Štítek: is_archive

Navzdory koronaviru se startupům v Česku daří. Jejich zakladatelé se ale musí více přizpůsobit
Startupům, neboli nově založeným společnostem, které se rychle vyvíjí, se nepřestalo dařit ani v době koronavirové pandemie. Na českém trhu aktuálně existuje přes dva tisíce takových společností. Zakladatele většinou motivuje realizace vlastního nápadu, chuť něco dokázat, a především možnost být vlastním pánem.

Pro správu webu s recepty nepotřebuji umět vařit, říká Libor Hoření
S podnikáním začal už v šestnácti letech. Libor Hoření (29) založil v současnosti nejnavštěvovanější online kuchařku v České republice Toprecepty.cz a jako nezletilý vsadil hlavně na barterový obchod. Podnikatel a filantrop provozuje také kontroverzní zásilkovou službu Darujhovno.cz, která v dárkovém balení dováží sloní trus.

Smířit se s alopecií mi trvalo pět let. Teď si připadám krásná i bez vlasů, řas a obočí, říká Blanka Pelcová
Když alopecií, laicky řečeno plešatostí, trpí muž, nejedná se o nic zarážejícího. Málokdo ale ví, že touto nemocí mohou trpět i ženy. V Česku se s některým z typů alopecie potýká třetina žen. Nejčastěji mají areteu, která se projevuje menšími lysinami na hlavě. Plešatost celé hlavy se nazývá totalis, nejhorší možný scénář ale přichází u univerzalisu. Při něm člověk přijde o veškeré ochlupení na těle – vlasy, obočí, řasy nebo i chloupky v nose. Právě nejtěžší formou trpí Blanka Pelcová (32), matka na rodičovské dovolené, která přes internetový obchod Na hlavě nabízí syntetické i pravé paruky.

Vždy jsem přemýšlel hlavně nad úspěchem, říká jednadvacetiletý podnikatel
Do světa médií se Martin Dušek dostal už když mu bylo čtrnáct let. Začínal jako redaktor Českého rozhlasu Sever, teď je mu 21 let a má své vlastní podnikatelské projekty. Jedním z nich je Zažijkraj.cz, v němž se snaží motivovat lidi, aby více cestovali po Česku. To se v době po koronakrizi může obzvláště hodit.

Majitelé únikových her sčítají ztráty. Nadšenci se zatím vrací jen opatrně
Pandemie koronaviru zkomplikovala život mnoha podnikatelům. O statisíce přišli i majitelé únikových her. Jejich místnosti plné úkolů, které musí hráči za limitovaný čas vyřešit, aby se dostali ven, zůstaly zavřené dva měsíce. S rozvolňováním opatření se únikové hry vrací. Informace, kdy a za jakých podmínek mohou znovu otevřít, však museli jejich majitelé složitě zjišťovat. Každý úřad totiž tvrdil něco jiného.

Místo paření her investoval. Do mobilu jsem si zapisoval každou korunu, říká bývalý hokejista Koreis
V juniorském věku měl nakročeno téměř do NHL, nakonec si tam ale nezahrál. Jakub Koreis (35) většinu zápasů odehrál v extralize, kde nastupoval za Brno, Spartu a Plzeň. Uvědomoval si, že hokej ho do konce života neuživí, proto v šestadvaceti letech začal investovat do nemovitostí. S hokejem skončil před třemi lety. Potom trénoval univerzitní tým Akademici Plzeň a loni v srpnu otevřel kavárnu v Plzni.

Propojit práci a rodinu je těžší, než život s hendikepem, tvrdí jednadvacetiletá Anna Kvičerová
I s ochrnutou levou částí těla žije plnohodnotný život. Hendikep má Anna Kvičerová (21) od osmi let, probudila se s ním po komplikované operaci mozku. Dnes ho ale bere jako svoji součást. Před dvěma lety se jí narodil syn a s manželem má firmu na čištění koberců a čalounění. Sama říká, že může dělat stejné věci, jako zdravý človek, i když jí okolí podceňovalo.

Jóga mě naplňuje a dělá šťastnou, říká lektorka Barbara Skuherská
K józe se Barbara Skuherská (31) dostala před necelými deseti lety při studiu na vysoké škole. V té době si procházela náročným obdobím. Byla ve stresu ze školy i práce a žila nezdravě. Trpěla silným ekzémem, měla úzkosti a příležitostně pila alkohol a kouřila. Díky cvičení a meditaci ale postupně všechny problémy překonala a před třemi lety založila vlastní jógové studio Namastery v Praze, kde své zkušenosti předává dál.

Jak začít podnikat ve dvaceti? Mladí živnostníci říkají, že je to dřina, ale stojí to za to
Podnikání vyžaduje odvahu a chuť pracovat. Těch, kteří se do toho pustí už ve dvaceti, ale ubývá. V tomto věku často lidé nemají dostačující finanční prostředky, ani potřebné zkušenosti. První zakázky dělají zadarmo nebo za minimum peněz. Klíčové je podle nich sehnat si stálé klienty.

Vysokoškoláci chtějí podnikat. Banky ale žádné úvěry na míru studentům neposkytují
Už během studia mají vysokoškoláci sny o vlastním podnikání. Samotné založení firmy je sice otázkou několika papírů, problém ale může nastat s financemi. Mladí lidé totiž obvykle nemají našetřený kapitál a banky mají pro začínající podnikatele stejné podmínky úvěrů, nehledí na věk ani studium.