Štítek: is_archive

Jak oslavit Nový rok? Co je povolené, nemusí být morálně správné
KOMENTÁŘ: Letošní silvestrovské oslavy pořád zůstávají velkým otazníkem. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu nakažených koronavirem se Česká republika v neděli vrátila do pátého stupně systému PES. Restaurace jsou nadále zavřené a obchody mohou prodávat jen základní sortiment. Je také zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti či vycházet ven po deváté hodině večer. Vláda v těchto opatřeních nehodlá ustoupit ani 31. prosince. Dá se vůbec něco takového vymáhat?

Mezinárodní den žen si za komunismu paradoxně více užívali muži. Dnes už ho slaví jen zlomek Čechů
Naposledy se Mezinárodní den (MDŽ) žen velkolepě oslavoval v březnu 1989. Tehdy sice komunistický režim prosazoval rovnoprávnost žen, ale pouze jako součást propagandy. Revoluční odborové hnutí pořádalo na MDŽ podnikové oslavy, na kterých rozdávalo karafiáty a dárky, zároveň se na nich hodně pilo. Dnes svátek slaví starší generace spíš ze zvyku, pro mladé je to přežitek.

Oslavy stého výročí republiky jsou hlavně českou záležitostí, myslí si mladí Slováci
Zatímco Češi honosně oslavili sto let republiky, Slováci vznik Československa moc neprožívají. Podle slovenských studentů totiž pozice jejich země vůči Česku nebyla před sto lety spravedlivá a nejsou proto velké důvody k oslavě. Slováci se také místo na historické události soustředí spíš na Dušičky. Letos výjimečně si události roku 1918 připomněli jednorázovým státním svátkem, který na 30. října vyhlásil parlament.

Španělé si o Velikonocích zakládají na dodržování tradic. Náboženský přesah se však vytrácí, hlavně u mladých
Náboženská procesí sedm dní křižují španělské ulice. Velikonoce, známé také jako Svatý týden, slaví velkými průvody skrze města nebo vesnice, na které se většina lidí připravuje po celý rok. Pro křesťany jsou Velikonoce jedním z nejdůležitějších svátků, kterým si připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V současnosti Španělé tento především duchovní svátek vnímají hlavně jako společenskou událost. Duchovní přesah se však mnohdy vytrácí, především u mladých.

Ve světě oslavují Den svatého Patrika alkoholem. Pro Iry má ale náboženský přesah
Někteří lidé oslavují Den svatého Patrika tím, že jdou na mši, jiní zamíří rovnou do hospody. Svátek, který se slaví na počest patrona Irska, se postupně rozšířil po celém světě. Původně náboženská událost se tak proměnila především v bujaré oslavy plné alkoholu. Pro Iry má však svátek i duchovnější význam.

Svatý Patrik v Ostravě. Zelené pivo a whisky tekly proudem
Třetí březnový víkend patří tradičně oslavám irského patrona svatého Patrika. Nesmí chybět tradiční zelené pivo, které je spolu s irským trojlístkem symbolem těchto oslav. Ke svátku, který připadá na 17. března se přidaly nejenom irské hospody, ale i ty české.

Halloween versus Dušičky. K pochopení Památky zesnulých pomáhají dětem především rodiče i škola
Mnoho dnešních školáků má konec října spojen s Halloweenem, pro jejich rodiče je to však především čas Dušiček. Ty jsou mnohem komornější a hlavně rodinnou záležitostí. Propagace anglosaského svátku je ale v masmediích i v obchodech velká. K uctění a pochopení Dušiček tak vedou děti nejvíce rodiče, ale i škola.

Lidé by při nákupu silvestrovských rachejtlí měli být obezřetní, míní pyrotechnik
Poslední den v roce je tady a s ním i spojené oslavy. K vítání nového roku patří ohňostroje, ale pyrotechnici ovšem varují před neuváženým nákupem rachejtlí a doporučují si za ně připlatit.

Na Silvestra se večeře uklízí až o půlnoci
Oslavy spojené s loučením se starým rokem a vítáním toho nového probíhají snad ve všech koutech světa. Tradice s tím spojené se však zemi od země liší. Jedno je ale všude stejné — bouchají špunty a pořádají se ohňostroje. Generace 20 pro vás zjišťovala, čím jsou odlišné silvestrovské oslavy v zahraničí od těch českých.

Zase s lampiony, ale dnes už jen pro radost
Naši rodiče chodili na lampionové průvody povinně, byla to totiž součást oslav Velké říjnové socialistické revoluce. Dnes se stále více měst a obcí k této tradici vrací, ale z naprosto jiných důvodů. Už dávno neoslavují výhru bolševiků v Rusku, tyto průvody se dnes totiž pořádají hlavně pro radost dětí.