Štítek: is_archive

Bývalá pražská jatka se rozloučila s ruskými špiony. V inscenaci mělo vedlejší roli publikum
REPORTÁŽ: Divadelní prostory Jatka78 na konci března naposledy ovládlo představení Putinovi agenti. To vychází ze stejnojmenné knihy zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt Ondřeje Kundry. Derniéra doslova vtáhla návštěvníky do děje a chvílemi vytvářela pocit, že náhodně vybraní lidé z publika byli opravdovými herci. Divadelní soubor Temporary Collective pod vedením režisérky Petry Tejnorové divákům představil v rámci konceptu live cinema příběh Roberta Racharžda, jediného usvědčeného ruského agenta po roce 1989 v Česku.

Putin zákazem sociálních sítí ukázal, že největší strach má z vlastních lidí
KOMENTÁŘ: V Rusku od 14. března nefunguje Facebook, Twitter nebo Instagram. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se podařilo dokončit to, o co se snažil roky. Téměř kompletně odříznul své občany od zahraničních médií. K vypnutí sociálních sítí ho však nedohnal Západ, jak sám tvrdí, ale vlastní strach z reakce obyvatel na zvěrstva, jaká jeho armáda páchá na Ukrajině. Mladou generaci se mu i přesto od pravdivých informací nedaří zcela odstřihnout.

Vojenský výcvik smysl má, ponižování ne
KOMENTÁŘ: V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu se předmětem debat znovu stala povinná vojenská služba. Někteří zastávají názor, že by návrat dvouletého výcviku napomohl mladé generaci dospět a naučil ji disciplíně. Vojna z kluků chlapy nedělala, její smysluplná obdoba by ale mohla mnohým pomoci využít svých schopností ve válečné krizi.

Vladimir Putin: bývalý agent KGB, který nezná hranice
Jako by rodiče Vladimira Putina (69) věděli, čím se v dospělosti bude chtít stát – vládcem světa. Takový je totiž význam jeho křestního jména. V čele Ruska stojí už skoro 18 let. K tomu, aby se u moci udržel, však využívá prostředky, které jsou typické spíš pro diktátorské režimy. I když mu velká část jeho občanů důvěřuje, ve skutečnosti Rusko táhne spíš do záhuby, a spolu s ním i svou ideu o velkém vládci.

Politika do sportu patří. Haškův výrok ale nadělal víc škody než užitku
Bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek se na svém Twitteru běžně vyjadřuje i k politice. Tentokrát to ale nevychytal. Zkritizoval působení ruských hokejistů v NHL – i oni jsou podle něj totiž zodpovědní za jednání ruského prezidenta Vladimíra Putina. Hašek tak nespravedlivě uplatnil na celý národ princip kolektivní viny.

Lež není názor ani fakt. Vypnutí dezinformačních webů bylo správné
KOMENTÁŘ: Když proruské weby vysílají do světa výmysly a vydávají je za informace, veřejně tím škodí. Ať už jedincům, kterým výplach v podobě fake news zatemní mozek, nebo celospolečenské náladě. Horší ale je, když někdo považuje vykročení správným směrem, jako je zákaz šíření dezinformací, za cenzuru. Někteří novináři si zřejmě spletli na jaké straně stojí a začali se na sociálních sítích zlobit kvůli omezování svobody slova. Tím ale bojují za šíření lží v extrémně vypjaté době.

Dění na Ukrajině není českým studentům lhostejné. Pomáhají i ze zahraničí
Ruská invaze na Ukrajinu v lidech nastartovala velkou vlnu solidarity. Podporu v České republice vyjadřují nejen vysoké školy, ale i samotní studenti. Ti kromě sbírek pořádají i manifestace. Aktivní jsou ale i čeští studenti v zahraničí.

Václavské náměstí v modrožlutých barvách. Podporu Ukrajině přišli vyjádřit i Rusové a Bělorusové
REPORTÁŽ: Trvalo jen několik málo hodin, aby se ukrajinská komunita v Praze semknula a ještě ve čtvrtek odpoledne vyrazila na Václavské náměstí protestovat proti ruské invazi. Akce s názvem Praha stojí za Ukrajinou se ale zúčastnili i Češi a další cizinci, včetně Rusů a Bělorusů. Žlutá a modrá barva se objevovala na transparentech, lidských tvářích i oblečení. Nálada jako by se každých pět minut měnila. Bezmoc a pláč střídal vztek, pospolitost účastníky akce ale neopustila ani na chvilku.

Vidět každého Rusa jako Putina je jednoduché, ale nespravedlivé
GLOSA: Být Rusem v Česku není zrovna výhra, minimálně od okupace v roce 1968 až k válce s Ukrajinou se tu nesetkává s otevřenou náručí. Češi mnohdy vnímají Východoevropany jako vodkou posilněné dělníky v Adidas teplákové soupravě. I když protestují a nesouhlasí s konfliktem, pro část lidí stejně nesou kolektivní vinu za dění na Ukrajině. Tato část lidí soudí Rusy podle Putina a přes to tank nejede.

Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem v kostce: Co chce Putin a jak odpovídá Západ?
Svět se připravuje na konflikt, který by mohl vyústit ve válku. Vladimirovi Putinovi se nelíbí, že chce Ukrajina vstoupit do Severoatlantické aliance (NATO), čímž se jasně profiluje jako prozápadní. Existuje proto intervence ukrajinského území. Zda o ni ruský prezident doopravdy stojí, zatím není jasné. Ukrajina má ale podporu Západu, který je v případě narušení její suverenity Ruskem připraven zasáhnout.