Štítek: is_archive

Rozhovory se zabijákem reflektují život masového vraha Dahmera i bouřlivá 80.léta
Třetí díl ze série Conversations with a Killer zkoumá život sériového vraha Jeffreyho Dahmera. Třídílný dokument z Netflixu obsahuje reálná svědectví vyšetřovatelů a nešetří detailními popisy nelidských praktik, které psychopat na svých obětech prováděl. Seriál se zabývá i tématy rasismu a homofobie, které vyšetřování v 80. letech značně ovlivnily.

Fanatická hyperkorektnost netoleruje jiný názor
KOMENTÁŘ: Nedej bože, abych řekla černoch místo Afroameričan a zmínila, že se mi nelíbí obézní modelky. Nemohu použít přídavné jméno tlustá, rázem nejsem korektní, tolerantní nebo respektující. Občas balancuji na tenkém ledě, abych si nevysloužila nálepku sexistky, rasistky či jiného názvu, který na svém triku mít nechci. V téhle hře se marně snažím být vítězem.

Rasismus nikdo neprokázal. Kúdela posloužil jako obětní beránek
KOMENTÁŘ: Nepodložený rasismus řeší Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) přísněji než likvidační zákroky. Tato organizace už udělila tresty za všechny prohřešky ve vyhroceném osmifinále Evropské ligy mezi fotbalovými kluby Slavií Praha a Glasgow Rangers. Postih za údajnou rasistickou urážku pro obránce Ondřeje Kúdelu lze oproti ostatním považovat za nepřiměřený.

V Evropě je složitější se islámem řídit, myslí si Adam Aataya
I když se Mohamad Adam Abu Aataya (22) narodil v Praze, jako doma se cítí spíš v Egyptě. Řidič taxislužby, který má kořeny z Egypta a Palestiny, na dovolených v těchto zemích vnímá, že více patří k místním. Jak sám říká, Egypťané mu dávají mnohem více najevo, že je jedním z nich.

Dokument Nejsem žádný tvůj negr stojí hlavně na emocích, fakta jsou vedlejší
Afroameričan James Baldwin zaznamenal své znechucení, strach o budoucnost i smutek ze smrti nejbližších přátel. Jako spisovatel popsal díky vlastním zkušenostem bouřlivé boje o rovnoprávnost černochů. Na základě tohoto Baldwinova nedokončeného textu vznikl film I’m Not Your Negro (Nejsem žádný tvůj negr). Ten dokumentuje jeho snahy i úsilí dalších aktivistů z druhé poloviny 20. století.

Festival spisovatelů přibližuje tvorbu zahraničních autorů, kteří poukazují na společenské problémy
Téma emigrace, rasově vypjaté politiky či svobody projevu. Nejen tomu se věnuje letošní ročník Festivalu spisovatelů Praha s podtitulem A příště už oheň. Mezi autory, kteří přijali pozvání na 27. ročník, je i americký žurnalista a držitel Pulitzerovy ceny Wesley Lowery. Jeho kniha Všechny nás zabít nemohou, která vyšla roku 2016, poukazuje na policejní brutalitu jako na jedno z velkých témat americké společnosti.

Demonstrace můžou vývoj událostí změnit, říká student Filip Schneider
Demonstrovat za to, co je důležité pro spravedlivou společnost. To je podle studenta Filipa Schneidera (25) důvod k tomu, aby veřejné protesty pořádal nebo moderoval. Ať to bylo proti nejmenování Martina C. Putny profesorem, školským reformám nebo rasismu. K vnímání toho, jak spolu věci souvisí, mu pomohlo i jeho studijní zaměření.

Na svůj původ jsem velmi hrdý, říká mulat žijící v Česku
Čelil drobným rasistickým útokům, protože je mulat. Třiadvacetiletý student Allen Garuba žije od narození v Praze, odkud pochází jeho matka, a tak se cítí jako Čech. Otec je však z Nigérie. Na svůj původ je ale Garuba velmi hrdý. Momentálně bydlí střídavě v České republice a v Anglii, kde studuje univerzitu a kam se již dříve přestěhoval zbytek jeho rodiny.
České rasistické pohádky
Hledat rasismus tam, kde není, se stalo jedinou činností jistých aktivistů. Bohužel tak škodí i těm, kteří se bojem vůči rasové diskriminaci zabývají vážně a těžko by je napadlo, že nekorektní může být pohádka.