Štítek: is_archive

O chudobě mladé generace se moc nemluví. Trh práce je k nim často nemilosrdný
Ekonomickou situaci mladých výrazně ovlivnila pandemie covidu, válka na Ukrajině i současná energetická krize. Řadě dvacátníků u nás hrozí chudoba. Částečný podíl na jejich situaci má i trh práce, který k nim bývá nemilosrdný. Mladým ubližuje i fakt, že ze středních škol nemají žádné základní vzdělání ohledně pracovních podmínek.

Na trhu práce jsou nejvíce žádaní absolventi IT nebo strojírenství. Umělci si v Česku najdou uplatnění stěží
Přestože se většina absolventů vysokých škol snaží hledat zaměstnání ihned po dokončení studia, práci v oboru najdou jen někteří. Na trhu práce je největší poptávka po absolventech IT a strojírenství. Kvůli velké konkurenci si nejhůře hledají zaměstnání například studenti humanitních a uměleckých zaměření.

Dvacátníky láká volnost. S odchodem od rodičů ale přichází i zodpovědnost
S příchodem na vysokou školu se mladí většinou snaží osamostatnit. Spousta z nich si myslí, že se stačí odstěhovat od rodičů, díky čemuž získají větší svobodu a volnost. Tento krok má ale i své stinné stránky. Pojí se totiž s řadou povinností a úskalí.

Pracovat za stovku na hodinu je nepřijatelné. Ohodnocení brigád by se mělo zvýšit
KOMENTÁŘ: Ceny všeho se rapidně zvyšují, platy brigádníků ale zůstávají dlouhodobě stejné. Vysokoškoláci tak v podstatě nemají šanci se osamostatnit. Je přitom v zájmu samotných zaměstnavatelů, aby před blížící se brigádnickou sezonou přehodnotili to, na jakou odměnu lidi lákají.

Nevinné drobnosti, které mohou přerůst v problém. S profesní deformací je třeba pracovat
Návyky z povolání mohou postihovat naše každodenní fungování. S tím, jak vypadá profesní deformace v praxi, se svěřily cukrářka, servírka a optometristka. Pokud se práce promítá do osobního života v únosné míře, není nutné se tím zaobírat. V opačném případě je podle psycholožky potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Studenti těžko shánějí letní brigády. Počet zájemců opět převyšuje nabídku
Opatření proti covidu-19 donutila některé firmy snížit počty svých zaměstnanců. Na brigádníky proto nemají už místo. Ti se pak chytají každé příležitosti k přivýdělku. Velký podíl na tom mají i opatření, která omezují cestovní ruch. O volná místa se tak přetahuje až trojnásobek zájemců oproti době před pandemií.

Při pořizování psa někteří lidé nepřemýšlejí. Ze čtyřnohého kamaráda se po čase stává obtíž
KOMENTÁŘ: V době pandemie se lidé často cítí osamocení, a tak si pořizují psa. Není totiž nic jednoduššího, než vmžiku projet on-line inzeráty nebo si zkrátka napsat vlastní. Nebylo by ale lepší si tak důležitou věc nejprve pořádně rozmyslet? Čtyřnohý společník není hračka a nejde jej po chvíli odhodit. Mnozí se ale přemýšlením ani nezatěžují, protože už se vidí na procházce parkem s vodítkem v ruce.

Neměla jsem jinou možnost než se spolehnout sama na sebe, líčí vysokoškolačka studující v Anglii
Lucie Hoffmannová (21) už téměř rok a půl studuje vysokou školu ve městě Worcester v Anglii. Své studium zaměřuje na byznys a lidské zdroje, čemuž by se chtěla kariérně věnovat. Ačkoli si uvědomuje, že hledání práce ve Velké Británii je těžké kvůli větší konkurenci, do Česka se vracet nechce. Život v zahraničí jí prý otevřel obzory.

Vysokoškoláky provází při výběru letních brigád nejistota. Práci proto vezmou i za méně peněz
Jarní měsíce studenti obvykle využívají k tomu, aby si zařídili práci na léto. Ovšem letos je kvůli pandemii situace jiná než předešlé roky. Je méně možností, kde se uchytit, a málokterý zaměstnavatel brigádu v současnosti zaručí. Vysokoškoláci jsou ale optimističtí. I když jim to třeba nevyjde doma, věří v možnost práce v cizině.

Motivace studovat přes počítač chybí, řada vysokoškoláků jde raději pracovat
Mnohé studenty distanční výuka nebaví. Čím dál více jich na vysokých školách právě kvůli on-line režimu končí a začínají raději pracovat. Veliký zájem zažívají i školní a akademické psychologické poradny, které mladým radí, jak složité období zvládnout.