Štítek: is_archive

Motivace studovat přes počítač chybí, řada vysokoškoláků jde raději pracovat
Mnohé studenty distanční výuka nebaví. Čím dál více jich na vysokých školách právě kvůli on-line režimu končí a začínají raději pracovat. Veliký zájem zažívají i školní a akademické psychologické poradny, které mladým radí, jak složité období zvládnout.

Najít si přivýdělek je obtížné. Firmy často na zaslané životopisy ani nereagují
Období pandemie ztížilo mladým hledání si nového příjmu. Firmy šetří a samy propouštějí své zaměstnance. Bez práce je nyní podle statistického úřadu Eurostat kolem patnácti procent Čechů ve věku od 16 do 24 let. Situaci jim neusnadňuje ani fakt, že na trhu téměř vymizela nabídka brigád a zkrácených úvazků. Studenti proto sahají po našetřených financích, obracejí se pro pomoc na rodiny nebo si chtějí najít práci z domova.

Studenti nemohou absolvovat stáže. Snižuje se tak jejich šance na budoucí uplatnění
Praxe v oboru je pro absolventy vysokých škol nenahraditelná. Proto často chtějí získávat zkušenosti už při studiu na různých stážích. Firmy však kvůli pandemii podobné programy rušily nebo odkládaly. Vysokoškoláci tak přicházejí o cenné zkušenosti, které jim mohou chybět.

Škrty firem dopadly v první vlně na brigádníky. Mnozí studenti tak přišli o práci
Obchody, restaurace a kavárny byly přes měsíc a půl zavřené. Zaměstnavatelé museli zavést opatření, aby těžkou situaci přečkali a nejvíc to odnesli právě brigádníci. Se ztrátou práce tak přišli mnohdy o velmi důležitý přísun peněz a museli si hledat novou. Jenže i po otevření obchodů je poptávka po brigádnické pomoci malá, a tak se jim to ne vždy povede.

Z benefitu je teď spíš povinnost. Home office se pro zaměstnance stal denní rutinou
Před pandemií koronaviru nabízely firmy možnost home office, neboli práce z domova, většinou jako formu benefitu. Nyní pracuje na dálku čím dál víc lidí a řada firem je kvůli tomu poloprázdná. Aby firmy v tomto režimu mohly fungovat, musí lidé komunikovat přes internetové konference i několikrát denně.

V KLDR jsem si uvědomil, jak cenná je svoboda, říká cestovatel Vladimír Váchal
Jezdit do zemí, které nejsou turisticky příliš známé nebo oblíbené, je pro průvodce a tlumočníka Vladimíra Váchala (28) naprosto běžné. Mezi nejzajímavější destinace, které navštívil, patří Antarktida nebo Korejská lidová demokratická republika. Do totalitní země by se Váchal v budoucnosti ještě rád na čas vrátil, vše ale záleží především na tamním režimu.

Sociální stravovací podniky dávají lidem bez domova více než jídlo. Nabízejí jim druhou šanci
Negativní postoj k lidem bez přístřeší chtějí změnit některé stravovací podniky. Například v Jídelně Kuchařek bez domova zákazníky obslouží ženy, které mají s pobytem na ulici zkušenost. V pražském bistru Střecha pracují jak lidé bez domova, tak i zaměstnanci po výkonu trestu. Oba podniky nabízejí pouze veganské pokrmy. Najíst se dá totiž podle nich i bez vykořisťování zvířat.

Odjet do ciziny a vydělat si peníze. Aupairství pořád táhne
Odcestovat do ciziny jako Au pair není jen porevoluční záležitostí. Každý rok se tisíce mladých lidí rozhodnou odjet za vidinou zlepšení jazyka, poznání nových míst a vydělání si peněz. Mladí si už nemusí hledat rodinu jen přes agentury a platit jim peníze za zprostředkování. Mohou ji najít sami přes webové stránky a sociální sítě, na kterých se sdružují.

Konečně jsem dostala příležitost ukázat, co umím, říká absolventka VOŠP Patricie Vokalová
Přestože ve škole vynikala, měla problém sehnat zaměstnání. Proto byla grafička Patricie Vokalová (24) přes tři měsíce v nejistotě. Obzvlášť znervózněla po absolutoriích na Vyšší odborné škole publicistiky, kde vystudovala obor fotografie a grafika. Přesto Vokalová vytrvale odpovídala jen na inzeráty, které ji skutečně oslovily. Nakonec ji po mnoha odmítnutých žádostech o práci přijali jako grafičku do mediálního domu Economie.

Pracují a objevují při tom svět. Digitální nomádství ale není pro každého
Pracovat během dovolené nemusí být tak zlé, jak to na první pohled vypadá. Obzvlášť pak během takové, která může trvat i roky. Takzvaných digitálních nomádů přibývá, tento způsob života ale není nic pro pohodlné lidi. Vyžaduje totiž disciplínu a zodpovědný přístup k práci.