Štítek: is_archive

Václavské náměstí v modrožlutých barvách. Podporu Ukrajině přišli vyjádřit i Rusové a Bělorusové
REPORTÁŽ: Trvalo jen několik málo hodin, aby se ukrajinská komunita v Praze semknula a ještě ve čtvrtek odpoledne vyrazila na Václavské náměstí protestovat proti ruské invazi. Akce s názvem Praha stojí za Ukrajinou se ale zúčastnili i Češi a další cizinci, včetně Rusů a Bělorusů. Žlutá a modrá barva se objevovala na transparentech, lidských tvářích i oblečení. Nálada jako by se každých pět minut měnila. Bezmoc a pláč střídal vztek, pospolitost účastníky akce ale neopustila ani na chvilku.

Na protest nechal během revoluce znít novoměstský zvon. I přes obavy, že si tím odzvonil konec kariéry
Před devětadvaceti lety stavbyvedoucí Richard Kyselý (60) nechal kolegy zvonit na zvon v Novoměstské radnici. Sice se obával, že ho za to policisté zavřou, ale jeho revoluční nadšení bylo silnější. Další účastníci událostí roku 1989 podobně jako on vzpomínají na to, jak se v nich v jednom okamžiku mísil strach z toho, co bude, spolu s velkým nadšením. Každoročně se lidé 17. listopadu účastní pietních akcí, někteří pamětníci ale tvrdí, že tento den ztrácí význam a atmosféru.

Cyklisté protestují proti připravované vyhlášce. Do některých částí Prahy by museli pěšky
Proti zákazu vjezdu cyklistů do některých pěších zón v Praze protestoval 4. října občanský spolek Auto*Mat. Na Náměstí republiky ho podpořili desítky kolařů, kterým by připravovaná vyhláška zkomplikovala cestu do práce. O jejím opětovném projednání spolek usiluje pomocí papírové petice.

Demonstrace můžou vývoj událostí změnit, říká student Filip Schneider
Demonstrovat za to, co je důležité pro spravedlivou společnost. To je podle studenta Filipa Schneidera (25) důvod k tomu, aby veřejné protesty pořádal nebo moderoval. Ať to bylo proti nejmenování Martina C. Putny profesorem, školským reformám nebo rasismu. K vnímání toho, jak spolu věci souvisí, mu pomohlo i jeho studijní zaměření.