Štítek: is_archive

Kritika postavy na konzervatořích může vést až k anorexii
Začínající tanečnice se na školách mnohdy potýkají s útoky na svůj vzhled. Tlak na výkon ze strany kantorů pak často dopadá na psychiku studentek, u některých může ponižování způsobit i poruchu příjmu potravy. Existují ale také konzervatoře, kde se žáci naopak učí, jak správně přistupovat ke svému tělu.

U flamenca záleží víc na emocích než technice. Tančit se dá v jakémkoli věku
Flamenco není tolik náročné na fyzičku jako třeba balet. O to důležitější je ale u tohoto druhu tance vyjádření emocí, správná rytmika a koordinace pohybu. Zkusit si ho tak mohou lidé v každém věku, šanci měli například během listopadového festivalu Den flamenka. Ačkoli ve Španělsku, odkud tanec pochází, ho tančí obě pohlaví, v Česku se mu věnují převážně ženy.

Při pole dance nejde o svůdné vrtění u tyče. Tanečnice mají blíž ke gymnastkám než striptérkám
Modřinám a spáleninám se člověk nevyhne. Pole dance je moderní taneční disciplína, která spojuje několik prvků dohromady od baletu až po gymnastické a akrobatické prvky. Instruktorka Lucie Kubíková říká, že na bolest se dá časem zvyknout, tanečnice se jen nesmí bát trochu se „obouchat“. Bolestivé tréninky jsou podle Kubíkové nejčastějším důvodem toho, proč dívky končí dříve, než se stihnou cokoliv pořádně naučit.

Film Balerína zobrazuje skutečné taneční prvky, ale nereálné sny
Jak může vypadat cesta za snem stát se prima balerínou? Odpověď nabízí nový animovaný francouzsko-kanadský film z dílny studia L’Atelier Animation v Montrealu. Pohádka věrně vyobrazuje opravdovou baletní techniku, jenže aby se stala z dívky skutečná sólistka pařížské opery, potřebovala by víc než devadesát minut příběhu.

Profesionálním tanečníkům se StarDance vyplatí. Zájem o jejich lekce se totiž zvyšuje
Po osmé se vrátili na televizní obrazovky, aby ukázali svůj um. Profesionální tanečníci jsou společně s celebritami opět před kamerami České televize v pořadu StarDance. Účast vnímají stejně jako známé osobnosti. Více než o výhru jde soutěžícím o dobrou show. Profesionálové se navíc zviditelní a získají peníze do budoucna. Díky sledovanosti se jim totiž hlásí do škol noví klienti.

Zásadní věc v baletu? Nekymácet se při piruetě jako kuželka
Jaké to je být baletkou a jak vypadá rutinní trénink? To mohly v odlehčené podobě zažít dívky 12. dubna na čtyřhodinovém baletním maratonu v Praze. Taneční studio Contemporary nabídlo veřejnosti víkendovou kombinaci strečinku a tance. Na závěr si zájemkyně vyzkoušely také pohyb ve špičkách, neboli baletních botách.

VIDEO: Zumba si stále drží příznivce, zvládne ji i taneční amatér
Cvičení plné smíchu a křiku už pět let zvedá lidi v Česku z gaučů a láká je do tělocvičen. Lekce zumby dodnes navštěvuje dostatek nadšenců, pohybově nadaných i nemotorných. Nejvíce ale záleží na lektorce, kvůli které mohou mít někteří jedinci se zumbou špatnou zkušenost.

Učil jsem svou bývalou lektorku, říká mladý tanečník
Robin Tardík (21) tancuje od dětství. Už tři roky pracuje jako lektor. Kvůli svému věku se potkal i s negativními názory, a nejen proto se snaží neustále zlepšovat.

Každé taneční „dřevo“ jednou změkne
Na tanečníky jsou mnohdy kladeny stejně velké nároky, jako na profesionální sportovce. Profesionální tanečnice Aneta Antošová (24) si to sama vyzkoušela. Vyučuje tanec, připravuje choreografie pro televizní pořady a divadlo. Největším profesním úspěchem je však to, že se jako taneční doprovod zúčastnila turné amerického zpěváka Kanye Westa.

Když se street dance stane povoláním
V jedenácti letech začala tancovat street dance v České Kamenici a dnes ji znají tanečníci po celém světě. Jana Vaňková (20) nyní žije v Los Angeles a k popularitě jí dopomohlo především vítězství v jedné z nejsledovanějších tanečních soutěží America’s best dance crew (ABDC). Dnes jí tento koníček živí, avšak cesta k úspěchu jí přinesla i mnoho strastí.