Štítek: is_archive

Na ukrajinské hranici se z matek stávají hlavy rodin, říká student Jakub Hannsmann
Přirozená zvědavost je podmínkou pro novinařinu. Proto podnikl student Publicistiky Jakub Hannsmann (21) výlet na Ukrajinu na vlastní pěst. Původně chtěl pouze dovézt léky na slovensko-ukrajinskou hranici, ve slovenské Sobrance ale zůstal několik dní a nakonec se podíval i za hranice.

Dění na Ukrajině není českým studentům lhostejné. Pomáhají i ze zahraničí
Ruská invaze na Ukrajinu v lidech nastartovala velkou vlnu solidarity. Podporu v České republice vyjadřují nejen vysoké školy, ale i samotní studenti. Ti kromě sbírek pořádají i manifestace. Aktivní jsou ale i čeští studenti v zahraničí.

Jak vypadá typický český student? Alkoholik ani zbohatlík to rozhodně není
GLOSA: Vysokoškoláci by měli platit školné zhruba patnáct tisíc korun za semestr. Takovou částku v prosinci vystřelil do vzduchu guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Neměl by to být problém, vždyť stejné peníze podle něj studenti propijí v hospodě za dva měsíce. Jak na takové číslo přišel, zůstává záhadou. Při pražské ceně kolem 40 korun za půllitr piva by to odpovídalo spotřebě úctyhodných šesti kousků na den. Za to by se nestyděl ani zkušený alkoholik.

Většina zahraničních vysokoškoláků studium v Česku miluje. Je tu levno, shodují se
O české univerzity je z řad cizinců každý rok velký zájem. Někteří z nich vyjíždějí na krátkodobý pobyt v rámci edukativního projektu Erasmus. Jiní si troufají získat celý vysokoškolský titul na vlastní pěst. Jen vloni vzrostl počet zahraničních odvážlivců o dlouhodobé vzdělávání v tuzemsku o více než osm procent. Českou republiku většinou vybírají kvůli kvalitnímu vzdělání, bezpečnosti a nízkým nákladům na život. Pro mnoho z nich je však strašákem náš jazyk.

Českých erasmáků ubývá. Odvážlivci si ale zkušenost pochvalují
Na semestr v cizině studenti nezapomenou. Vysokoškoláci se proto často vydávají mimo Českou republiku v rámci edukativního programu Erasmus. Ten umožňuje opakovaně vycestovat za vzděláním i mimo Evropu. V posledních letech však dochází k úbytku zájemců. Kromě koronaviru odrazuje tuzemské uchazeče od dobrodružství i byrokracie.

Hybridní forma státnic vyvolává ve studentech rozporuplné pocity. Někteří je kvůli pandemii odkládají
Státní závěrečné zkoušky se na Univerzitě Karlově neodkládají. Jejich forma však bude uzpůsobená současné koronavirové situaci. Podle informací ze studijního oddělení Filozofické fakulty proběhnou zkloušky polodistančně, kdy se část komise připojí on-line. Někteří proto státnice odkládají a čas využívají k přípravě.

Američané berou koronavirus jako chřipku. Nechtějí se moc omezovat, myslí si česká au pair žijící v USA
Minulý rok přerušila Aneta Pfeiferová (21) studium v Praze a začátkem září odjela do Spojených států jako au pair. V USA nadále zůstává, i když se celý svět potýká s pandemií koronaviru. Do Česka se momentálně vrátit nechce. Brání jí v tom případná ztráta práce a strach, aby doma nenakazila rodinu. Podle Pfeiferové jsou Američané o koronaviru informovaní, ale případná větší omezení, jako například v České republice, odmítají a nechtějí si nechat poroučet.

Domácí úkoly jsou pro děti nezbytnou součástí učiva, říkají výchovné poradkyně
Domácí úkoly ničí vztah mezi dětmi a rodiči, napsal na Facebooku český bloger Táta parťák. Vyvolal tím velkou bouři a k reakci donutil i ministerstvo školství. Otec prvňáčka si ve svém příspěvku stěžuje na to, že úkoly podle něj údajně ničí vztah mezi dítětem a rodičem. S tím však nesouhlasí některé výchovné poradkyně.

Češi objevují dánské vysoké školy. Oceňují důraz na praxi a samostatnost
Pro studenty, kteří se rozhodli studovat vysokou školu v zahraničí, končí v polovině března termíny podávání přihlášek. Jednou z vyhledávaných studentských lokalit je Dánsko. Prostředí zdejších vysokých škol láká nejenom české studenty hlavně ze dvou důvodů – jsou bezplatné a žáci se zde učí úplné samostatnosti ve vyučování.

Student arabistiky: Verše svých básníků umí nazpaměť. Na své spisovatele i jazyk jsou Íránci hrdí
Každoročně se mohou na studium v Íránu vydat tři čeští studenti. Zlepší si tak svou úroveň v perštině, zažijí přesně připravený studijní program a měsíc se potkávají s perskou kulturou. Ta se od arabského světa zásadně liší, nejenom přístupem ke vzdělání, ale i šíitskou větví islámu.