustit film kdykoliv. Nezapomeneme ale na jedinečnost kin?
GLOSA: Červené sedačky lidé vyměnili za domácí gauče a stříbrné plátno za televizi. Od března minulého roku jsou kina kvůli pandemii zavřená a diváci se tak museli přeorientovat na on-line platformy jako například Netflix nebo HBO GO. Doma nám ale chybí plátno, kvalitní zvuk a samotný zážitek z kina.

Česká televize je v době pandemie základní informační médium, myslí si František Lutonský z ČT
Televize hraje v koronavirové krizi důležitou roli. Na začátku pandemie Češi více prahli po informacích, a proto trávili u televize v průměru přes čtyři a půl hodiny denně, o 31 minut déle než předchozí měsíce. Podle zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského (41) lidé v těžkých časech více vyhledávají veřejnoprávní média. To se ukazuje i na návštěvnosti jejich zpravodajských webů a sociálních sítí.

Mobilní žurnalistika sází na rychlost a unikátní záběry. Kvalitou ale kameru nenahradí
Chytrý telefon mohou mít na rozdíl od profesionální kamery novináři neustále v kapse. Takzvané mobilní žurnalistiky využívají v neočekávaných situacích nebo na místech, kam by se televizní štáb obtížně dostával. Mobil je malý, lehký, oproti kamerám levný – ale nikdy nepořídí tak kvalitní záběry jako profesionální technika.

KOMENTÁŘ: Zákaz předvolebních průzkumů. Proč neplatí i na televizní debaty?
Letošní parlamentní volby byly zvláštní. Mimo jiné tím, že ještě v první polovině října 51 % lidí naprosto netušilo nejen pro koho budou hlasovat, ale ani to, zda vůbec půjdou volit. Na základě čeho se tahle polovina národa nakonec rozhodla? Podle výzkumné agentury Stem/Mark prý lidé nejvíce volí podle programu a osobností jednotlivých stran. K tomu jim pomáhají i televizní debaty.

Televize je babička, sociální sítě vzkvétají. Na festivalu Všemi směry se probírala budoucnost médií
Na otázku, zda mají média v době sociálních sítích nějakou budoucnost, se snažili odpovědět hosté festivalu Všemi směry. Letošní ročník s podtitulem Včera, dnes a zítra se kromě minulosti a přítomnosti zabýval také budoucností médií. Hosté jako moderátor Jan Kraus a politik Dominik Feri se shodli, že média pravděpodobně nezaniknou, ale budou se uzpůsobovat novým technologiím.

Daniel Takáč: V odpovědích některých hostů se občas ztrácím i já
Z elektrotechnické fakulty ČVUT do jedné z nejsledovanější debat v Česku? I tak může vypadat cesta do médií. Daniel Takáč prošel přes televizi Prima a rozhlas až k uvádění prvního interaktivního pořadu u nás – Hyde Parku. Právě o této relaci jsme si s Takáčem povídali ještě před tím, než ČT zastavila hlasování na konci pořadu.

Ve StarDance jde o zábavu více než o tanec
Pátý ročník StarDance…když hvězdy tančí je opět plný krásných kostýmů, hudby i společenských tanců. Přesto však nelze pořad zařadit čistě mezi taneční soutěže. Primárně jde totiž o zábavu a slavné účinkující.
Česká televize chystá kanál ČT 3
Česká televize pod novým ředitelem Petrem Dvořákem chystá nový kanál ČT 3. Ten by měl být dopoledne zaměřen na děti a odpoledne na vzdělávací pořady. Kanál by se měl rozjet na konci příštího roku a náklady na provoz se odhadují až na 150 milionů korun.