Štítek: is_archive

Polský přístup není správný. Zákaz interrupcí zbytečně ohrožuje lidské životy
KOMENTÁŘ: Zákaz potratů je, alespoň ve většině zemí Evropy, v rozporu s Listinou základních práv EU. Výjimku z ní si ale pojistilo například Polsko, ve kterém politici hájí zájmy nenarozených jedinců před právem žen na svobodné rozhodnutí. Polky dokonce musejí rodit za každou cenu, i kdyby měly zemřít. Právě to se počátkem listopadu stalo třicetileté Izabele.

Za tetováním do Polska a zase zpátky
Trend cestování za tetováním se rozmáhá čím dál víc. K vlně populárního gastroturismu se přidává tak zvaný tattoo tourism neboli honba za kérkou. Já jsem si ji vyzkoušela několikrát a myslím, že můj zářijový lov v polské Vratislavi nebyl mým posledním. Dva roky netrpělivého vyčkávání na sezení se konečně nachýlilo ke konci.

Chci lidem přiblížit témata, která přehlížejí. Někdy i za cenu vlastního bezpečí, říká fotoreportér Baseley
Jako reportážní fotograf na volné noze pracuje teprve rok. Za tu dobu však stihl poloviční Angličan Ray Baseley (19) zdokumentovat několik tuzemských i zahraničních demonstrací. Zaznamenal například statisícový protest proti omezování ženských práv v Polsku nebo shromáždění odpůrců roušek na Václavském náměstí. Profese fotoreportéra ho baví, i když kvůli ní často riskuje.

Covid ve středu dění aneb co v roce 2020 pandemie zastínila
Celý letošní rok se nesl především ve znamení koronavirové pandemie. Mnoho událostí tak zapadlo pod lavinou informací o covidu. Redakce Generace 20 si pro vás připravila výčet některých opomenutých událostí. Ať už se jedná o obsazení České republiky polskou armádou nebo o vymýcení dětské obrny v Africe.

Jako právník se na Ukrajině neuplatnil, teď bude jezdit s náklaďákem v Česku. Podobně jsou na tom stovky dalších
Jen za první pololetí roku 2018 přišlo z Ukrajiny do České republiky za prací přibližně 5 600 lidí. Oproti předchozím rokům přijíždí čím dál více Ukrajinců s vysokoškolským vzděláním. Zajistit si lepší pracovní podmínky a zkrátit čekací lhůtu na vízum jim pomáhá projekt Režim Ukrajina.

Češi uctili památku obětí holocaustu veřejným čtením jejich jmen
Lidé po celém světě si připomínají památku obětí holokaustu různými akcemi. Podle hebrejského kalendáře Den holokaustu a hrdinství připadá na 12. dubna. V Izraeli je vyhlášený jako státní svátek a připomíná se i v Česku.
K nákupům v cizině lákají nižší ceny
I v dobách nakupování přes internet a širokého sortimentu v našich obchodech, jezdí Češi často na nákupy do zahraničí. Někteří tráví na tržnici celý den, jiní to berou spíše jako krátký výlet do ciziny, při kterém si dobře a výhodně nakoupí.
Od té doby věřím na osud
Stály tam tři auta, vypadaly jako stěhovací vozy. Esesáci křičeli: „Nastupovat, nastupovat! Pojedete na pracoviště.“ Do každého se vešlo tak šedesát až osmdesát lidí. Dveře se zabouchly. Náklaďáky odjely. Kam? Do nebe. Zas a znovu. Pořád se to opakovalo. Podobných vzpomínek je k nalezení v pražské Galerii Roberta Guttmanna celá řada. Od 29. července tam totiž Židovské muzeum prezentuje třetí a závěrečnou část výstavy na téma transporty protektorátních Židů do Pobaltí.
Maciej Kowałski: Lech Kaczyński není žádný hrdina!
Poláci čtvrtého července rozhodnou, kdo bude novou hlavou státu. Po prvním kole předčasných voleb má k úspěchu blíže současný vůdce země Bronisław Komorowski, který porazil o pět procent svého protivníka Jarosława Kaczyńského, bratra tragicky zesnulého prezidenta Lecha.
Polsko hledá po tragédii novou hlavu státu
Polsko čekají po nedávné letecké katastrofě, při níž zemřel Lech Kaczynski, předčasné volby o post nového prezidenta. Konat se budou 20. června a konečný seznam kandidátů je již definitivně znám.