Štítek: is_archive

Mladí chtějí prezidenta, který přinese změnu. Šanci má Nerudová
Od prvního kola přímých prezidentských voleb dělí Česko tři dny. Podle posledního výzkumu organizace GTS Alive by mohla k urně dorazit většina mladých účastníků listopadového průzkumu. Zájem o volby projevilo i všech 60 respondentů oslovených redakcí Generace20. Při rozhodování jsou pro ně nejdůležitější zejména názorové postoje a reprezentativnost kandidátů, jejich minulost jde často stranou.

Čau lidi, tady Fiala
Od jmenování vlády uplynul téměř rok. Za tu dobu se její premiér Petr Fiala setkal s nelehkými politickými výzvami. Ať už šlo o válku na Ukrajině nebo jednu z nejvyšších inflací v Evropě. Ačkoli je předseda vlády zahraničními státníky uznávaný, v tuzemsku si tolik přízně nezískal. Především proto, že současné problémy málo komunikuje.

Ve výuce historie chybí devadesátá léta. Mezi mladými a politikou tak vzniká propast
KOMENTÁŘ: Mladé generaci se často vyčítá nezájem o politiku a neznalost historie, chyba je ale v obsahu středoškolské výuky. Na většině škol totiž dějepis končí stručnou zmínkou o rozdělení Československa v roce 1992. Léta, která následovala, jsou ale stěžejní pro pochopení současnosti. Neznalost moderních dějin tak studentům znemožňuje pochopit dnešní politiku.

Madeleine Albrightová: Dívka ze Smíchova, která se zapsala do dějin USA i Česka
Jen málokteré ženě se podařilo v minulém století prosadit tak, jako Madeleine Albrightové. Během své cesty za úspěchem se vždy stíhala zajímat o druhé a nikdy jí nebyly lhostejné osudy jiných lidí. Dne 23. března podlehla ve svých 84 letech rakovině.

Alexandr Lukašenko: zvláštním způsobem úspěšný diktátor
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (67) je spolu s Vladimirem Putinem označován za posledního diktátora v Evropě. Lukašenko se narodil v dobách Sovětském svazu, jehož součástí tehdy bylo i Bělorusko. Svůj život vnímá jako jeden obrovský úspěch, který ovšem stojí na silných represích a tvrdém režimu.

Trump byl neřízená střela, Biden je předvídatelnější, říká amerikanista
Vzájemné vyhoštění ruských a amerických diplomatů v mnohém připomnělo studenou válku. Podle amerikanisty Jiřího Pondělíčka však studená válka nepokračuje, USA a Rusko jen musí najít společnou řeč alespoň v otázkách, ke kterým mají podobný vztah, jako třeba ekologie. Pondělíček v rozhovoru pro Generaci20 také přiblížil, jak nejspíš vypadají přípravy summitu amerického a ruského prezidenta, jaký je podle něj vztah Bidena k Putinovi nebo jak se dají napravit česko-americké vztahy.

Novotný a ODS. Komplikované partnerství zlobivého politika s bezzubou stranou
GLOSA: Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) pohrozil, že podá žádost o rozvod, a to téměř po dvaceti letech. I přes velkou lásku si totiž se svou partnerkou, Občanskou demokratickou stranou, lezou pěkně na nervy.

ČSSD se potápí. Zachrání stranu Tomáš Petříček?
GLOSA: Většina předvolebních průzkumů vnímá sociální demokraty jako plovoucí Titanic krátce předtím, než narazil do ledovce. ČSSD víc než kdy jindy potřebuje kapitána, který by otočil kormidlem směrem do bezpečí, nebo alespoň vzal po nárazu lepidlo a vzniklou díru co nejlépe zalepil. Takovým mužem chce být Tomáš Petříček, který se na dubnovém sjezdu pokusí porazit Jana Hamáčka v boji o post předsedy.

Koronavirus je v Česku rok. Z politické scény utvořil ještě bizarnější prostředí
GLOSA: Od té doby, co se covid pevně uhnízdil v České republice, uběhl přesně rok. Před dvanácti měsíci si ale jen těžko někdo mohl představit, jak moc a na jak dlouho virus naše životy ovlivní. Neušetřil ani českou politickou scénu a její představitele. Některým zkomplikoval sebeprezentaci, jiným dodal odvahu, a v někom dokonce probudil disidenta.

V Minářově straně jsou lidé PRO. Jen zapomněli říct pro co
Glosa: Aktivista Mikuláš Minář (27) odešel ze spolku Milion chvilek pro demokracii, aby mohl založit vlastní politickou stranu. Pojmenoval ji Lidé PRO a představil ji ve videu na YouTube, ve kterém ale prozradil víc o sobě a své rodině, než o svém hnutí. A pro co tedy strana je? To si lidé mají vybrat sami.