Štítek: is_archive

Odmítla jsem být otrokem a provdat se za bratrance, říká olašská Romka
V 17 letech ji matka chtěla provdat za bratrance staršího o dva roky. Falatka Bihariova se však tradičním zvyklostem olašských Romů vzepřela a odešla z domu. Její hlavní motivací byla chuť mít život ve vlastních rukách a studovat, což se jí i daří. Na univerzitě v Brně pokračuje na magisterské studium a na svatbu má podle svých slov ještě čas.

Vztah není souboj. Hlavní je přátelství
Manželství je loterie. Každý druhý pár v Česku se podle statistik rozvede. Ti, kterým to vydrželo, mluví o vzájemné úctě a respektu. Ve vztahu podle nich nesmí chybět čas na společné, ale i vlastní zájmy. Inspiraci, jak partnerství udržet v kondici, jsme hledali u těch, kteří jsou spolu už víc než čtyři desítky let.

Když v kolejišti vidím lidi, troubím a modlím se, aby uskočili, říká strojvedoucí Pavel Havlíček
Už jako malý kluk se Pavel Havlíček (26) chtěl stát řidičem lokomotivy. Splnilo se mu to. Dnes říká, že tahle práce není pro každého, už proto, že strojvedoucí dnes dělají i práci, kterou měly dříve na starost jiné profese. Právě větší náročnost práce a únava může být podle Havlíčka důvodem řady železničních nehod, které se v poslední době v Česku staly.

Netradiční tematické svatby jsou v kurzu. Snoubenci se inspirují třeba Hvězdnými válkami
Pokud se nebojíte upustit uzdu své fantazie a uspořádat si osobitou svatbu, můžete mít za svědka třeba Darth Vadera. Podle matrikářky Jaroslavy Vrňákové si lidé vybírají neobvyklá místa a netradiční svatební témata hlavně proto, aby se odlišili od ostatních. Sjednat si svatbu mimo obřadní síň není nijak náročné. Stačí podat žádost a zaplatit poplatek 1 000 korun.

Česnek ve svatební kytici a obřad jedině ve středu. Vdavky v 19. století měly pevná pravidla
Svatební zvyklosti a tradice prošly za uplynulých 200 let velkou proměnou. Některé z nich, jako například rozbíjení talíře či přenášení nevěsty přes práh, se dochovaly až dodnes. Jiné se postupem času vytratily či proměnily. Svatební zvyky a etiketu 19. století přibližuje Muzeum Kouzlo starých časů v Praze, ve kterém je až do konce května k vidění výstava s názvem Svatební výbava.

Mladé páry: Pokud je ve vztahu jistota, není důvod svatbu odkládat
Rodiče současné generace 20 se většinou brali, když bylo nevěstě kolem devatenácti let, někteří i dřív. Dneska se na mladé manžele pohlíží jako na něco neobvyklého. Podle dotázaných párů však nemá smysl na nic čekat.

Náročné nevěsty obětují pro dokonalé nalíčení i šest hodin
Ačkoli si někdo může myslet, že líčení je pro ženu pouze příjemná a relaxační záležitost, není to tak úplně pravda. Než se totiž vizážista dopracuje ke konečnému vzhledu, zabere příprava ve svatební den i několik hodin. Proto ne každá nevěsta má čas odborníka navštívit a tuto zdlouhavou proceduru podstoupit.

Mladým stačí levné snubní prsteny
Láska k druhému se nedá vyčíslit penězi, nač tedy drahý snubní prstýnek? Tento postoj zastává v průzkumu Generace20 polovina dotázaných mladých žen a mužů. Budoucím ženichům se za prsten nechce příliš utrácet a dívky o to ani nestojí. Obvykle se přitom cena „snubáku“ pohybuje kolem 10 tisíc korun.
Jak „usvědčit“ ženicha
Když mě kamarád poprosil, abych mu šel na jeho svatbě za svědka, udělalo mi to radost. A protože jsem nechtěl udělat ostudu, pustil jsem se na internetu do hledání, co taková role vlastně obnáší. Nenašel jsem ale vůbec nic konkrétního, a proto jsem se rozhodl napsat, jak jsem k této „oficialitě“ přistoupil já.
Pohádková královská svatba znovu po třiceti letech
Tentýž zásnubní prsten, podobně dlouhá vlečka a stejné místo svatby. Nejen to pojí Kate Middletonovou s princeznou Dianou, matkou jejího muže, který se jednou může stát anglickým králem.