Štítek: is_archive

Do toho dorosteš, slýchají bezdětné dívky. Ty se však do těhotenství nehrnou
Ženy oddalují zakládání rodiny. Vyplývá to z průzkumu projektu Průvodce porodnicemi, podle kterého je průměrný věk českých prvorodiček 28 let. Většinou dávají přednost svobodě a osobnímu rozvoji. Některé ženy ale děti nechtějí vůbec. Kvůli běžné praxi v minulém století mít potomky brzy má však část společnosti na oddalované těhotenství odlišný názor.

Dvacátníky láká volnost. S odchodem od rodičů ale přichází i zodpovědnost
S příchodem na vysokou školu se mladí většinou snaží osamostatnit. Spousta z nich si myslí, že se stačí odstěhovat od rodičů, díky čemuž získají větší svobodu a volnost. Tento krok má ale i své stinné stránky. Pojí se totiž s řadou povinností a úskalí.

Pátrání po biologických rodičích nemusí mít šťastný konec, říká adoptovaná Sabina Starychová
O tom, že je adoptovaná, se dozvěděla ještě ve školce. Nyní devatenáctiletá Slovenka Sabina sdílí své pocity a zkušenosti na instagramovém profilu Očima adoptované. Lidé podle ní žijí v mylných představách z filmů: ne vždy je totiž setkání s biologickými rodiči příjemné a často k němu nedojde vůbec.

Během ramadánu mě zaskočí drobnosti, které ani nečekám, říká muslim Simitqiu
Nejposvátnější islámský měsíc ramadán letos skončil 12. května. Během postního času věřící nesmějí od východu slunce do jeho západu jíst, pít nebo kouřit. Kromě půstu využívají někteří muslimové toto období i k nápravě svých prohřešků. „Nejtěžší je zůstat aktivní a soustředěný,“ říká muslim Ebu Bekr Simitqiu (22), původem kosovský Albánec, který se narodil v Česku.

Budou letošní Vánoce ve znamení rodiny, nebo je koronavirus beznadějně zničí?
Úvaha: Kvůli koronavirové pandemii budou letošní Vánoce bezesporu jiné. Ne však nutně horší. Mnozí se snad po letech konečně na chvíli zastaví a pochopí pravou podstatu svátků. Ta totiž rozhodně nespočívá v komerci a povrchnosti.

Zkusme si vzpomenout, o čem Vánoce skutečně jsou
ÚVAHA: Adventní období je často spojené se stresem ze zběsilého shánění vánočních dárků. „Máš už je všechny nakoupené?“ zní v takřka každé konverzaci už od první adventní neděle. Nákupní centra nás od listopadu krmí vánočními slevami, kterým většina konzumní společnosti nedokáže a ani nezkouší odolat. Shánět klidně deset dárků nám v dnešní době připadá úplně normální. Zapomínáme však na to, že nejdůležitější je čas strávený s lidmi, pro které je kupujeme.

Strach z koronaviru vyvolává v rodinách hysterii. Cizí je i vlastní krev
KOMENTÁŘ: Někteří členové rodin se k sobě v pandemii obracejí zády. To když jsou obavy z možné nákazy covidem-19 silnější než vztahy, které si lidé celý život mezi sebou budovali. Autorka tohoto textu sama pocítila, že taková situace může vést ke kompletnímu rozvrácení vazeb, které se už nemusí podařit znovu obnovit.

Lidé v rodinách upevňují vztahy. Vděčí za to koronaviru
GLOSA: Být několik týdnů doma s rodinou bylo před pandemií pro většinu studentů nemyslitelné. Ale není to tak hrozné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nabízí se aktivity, díky kterým lze rodinnou karanténu s přehledem zvládnout.

S rodinou jako na pustém ostrově. Ponorkovou nemoc většina rodin překoná, myslí si psycholog
Vlivem koronavirové pandemie tráví mnoho dětí a mladých lidí s rodiči více času, než mají obě strany za normálních okolností ve zvyku. To může vést v mnoha případech ke sporům i k ponorkové nemoci. Podle psychologa Tomáše Morávka (44) jsou však rozepře vzhledem k situaci přirozené a ne vždy musí být na škodu.

Propojit práci a rodinu je těžší, než život s hendikepem, tvrdí jednadvacetiletá Anna Kvičerová
I s ochrnutou levou částí těla žije plnohodnotný život. Hendikep má Anna Kvičerová (21) od osmi let, probudila se s ním po komplikované operaci mozku. Dnes ho ale bere jako svoji součást. Před dvěma lety se jí narodil syn a s manželem má firmu na čištění koberců a čalounění. Sama říká, že může dělat stejné věci, jako zdravý človek, i když jí okolí podceňovalo.