Štítek: is_archive

Osm hodin v Osvětimi: místo, kde zavraždili mého pradědečka
Za druhé světové války sem byli deportováni Židé, Poláci, Romové, sovětští zajatci a řada dalších lidí mnoha národností. V rámci „Akce Sokol” nechal Reinhard Heydrich poslat do Osvětimi i několik stovek členů České obce sokolské. Mezi nimi i Josefa Bergra, náčelníka Sokola v Jičíně.

Češi uctili památku obětí holocaustu veřejným čtením jejich jmen
Lidé po celém světě si připomínají památku obětí holokaustu různými akcemi. Podle hebrejského kalendáře Den holokaustu a hrdinství připadá na 12. dubna. V Izraeli je vyhlášený jako státní svátek a připomíná se i v Česku.

Vzpomínky z Osvětimi: Nikdy jsme nepřestali věřit, říká Lustigová
„K čemu je lidstvu krásná věda? K čemu je krása krásných žen? K čemu je svět, když není práva? K čemu je slunce, když není den?“ Zhudebněnou básní Hanuše Hachenburga, který v den svých patnáctých narozenin zemřel v Osvětimi, zahájil Daniel Dobiáš setkání k výročí vyvraždění rodinného tábora v Osvětimi – Březince.
Od té doby věřím na osud
Stály tam tři auta, vypadaly jako stěhovací vozy. Esesáci křičeli: „Nastupovat, nastupovat! Pojedete na pracoviště.“ Do každého se vešlo tak šedesát až osmdesát lidí. Dveře se zabouchly. Náklaďáky odjely. Kam? Do nebe. Zas a znovu. Pořád se to opakovalo. Podobných vzpomínek je k nalezení v pražské Galerii Roberta Guttmanna celá řada. Od 29. července tam totiž Židovské muzeum prezentuje třetí a závěrečnou část výstavy na téma transporty protektorátních Židů do Pobaltí.