Štítek: is_archive

Sociální sítě se mění v psychologické poradny. Ty opravdové mají plno
Téma duševního zdraví přestává být tabu, a to i díky sociálním sítím, prostřednictvím kterých se řada influencerů snaží šířit povědomí o důležitosti tohoto problému. Návštěva gauče v psychologické poradně se tak u mladé generace proměnila v trend. Vzhledem k velkému zájmu o konzultace však začíná být odborníků v oboru nedostatek. Čekací lhůta se pohybuje v rozmezí několika měsíců. Studie vědců z Karlovy Univerzity navíc potvrdila, že se duševní stav Čechů obecně zhoršil.

Vedoucí programu na snížení rizik při užívání návykových látek: Nepodporujeme lidi v braní drog
Program neziskové organizace Progressive, Party Harm Reduction, se snaží o zvýšení informovanosti a minimalizaci rizik v oblasti užívání drog již šest let. Tým složený z odborníků i dobrovolníků působí na hudebních akcích, kde mimo jiné poskytuje i první pomoc při předávkování. Zakládají si ale na tom, že samotné užití návykové látky je dobrovolné rozhodnutí. Podle vedoucího programu Františka Pethö by stejná forma pomoci měla být k dispozici na všech festivalech i v klubech. Důležitou roli mohou hrát návštěvníci akcí, kteří by po pořadatelích vyžadovali právě tyto služby.

Dobrovolník: Nechci stát s rukama v kapsách
Stanislav Sobol (23) se zapojuje při pomoci ukrajinským uprchlíkům. Student Vyšší odborné školy publicistiky hned na počátku válečného konfliktu odjel s kamarádem pomáhat na slovensko-ukrajinské hranice. Teď dobrovolničí v pražském Kongresovém centru.

Češi se solidaritou nešetří. Ukrajince ubytovávají i ve svých domovech
Se stále trvající válkou na Ukrajině míří do Česka masy uprchlíků, kterých je prozatím přes čtvrt milionu. Většinou se jedná o matky s dětmi, které si stihly zabalit jen to nejdůležitější. S vyřizováním potřebných věcí pomáhají Ukrajincům pracovníci v krizových centrech. Volných míst k ubytování ale pomalu ubývá. Proto se někteří Češi rozhodli běžence nastěhovat k sobě domů nebo jim nabídnout nevyužívané prostory.

Velká vlna solidarity s Ukrajinci opadne. Pomoc bude nabízet hlavně stát
V důsledku války na Ukrajině se Česká republika potýká s velkou vlnou válečných uprchlíků. V tuzemsku se vytvořil konsenzus o podpoře a lidé začali Ukrajincům ve velkém pomáhat. Pořádají se finanční a materiální sbírky, angažuje se i stát. Začínají se ovšem objevovat i názory, že veškerá státní pomoc je na úkor sociálně slabších občanů Česka. Podle odborníků souvisí tyto názory s nepohodlím, které z konfliktu plyne.

Sexuální aktivita bez souhlasu je znásilnění, říkají zakladatelé projektu Proč jsme to nenahlásili
Šestice českých studentů se inspirovala americkou neziskovou organizací a v roce 2020 založila spolek s názvem Proč jsme to nenahlásili. Oběti sexuálního násilí mohou pomocí online formulářů anonymně sdílet svůj příběh, který se poté objeví na instagramovém účtu @procjsmetonenahlasili. Spoluprací s dalšími institucemi se navíc projekt snaží o redefinici znásilnění u nás a pomáhají ve vzdělávání veřejnosti v této problematice. Minulý rok založili navazující kampaň Nahlásili jsme to, ale…, která popisuje zkušenosti s oznámením činu. Se dvěma zakladatelkami spolku jsme si povídaly o celé problematice sexuálního násilí.

Výrobu dezinfekce zkomplikovala chemikům spotřební daň. Pomáhají proto i mimo obor
Nejsou v nemocnicích ani nevyvíjejí nové respirátory. Vedle mediků a techniků pomáhají v době nouzového stavu po svém i dobrovolníci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT). Společně s učiteli založili facebookovou skupinu, na které nabízejí svou pomoc nebo ji naopak od ostatních žádají. Dobrovolníci chtěli primárně vyrábět dezinfekci, ale když je celní správa upozornila na spotřební daň, s výrobou přestali. Teď pomáhají například medikům, šijí roušky nebo nosí seniorům nákupy a obědy.

Budoucí lékaři strach z nákazy nemají, sami se nabízejí na pomoc do nemocnic
Studenti lékařských fakult se rozhodli pomáhat v nemocnicích již na počátku epidemie koronaviru. Většinu mediků vyšších ročníků pak vláda povolala povinně. Cílem je odlehčit lékařům a zdravotním sestrám práci v boji s koronavirem. Zatímco na počátku byli medici sdílní, teď už s médii nemluví tak otevřeně. S nemocnicemi a dobrovolnickými skupinami povinně podepisovali smlouvu o mlčenlivosti.

Pro úlevu od bolesti není vždy zapotřebí brát prášky. Někdy stačí psí pohlazení
Canisterapie, neboli léčba psí láskou, je jako jedna ze zooterapií založená na přímém kontaktu člověka se zvířetem. Ulevuje od bolesti či osamělosti, a díky tomu přijdou na lepší myšlenky. Léčebná metoda se využívá především v seniorských domech, u tělesně a psychicky postižených lidí nebo v nemocnicích. Canisterapie se dělí na aktivní, kdy se především děti učí různé motorické dovednosti, a pasivní, při které psi během polohování prohřívají člověku svaly.

Jídlo lidé darují raději než peníze. Národní potravinová sbírka pomáhá sociálně slabším
Zákazníci plnili své nákupní košíky potravinami a drogistickým zbožím. V České republice se v sobotu 11. listopadu konala Národní potravinová sbírka. Jejím cílem bylo už pátým rokem upozornit na nedostatek potravin v domácnostech lidí ve finanční nouzi a také na celkové plýtvání potravinami. Jednodenní sbírku mají lidé ale spojenou spíše s pomocí sociálně slabším než s plýtváním jídlem.