Štítek: is_archive

Odmítla jsem být otrokem a provdat se za bratrance, říká olašská Romka
V 17 letech ji matka chtěla provdat za bratrance staršího o dva roky. Falatka Bihariova se však tradičním zvyklostem olašských Romů vzepřela a odešla z domu. Její hlavní motivací byla chuť mít život ve vlastních rukách a studovat, což se jí i daří. Na univerzitě v Brně pokračuje na magisterské studium a na svatbu má podle svých slov ještě čas.

Vysokoškoláci kvůli pandemii přicházejí o sociální vazby. Osobní kontakt nic nenahradí, shodují se prváci
Studenti prvních ročníků vysokých škol znají své spolužáky jen přes internet. Většina univerzit totiž kvůli koronaviru započala zimní semestr distanční výukou a nevypadá to, že by se v nebližší době něco změnilo. Podle odborníků jsou sice mladí lidé zvyklí komunikovat přes sociální sítě, dlouhodobé on-line učení ale může u některých studentů vyvolat negativní pocity, v extrémních případech i depresi.

Nouzový stav testuje odolnost rodičů. Musí vymyslet, jak zabavit děti i nahradit učitele
Pro některé rodiče je současný mimořádný stav vyloženě za trest. Kvůli nouzovým opatřením proti šíření koronaviru jsou sice víc doma, volno ale nemají. V poslední týdnech museli přizpůsobit svůj čas i energii tomu, aby se mohli doma věnovat práci, sobě a hlavně dětem.

Mediální gramotnost středoškoláků je nízká. Často v ní tápou i učitelé
Přibližně každý druhý středoškolák se dokáže orientovat v mediálním světě. I když v současné době vládne internet a sociální sítě, mediální výuka na školách zaostává a učitelé ji většinou zařazují do jiných předmětů. Kantoři bez předchozího mediálního vzdělání se poté na své hodiny většinou připravují z výukových kurzů a online materiálů na internetu.

O sametové revoluci se na školách moc neučí. Mnoho studentů si přeje změny ve vzdělávacích programech
I když se blíží 30. výročí sametové revoluce, učitelé dějepisu na školách věnují stále více pozornosti pravěku či středověku. Události 20. století potom často nestihnou pořádně probrat. Studenti, kteří před společností nechtějí působit hloupě, si musí tyto informace doplnit jinak. Mnozí by tak chtěli, aby školy kladly větší důraz na novodobé dějiny.

Děsuplná noc. V Česku začaly státní maturity
Maturitní zkoušky kladou před studenty i některé netušené výzvy. Nejde jen o to, aby prokázali své znalosti, ale třeba i o to, jak se na tuto událost správně obléknout.

Autista ve třídě: rychlé změny nálad musí respektovat učitel i spolužáci
V České republice je podle Národního ústavu pro autismus (NAUTIS) přes pět a půl tisíce žáků základních škol, kteří trpí poruchou autistického spektra. S výukou jim většinou musí pomáhat asistentky. Ty jim ale umožňují být součástí běžného kolektivu. Mezi autisty a asistentkami se často vytváří i hlubší pouta, navzdory tomu, že tyto profesionálky vědí, že by si měly udržet zdravý odstup. Na to i na mnoho dalších aspektů autismu se v úterý 2. dubna snažil poukázat Světový den porozumění autismu.

AUDIO: Budova VOŠP očima studentů
Budovu Vyšší odborné školy publicistiky vnímá většina jejího osazenstva jako místo plné povinností. Studenti dílny Základy rozhlasu se na ni ale pokusili podívat z trochu jiného úhlu. Zaměřili se třeba na průchod, ve kterém se natáčely známé filmy, ale také na zajímavé příběhy lidí. To vše pod časovým tlakem – na nahrání zadaného tématu měli jen dvacet minut, dalších dvacet strávili zpracováním a stříháním, posledních dvacet minut pak skládali reportáž dohromady. Během hodiny si tak vyzkoušeli, jaké to je pracovat rychle, lehce ve stresu a pokud možno kreativně.

Z maturitních plesů se stal byznys. Ovládají je agentury
Sezóna maturitních plesů je v plném proudu. Dříve se o veškeré přípravy starali sami maturanti, v posledních pěti letech je ale častěji organizují agentury. I přes pomoc koordinátorů se ale studenti přípravami stresují. Také rozpočet na ples se každoročně zvyšuje, protože agentury často nabízí kromě užitečných rad i předražené zbytečnosti.

Z „mamahotelu“ se mladým Čechům pryč nechce. Odchod od rodičů odkládají hlavně muži
Odchod od rodičů a osamostatnění se je důležitým životním milníkem. Mladí Češi ale toto rozhodnutí odkládají v průměru na 26,4 let, což je podle průzkumu Českého statistického úřadu nad průměr Evropské unie. Dívky jsou však v tomto ohledu vyspělejší. „Chlapci jsou fixovanější na matku více než slečny. Mladí jedinci osamostatnění odkládají také kvůli tomu, že v rodině často chybí mužský element, který by je vyslal do světa,“ říká k tématu dětský psychiatr Peter Pöthe (50).