Štítek: is_archive

Odmaturovat a šup sklízet slávu na internet. Škola U2B chce vychovat nové youtubery
Na první pohled se může zdát, že vznikla jen další multimediální střední škola. Zdání však klame. Škola U2B se rozhodla oslovit děti toužící po internetové slávě a otevřela speciální youtuberský obor. Ani opravdu vysoké školné ale úspěch nezaručí.

Českých erasmáků ubývá. Odvážlivci si ale zkušenost pochvalují
Na semestr v cizině studenti nezapomenou. Vysokoškoláci se proto často vydávají mimo Českou republiku v rámci edukativního programu Erasmus. Ten umožňuje opakovaně vycestovat za vzděláním i mimo Evropu. V posledních letech však dochází k úbytku zájemců. Kromě koronaviru odrazuje tuzemské uchazeče od dobrodružství i byrokracie.

Kritika postavy na konzervatořích může vést až k anorexii
Začínající tanečnice se na školách mnohdy potýkají s útoky na svůj vzhled. Tlak na výkon ze strany kantorů pak často dopadá na psychiku studentek, u některých může ponižování způsobit i poruchu příjmu potravy. Existují ale také konzervatoře, kde se žáci naopak učí, jak správně přistupovat ke svému tělu.

Začátkem dubna zahajuji cestu ke státnicím. Tentokrát mě neodradí ani pandemie
Před rokem jsem u ústní části státní závěrečné zkoušky z informačních studií a knihovnictví zjistila, že nesplňuji podmínky pro její absolvování. Překážkou podle Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) bylo, že jsem neměla obhájenou bakalářskou práci. Nezbývalo mi nic jiného, než státnice odložit. Letos jsem i přes podobné komplikace a koronavirovou situaci odhodlaná čtyřleté úsilí dotáhnout do zdárného konce.

Covid komplikuje studium i jeho ukončení. Praktická část odborných prací se od stolu napsat nedá
Pandemie koronaviru studentskému životu nepřeje. Kvůli omezení mezilidských kontaktů a také možnosti pohybovat se mezi okresy se komplikuje i psaní závěrečných odborných prací. Zvlášť špatně jsou na tom ti, kteří v rámci praktické části měli v plánu akce v terénu.

Vysokoškoláci chtějí zpátky studentský život. Některá opatření by však dodržovali, i kdyby jim to nikdo nenařizoval
Studenti jsou odkázáni na on-line výuku téměř rok. Nouzový stav, který tuto situaci prodlužuje, se osloveným studentům zdá příliš dlouhý. Nejraději by se už vrátili do lavic, protože je on-line výuka omezuje a bere jim kontakt s kamarády. Krizový stav už považují za zbytečný, protože mu lidé nepřikládají takovou váhu jako na jaře. Přesto někteří vysokoškoláci říkají, že by opatření dodržovali i dobrovolně.

Odmítla jsem být otrokem a provdat se za bratrance, říká olašská Romka
V 17 letech ji matka chtěla provdat za bratrance staršího o dva roky. Falatka Bihariova se však tradičním zvyklostem olašských Romů vzepřela a odešla z domu. Její hlavní motivací byla chuť mít život ve vlastních rukách a studovat, což se jí i daří. Na univerzitě v Brně pokračuje na magisterské studium a na svatbu má podle svých slov ještě čas.

Vysokoškoláci kvůli pandemii přicházejí o sociální vazby. Osobní kontakt nic nenahradí, shodují se prváci
Studenti prvních ročníků vysokých škol znají své spolužáky jen přes internet. Většina univerzit totiž kvůli koronaviru započala zimní semestr distanční výukou a nevypadá to, že by se v nebližší době něco změnilo. Podle odborníků jsou sice mladí lidé zvyklí komunikovat přes sociální sítě, dlouhodobé on-line učení ale může u některých studentů vyvolat negativní pocity, v extrémních případech i depresi.

Nouzový stav testuje odolnost rodičů. Musí vymyslet, jak zabavit děti i nahradit učitele
Pro některé rodiče je současný mimořádný stav vyloženě za trest. Kvůli nouzovým opatřením proti šíření koronaviru jsou sice víc doma, volno ale nemají. V poslední týdnech museli přizpůsobit svůj čas i energii tomu, aby se mohli doma věnovat práci, sobě a hlavně dětem.

Mediální gramotnost středoškoláků je nízká. Často v ní tápou i učitelé
Přibližně každý druhý středoškolák se dokáže orientovat v mediálním světě. I když v současné době vládne internet a sociální sítě, mediální výuka na školách zaostává a učitelé ji většinou zařazují do jiných předmětů. Kantoři bez předchozího mediálního vzdělání se poté na své hodiny většinou připravují z výukových kurzů a online materiálů na internetu.