Štítek: is_archive

Pandemie koronaviru mění zajetá novoroční předsevzetí
Pro většinu lidí jsou předsevzetí symbolem začátku nového roku. Pandemie koronaviru však donutila mnoho lidí přehodnotit své budoucí cíle. Někteří si totiž vize pro rok 2021 kvůli vládním opatřením v dohledné době ani nesplní. Pravidelné návštěvy posilovny tak mění za běhání venku a touží spíše po roce bez viru.

Samota může být i prospěšná. Díky ní lidé kontaktují staré známé
V průběhu pandemie řada lidí tráví většinu času doma o samotě, a tak mají prostor vzpomínat. Díky tomu také častěji začínají kontaktovat třeba bývalé spolužáky nebo staré lásky, na něž by si, nebýt koronaviru, možná už ani nevzpomněli.

Komunikace vlády připomíná sitcom v českém podání. Opatření řeší ministři na poslední chvíli přes Twitter
GLOSA: „Další zpřísnění restrikcí týden až dva nepřijde,“ sliboval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) 17. října. O čtyři dny později vyhlásil celostátní lockdown. Opatření jsou nepřehledná a mění se ze dne na den, ministři navíc volí pro debaty místo Úřadu vlády sociální síť Twitter. Nepovedená komunikace připomíná trapný český sitcom. Už chybí jen cedule, které publiku ukazují, kdy se má smát a tleskat. Při pohledu na chaotickou komunikaci je nám ale spíše do pláče.

Češi berou kvůli pandemii přírodu útokem. Obhajují se podporou domácí ekonomiky
Už v březnu řadě lidí došlo, že se kvůli koronavirové krizi v létě k moři nejspíš nevydají. Proto se rozhodli plánovat výlety a dovolené napříč Českou republikou. Pravidelní turisté spolu se správci národních parků a chráněných krajinných oblasti ale až tak nadšení nejsou. Rapidní nárůst návštěvníků totiž přináší komplikace v podobě přeplněných lokalit, odpadků a hluku.

Na koronaviru je nejhorší únava a bolest celého těla. Po týdnu jsem se cítila dobře, říká vyléčená Radomila Skružná
Při pokračující pandemii nemoci covid-19 roste i počet uzdravených. Mezi ně patří také vojačka z povolání Radomila Skružná (46). Podle jejích slov byly nejhorší první tři dny nemoci, zázračnou radu na vyléčení ale nemá. Stejně jako radí lékaři, i jí nejvíc pomáhal odpočinek a obyčejný paralen.

Partnerské vztahy jsou kvůli koronaviru ohrožené, přibývá domácího násilí
V důsledku pandemie musí lidé trávit většinu svého času doma. Soužití v rodině je tak mnohem intenzivnější. Většina lidí by ocenila více osobního prostoru, zvyšuje se míra stresu i hádek, i když se často jedná spíše o malé rozepře, jako je například výběr seriálu. I když odborníci ale tvrdí, že právě „domácí vězení“ může vztah zlepšit, najdou se i výjimky, kdy se intenzivnější soužití přehoupne v násilí.

S rodinou jako na pustém ostrově. Ponorkovou nemoc většina rodin překoná, myslí si psycholog
Vlivem koronavirové pandemie tráví mnoho dětí a mladých lidí s rodiči více času, než mají obě strany za normálních okolností ve zvyku. To může vést v mnoha případech ke sporům i k ponorkové nemoci. Podle psychologa Tomáše Morávka (44) jsou však rozepře vzhledem k situaci přirozené a ne vždy musí být na škodu.

Studenti nevědí, co bude. Bojí se, že jejich maturita bude méněcenná
V dubnu a květnu je na středních školách obvyklý čas maturit. Jak to s nimi teď ale bude, nikdo neví. Studenti žijí v nejistotě a nezbývá jim než čekat. Pokud se školy neotevřou do 1. června, zkoušky vůbec nebudou a na maturitní vysvědčení studenti dostanou průměr známek za své předchozí studium. Ne každý by s tím ale byl spokojen.

Centrum Prahy je vylidněné. Na procházce potkáte víc holubů než lidí
Až na pár výjimek se z Prahy stalo skutečně město duchů. Vláda kvůli pandemii koronaviru omezila pohyb lidí mimo domov. Jak vládní opatření fungují v praxi? Šel jsem se přesvědčit do centra hlavního města.

Kdo nešije, není Čech. Vláda zaspala, a tak lidé sedli ke strojům
GLOSA: Premiér Andrej Babiš se chvástá, že Česká republika zavedla přísná opatření v boji s koronavirem jako první a že nás všichni kopírují. Jenže ve stejný moment se potýkáme s akutním nedostatkem nejdůležitější zdravotní pomůcky při pandemii koronaviru, roušek. Vláda přitom už od ledna veřejnost ujišťovala, že jich bude dost. Po celé tři týdny od prvního potvrzeného případu koronaviru se v Česku ale roušky koupit nedaly a lidé si je musejí vyrábět sami.