Štítek: is_archive

Když nemůžeš, tak přidej, křičel by Zátopek také 19. září
Dana a Emil Zátopkovi zůstanou symboly oddanosti, sportu a pravé lásky. Narodili se ve stejný den a zamilovali se během olympijských her 1948 v Londýně. Ku příležitosti jejich nedožité stovky se uskuteční řada akcí, kterými Češi na legendární pár zavzpomínají.

Český hokej v alibistickém kruhu omluv. Chce to změnu
I přes zjevnou snahu národního mužstva v Pekingu vyhrát je jasné, že takhle to dál nejde. Bilance dvou výher a dvou proher sice není špatná, ale ani nevyzývá k jásotu. Olympijský turnaj ukázal, že nemá smysl ohlížet se do slavné minulosti a sázet pouze na veterány. Dovednosti tahounů Červenky nebo Krejčího se popřít nedají, ale dva hráči tým neutáhnou. Je proto nejvyšší čas národní tým obměnit a začít pěkně od základu.

Emil Zátopek byl milovaný lidmi i režimem. Politika ho ale nezajímala, chtěl jen závodit
Osmnáctinásobný světový rekordman na delších tratích a olympijský vítěz Emil Zátopek (†78) se nesmazatelně zapsal do historie sportu. V roce 1953 vstoupil do Komunistické strany Československa a byl režimem prezentován jako morální vzor. Dodnes je jeho osobnost, i jednadvacet let po smrti, pro většinu lidí těžko uchopitelná.

Rodiče ho k plavání vedli odmalička. Pocity z olympijských her jsou prý nepopsatelné
Dvacetiletému Janu Čejkovi se vyplnil dětský sen. Jako profesionální český plavec letos splnil hned dva limity na olympijské hry. I když se neprobojoval až do vysněného semifinále, je pro něj samotný start velký úspěch. Po každé prohře má prý motivaci do dalších závodů, jeho dalším cílem jsou Olympijské hry 2024 v Paříži.

Covid ve středu dění aneb co v roce 2020 pandemie zastínila
Celý letošní rok se nesl především ve znamení koronavirové pandemie. Mnoho událostí tak zapadlo pod lavinou informací o covidu. Redakce Generace 20 si pro vás připravila výčet některých opomenutých událostí. Ať už se jedná o obsazení České republiky polskou armádou nebo o vymýcení dětské obrny v Africe.

Poslední šanci mají v červnu. Poté deblkanoe mužů na vrcholových soutěžích končí
Na divoké vodě strávili bok po boku patnáct let, vybojovali dvě medaile. Mezinárodní kanoistická federace ale vyřadila kategorii mužských dvojic z olympiády, mistrovství i jiných velkých závodů. Deblkanoisté Jonáš Kašpar (26) a Marek Šindler (25) tak končí kariéru, i když mají pocit, že vrcholu teprve mohli dosáhnout. Poslední závod pojedou v červnu na mistrovství Evropy v Praze.

Olympiáda s rizikem jaderné války? Někdo nechce riskovat, jiný tak stráví svatební cestu
Únorové zimní olympijské hry budou pravděpodobně sledovat i ti, kdo sportu příliš nefandí. Uskuteční se totiž v jihokorejském Pchjongčchangu, osmdesát kilometrů od hranic se sousední Korejskou lidově demokratickou republikou (KLDR). Ta stále pokračuje v testování svých jaderných střel. Někteří sportovní nadšenci si kvůli tomu už cestu na olympijské hry rozmysleli, jiní si ale fandění nechtějí kazit ani hrozícím mezinárodním konfliktem.

KOMENTÁŘ: Medaile bez potu a dřiny? Počítačové hry nejsou sport
Hlavní definicí sportu je aktivita a pohyb. Naopak při hraní počítačových her se jen sedí. Přesto nově Asijský olympijský výbor uznal za sport právě i počítačová klání. Poprvé se „počítačovky“ mezi medailové disciplíny zařadí roku 2022 na Asijských hrách. Mohly by tak mít nakročeno k tomu, aby se objevil i na olympijských hrách.

Byla to pro mě přelomová sezona, pochvaluje si kanoista Martin Fuksa rok 2015
Do šestnácti let dřel na ledě a chtěl se stát špičkovým hokejistou. Pak se ale Martin Fuksa začal naplno věnovat rychlostní kanoistice. A udělal dobře. V roce 2015 se ve svých 22 letech stal poprvé v kariéře seniorským mistrem světa a pro olympijské hry v Riu de Janeiru patří mezi velké české medailové naděje.

Atletka Kristiina Mäki: Táta mě podporuje i přesto, že reprezentuji Česko
Už ve 24 letech vládne tabulkám. Česko-finská vytrvalostní běžkyně Kristiina Mäki vloni zlomila české rekordy v závodech na dva, tři a pět kilometrů. Drží ale i finský nejlepší čas na dva kilometry. Místo severské země dala před juniorským MS v roce 2009 přednost reprezentování Česka. „Rozhodlo hlavně tréninkové zázemí,“ přiznává Mäki.