Štítek: is_archive

Nová kniha o komunismu vypráví mladým o totalitě. Čtenáře nutí pátrat i v rodinné historii
V rámci oslav 32. výročí sametové revoluce byla slavnostně pokřtěna kniha Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté. S výročím úzce souvisí. Napsal ji novinář Michal Klíma a pojal ji jako soubor debat o životě v době komunismu, které vedou dnešní mladí skauti se svými vedoucími.

Skauti ovládli Michnovský letohrádek na pražské Kampě. V tvůrčích dílnách chtějí veřejnost učit ručním pracím
Skautský institut v Praze otevírá na Kampě nový edukační prostor, sídlí v takzvané Rybárně (Michnovský letohrádek). Skauti ho budou obývat do března roku 2023. Cílem je vybudovat živý tvůrčí prostor otevřený široké veřejnosti. Během dvou měsíců dům rekonstruovali a 5. září ho oficiálně otevřeli. Akce byla spojená s již tradičním skautským Vyplutím, které je zahájením sezony a setkáním členů ze všech pražských oddílů.

Organizátorům letních táborů komplikují přípravu vládní opatření. Musí řešit stravování dětí i škrty v programech
Plánovat jakoukoliv událost v době pandemie není žádná sázka na jistotu. V dubnu letošního roku ale hygienici potvrdili konání letních táborů. Ulevilo se tak nejen tisícům rodičů a dětí, ale především stovkám organizátorů. Ti totiž konečně plánují akci, u které mají vládou potvrzené, že se odehraje. Na táborech budou platit minimálně stejná protiepidemická opatření jako minulý rok. Přibude však povinný negativní test na covid-19 nebo možnost zajišťování stravy dětmi.

Mobil místo buzoly. Dnešní skauting se moderním technologiím nevyhýbá
Džíny nebo kraťasy, košile pískové barvy s nášivkami a barevný šátek kolem krku. Tradiční skautský kroj zůstává již po několik desetiletí bez velkých změn. Zato k moderním technologiím se oddíly staví různě. Někde používají místo buzoly GPS a učí se o bezpečnosti na sociálních sítích, jinde mají ale internet úplně zakázaný.

Skauti na táborech spoléhají sami na sebe. Týdny bez technologií jim pomáhají myslet kreativně
Některé děti si dnes několik týdnů bez elektřiny a pod stanem nedokáží ani představit. Pro většinu skautů je to ale v létě samozřejmost. Díky kamarádům a táborovému programu na internet a technologie ani nemyslí. Letos skauti organizují 1076 táborů, na které vyrazí 32 tisíc dětí.

Děti se učí i na letních táborech, ať už cizí jazyk nebo orientaci v lese
Každý rok nové téma a jiný program. Organizátoři letních táborů musí každoročně vymýšlet nové věci, aby se děti nenudily a zažily dobrodružství. Jedním z hlavních lákadel pro děti jsou podle organizátorů tematické tábory, ale také možnost naučit se něco nového. Třeba cizí jazyk nebo jak správně vázat uzly.

Skauti bez lilie: nový dokument Post Bellum diváky přenáší do doby sedmdesátých let
Osm vedoucích skautských oddílů, osm naprosto odlišných příběhů. Spojovalo i rozdělovalo je mnohé, ovšem rok 1968 změnil osud všem z nich. Právě to se v novém dokumentárním filmu Skauti bez lilie snaží přiblížit autoři z organizace Post Bellum ve spolupráci s pražským Skautským institutem.

Skauti, kteří jeli „broukem” do Asie: U Aralského jezera se nám málem stala osudnou duna
Dvojice kamarádů ze Slezska v létě podnikla výlet do východní Evropy a Asie, aby dostali do povědomí český skauting. Cestovali téměř v čtyřicet let starém Volkswagenu Broukovi, kterému dali jméno Naďa. Po celou cestu je však provázely různé technické problémy. U Aralského jezera je musel například zachraňovat řidič kamionu.