Štítek: is_archive

„Mamahotely“ mladí Češi opouštět nechtějí. Politici by to ale mohli změnit
Mladí Češi se od rodičů stěhují v průměru až ve 26 letech. Vyplývá to ze studie Eurostatu. Ceny pronájmů bytů jsou často vysoké i pro pracující rodiny, natož pro studenty. Nabízí se i jiné možnosti, například spolubydlení nebo kolej. S dostupným bydlením by ale mohly pomoci i politické strany.

Pod dekou špatných zpráv není jen tma. Pandemie přináší i pozitiva
I koronavirová doba má své klady, které si možná na první pohled ani neuvědomujeme. Je třeba čas na zkoušení nových věcí nebo na to, abychom si uvědomili, co pro nás znamenají naši nejbližší.

Nouzový stav testuje odolnost rodičů. Musí vymyslet, jak zabavit děti i nahradit učitele
Pro některé rodiče je současný mimořádný stav vyloženě za trest. Kvůli nouzovým opatřením proti šíření koronaviru jsou sice víc doma, volno ale nemají. V poslední týdnech museli přizpůsobit svůj čas i energii tomu, aby se mohli doma věnovat práci, sobě a hlavně dětem.

Dokument V síti rozplakal herečku i diváky v kině
Tabuizované téma zneužívání dětí na internetu je tvrdý odraz reality. Divákům ji přiblížili Vít Klusák a Barbora Chalupová. Skrze příběhy tří plnoletých hereček v roli dvanáctiletých dívek ukazují, jak lehce se dá zbořit digitální bariéra mezi dětmi a sexuálními predátory. V průběhu deseti dnů hlavní představitelky kontaktovalo skoro dva a půl tisíce mužů, kteří se ve výsledku sami stali lovnou zvěří.

Děti nevidomých jsou samostatnější a dříve zodpovědné. Často musí svým rodičům pomáhat
I přes všechny překážky a komplikace zvládnou zrakově postižení vychovávat šťastné a spokojené děti. Než ale potomci dospějí do věku, kdy jsou schopné rodičům pomáhat, musí se nevidomí rodiče vypořádat s řadou složitých situací. Problémy jim dělá například krmení dětí lžičkou či učení barev. O svých zkušenostech s rodičovstvím hovořili nevidomí ve středu 25. dubna ve Skautském institutu v Praze.

Fandění stejnému sportovnímu týmu stmeluje rodiče s jejich potomky
Fanouškovství se v některých rodinách dědí z generace na generaci. Otec tak může, třeba skrze fotbalové nadšení, trávit se svým dítětem více času. Ratolesti ale často berou přízeň k týmu spíše jako samozřejmost, a to hlavně kvůli rodičům.

Halloween versus Dušičky. K pochopení Památky zesnulých pomáhají dětem především rodiče i škola
Mnoho dnešních školáků má konec října spojen s Halloweenem, pro jejich rodiče je to však především čas Dušiček. Ty jsou mnohem komornější a hlavně rodinnou záležitostí. Propagace anglosaského svátku je ale v masmediích i v obchodech velká. K uctění a pochopení Dušiček tak vedou děti nejvíce rodiče, ale i škola.

Při rozvodu je pro děti často nejtěžší přijmout nového partnera rodičů
Rozvod sám o sobě je stresující záležitostí jak pro partnery, tak i pro jejich ratolesti. Jedním z nejtěžších okamžiků však pro dítě může být příchod nového nevlastního rodiče. Mnohdy pak v rozpadlých rodinách dochází k ještě větším komunikačním rozvratům. Důsledky rozchodu navíc mohou podle rodinného terapeuta ovlivňovat psychiku dítěte po celý život, obzvlášť tehdy, přetrvávají-li i nadále spory mezi rozvedenými manžely.

Bydlení s rodiči nabízí jejich zaměstnaným dětem větší pohodlí
Mají vlastní práci, přesto bydlí s rodiči. Tato varianta přináší mladým lidem úlevy, kterých se neradi vzdávají. Nemusí platit nájem či se starat o včasnou úhradu účtů. Myšlenku bydlet odděleně někteří z nich nevylučují, přesto tuto možnost odkládají na neurčito. Na vlastní bydlení si postupně šetří a svým rodičům dočasně finančně vypomáhají.