Štítek: is_archive

Jaroslav Čejka byl nejslavnější český mim. Jeho komické scény bavily i mladou generaci
V 86 letech zemřel tanečník, komik a světoznámý mim Jaroslav Čejka. „Mistr převleků“ se do paměti diváků zapsal hlavně díky svým vystoupením v televizních estrádách. Asi nejvíce umělce proslavilo imitování slepice, americké zpěvačky Tiny Turnerové nebo napodobování krále filmových komiků Charlieho Chaplina. Čejka však během kariéry nezůstal pouze u komedie. Svůj život zasvětil zejména tanci, za který v roce 2007 obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru. Poslední rozloučení s umělcem by mělo podle pozůstalých být 21. října na Městském hřbitově v Opavě, kde bude také pohřben.

Milovala svou práci a nikdy neztrácela optimismus. Británie přišla o ikonickou panovnici
Zdrcující zpráva o smrti královny Alžběty II. obletěla 8. září celý svět. Dožila se úctyhodného věku 96 let a stala se tak jedním z nejdéle vládnoucích monarchů v historii. Dokázala přenést Spojené království přes velké množství krizí, pomohla modernizaci monarchie a Commonwealth provedla přes zásadní proměnu. Zůstávala ale vždy apolitická, i přes neshody s předsedy vlády.

Madeleine Albrightová: Dívka ze Smíchova, která se zapsala do dějin USA i Česka
Jen málokteré ženě se podařilo v minulém století prosadit tak, jako Madeleine Albrightové. Během své cesty za úspěchem se vždy stíhala zajímat o druhé a nikdy jí nebyly lhostejné osudy jiných lidí. Dne 23. března podlehla ve svých 84 letech rakovině.

Politická angažovanost stála filozofa Patočku život
Jedním z prvních mluvčích Charty 77 byl charismatický myslitel, jemuž naslouchaly celé generace studentů. Po vyhazovu z Karlovy univerzity šířil Jan Patočka (†69) své názory dál na neformálních seminářích po bytech disidentů. Profesní dráha uznávaného filozofa je lemována konflikty s vládní propagandou, se kterou se jeho myšlenky neslučovaly. Po jednom z několikahodinových policejních výslechů podlehl mrtvici.

Arnošt Lustig se stal spisovatelem, aby lidé věřili hrůzám, které prožil
Spisovatel, novinář a pedagog Arnošt Lustig (†84) by 21. prosince oslavil 95. narozeniny. Osudnou se českému autorovi světového formátu stala rakovina lymfatickýh uzlin. Za svého života byl nominován na Pulitzerovu cenu za román Krásné zelené oči. Vrcholy jeho tvorby byly ale také novely Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou či Dita Saxová. Psal především díla o holokaustu, kterým si jako mladý prošel.

Miroslav Zikmund: muž, který se narodil pro cestování
Miroslav Zikmund (†102) navštívil bezmála stovku zemí a sepsal o nich zhruba dva tisíce reportáží. Kvůli jeho názorům na reformu komunismu i takzvanou „bratrskou pomoc“ nesměl po roce 1968 cestovat ani publikovat. Změnilo se to až po roce 1989. Vášeň pro dobrodružství neztrácel ani ve vysokém věku. Ve středu 1.12. zemřel; vydal se – obrazně řečeno – na svou poslední cestu.

George Harrison zasvětil svůj život hudbě, o slávu ale nestál
Před dvaceti lety zemřel nejmladší člen Beatles, který se v legendární kapele příliš autorsky neprosadil. Až v 70. letech odstartoval George Harrison (†58) sólovou dráhu a dokázal, že je nejenom kytarový virtuóz, ale i výborný skladatel a zpěvák. I tak ale nikdy nevyhledával publicitu. Snažil se žít mimo záře reflektorů a dělat hudbu, kterou bezmezně miloval.

Zdenka Procházková: česká herečka, která si podmanila Vídeň
Zdenka Procházková (†95) natočila své první filmy ještě na konzervatoři, ve čtyřicátých letech minulého století. Díky tomu se dostala do uměleckých kruhů mezi hvězdy prvorepublikového filmu, podstatnou část života ale strávila na zahraničních scénách, hlavně v Rakousku a Německu.

Jeff Bezos opouští impérium, které začal budovat v garáži
Charismatický sedmapadesátiletý muž s širokým úsměvem se díky internetovému prodeji stal v letech 2018 – 2020 nejbohatším mužem světa. Jeff Bezos začínal se svým projektem Cadabra, dnes firmou známou jako Amazon, doma v garáži. V letošním roce odchází z pozice výkonného ředitele, aby si užil zasloužený důchod.