Štítek: is_archive

Polemika redakce Generace 20: Omezují sociální sítě svobodu slova?
Už dávno neplatí, že na sociální sítě mohou psát jejich uživatelé, cokoliv se jim zamane. Společnost Facebook příspěvky, jež považuje za nepřípustné, maže, platforma Twitter je zase přímo pod textem konkrétního tweetu označuje za zavádějící. Mají na to sociální sítě právo, nebo jde o cenzuru či omezování svobody slova? Přečtěte si dva rozdílné názory našich redaktorů Marka Veselého a Jakuba Kunce. Oba vycházejí z petice videoherního vývojáře Daniela Vávry, k níž se přidaly i další české osobnosti a která bojuje proti nelogickému mazání příspěvků na sociálních sítích i očividnému zvýhodňování některých uživatelů na úkor druhých.

Mladí lidé bojují s češtinou. Velký vliv má i školní výuka
Češi ztrácejí schopnost se srozumitelně a spisovně vyjadřovat. Jedná se zejména o mladší generace, které zanedbávají čtení knih, mají malou slovní zásobu a většinou komunikují na sociálních sítích. Tam se na gramatiku nedbá vůbec. Podle některých studentů i odborníků může za pochroumaný vztah mladých k mateřskému jazyku také přístup učitelů ve školách či nudná forma vyučování.

Smutná a osamělá generace Z
GLOSA: Lidé narození po roce 1995 jsou podle studií ve větších depresích. Mohou za to především sociální sítě. Většina uživatelů na ně přidává nastylizované fotografie takřka bez nedokonalostí. To je jeden z důvodů, proč mladí při pohledu na ně zažívají pocit méněcennosti a vlastní nedůležitosti. Uzavírají se do sebe a porovnávají se s ostatními.

Hloupé výroky ze sociálních sítí se autorům mohou nepříjemně vrátit i po letech
Za kontroverzní status nebo mladickou nerozvážnost projevenou na sociálních sítích může člověk pykat i s odstupem řady let. O tom se nedávno přesvědčil například dnes již bývalý kandidát Pirátů do Senátu Tomáš Tožička (53) či poslanec za TOP 09 Dominik Feri (23).

Dcery o mně tvrdí, že jsem youtuber, říká novinář Jindřich Šídlo
Po více než čtvrtstoletí v tištěných médiích se rozhodl, že zkusí něco nového a usedl před kameru. Od podzimu 2016 uvádí Jindřich Šídlo (47) na portálu Seznam Zprávy autorský satirický pořad Šťastné pondělí. Během úterní přednášky pro studenty Vyšší odborné školy publicistiky vyprávěl o svém působení v médiích, o politice, ale i o chování novinářů na sociálních sítí.

Byznys na sociálních sítích. Influenceři vydělávají na reklamě tisíce, často jde o podvod na sledujících
Být influencerem je pro řadu lidí možná povolání snů. Za to, že jsou lidé známí na sociálních sítích, dostávají od firem produkty zdarma a jsou placeni za zveřejňování příspěvků, které uvidí co nejvíce lidí. Takové fotky by ale měly být označené jako reklama. Ne vždy se to děje, a to i zcela úmyslně.

Svolat demonstraci je dnes díky sociálním sítím jednodušší. Vytrácí se ale přímý kontakt s lidmi
Díky mobilním telefonům a sociálním sítím jsou lidé v nepřetržitém kontaktu s okolním světem. Ne vždy tomu tak bylo. V roce 1989 se mimopražští o listopadových událostech nedozvěděli kvůli cenzuře a monopolu na státní média téměř nic. Proto se tehdejší studenti a herci rozhodli objíždět vzdálené regiony a osobně informovat o aktuálním dění v Praze a o dalších plánovaných demonstracích.

Absolvent VOŠP šéfredaktorem bulváru. „Odhalená prsa dnes už nikoho nepřekvapí,” říká Josef Šťastna z eXtra.cz
Josef Šťastna (39) v roce 2015 usedl na šéfredaktorskou židli bulvárního webu v eXtra.cz a svého rozhodnutí rozhodně nelituje. Jak říká, od bulvárních novinářů by se lidé mohli učit, jak s ostatními mluvit a jak jim naslouchat.

K poslaneckému křeslu dopomohla Dominikovi Ferimu originální image i dobrá komunikace na sociálních sítích
Jednadvacetiletý Dominik Feri se stal nejmladším poslancem v historii české politiky. Čím zaujal voliče natolik, aby ho z 36. místa pražské kandidátky při letošních volbách svým kroužkováním dostali až do Thunovského paláce? Prim hraje jeho originální image, kterou si každý zapamatuje, ale i vtipné statusy, kterými baví lidi především na Facebooku. Generace 20 přináší pět důvodů, které Ferimu napomohly získat poslanecké křeslo.

Televize je babička, sociální sítě vzkvétají. Na festivalu Všemi směry se probírala budoucnost médií
Na otázku, zda mají média v době sociálních sítích nějakou budoucnost, se snažili odpovědět hosté festivalu Všemi směry. Letošní ročník s podtitulem Včera, dnes a zítra se kromě minulosti a přítomnosti zabýval také budoucností médií. Hosté jako moderátor Jan Kraus a politik Dominik Feri se shodli, že média pravděpodobně nezaniknou, ale budou se uzpůsobovat novým technologiím.