Štítek: is_archive

Vztek z koronaviru si veřejnost vybíjí na novinářích
KOMENTÁŘ: Správně informovat veřejnost je nanejvýš podstatné. Jenže prvotní potřeba znát každou novou zprávu o covidu skončila. Polovina občanů České republiky se naopak snaží aktualizované poznatky o nákaze ignorovat. Navíc mají vztek nejen na vládní nařízení, která se mění každou minutou, ale i na novináře. Snaha žurnalistů předávat lidem důležité informace rychle a srozumitelně se tak obrací proti nim.

Novináři na startu kariéry: Nástup do mediálního světa nám kazí on-line prostředí, pandemii bereme jako příležitost
Procvičit si rozhovory tváří v tvář je pro začínající žurnalisty v letošním roce těžší než v minulých letech. Koronavirová pandemie zasahuje nejen do kontaktu s respondenty, ale také do vztahů v redakcích. Většina ze zaměstnanců je kvůli opatřením vlády nucena pracovat z domova. Pro některé zelenáče je proto složité se na startu profesní kariéry co nejvíce naučit od zkušenějších kolegů. Nováčci v médiích i přesto současnou situaci berou hlavně jako velkou pracovní zkušenost.

Vyrazit si na pivo se svým vzorem. Letní žurnalistická škola nabízí studentům víc než seznámení s médii
Do Havlíčkova Brodu v srpnu už po šestnácté zamířili začínající novináři. Na Letní žurnalistické škole (LŽŠ) mají dveře otevřené nejen současní studenti žurnalistiky a jiných oborů, ale taky mladší, kteří teprve končí střední školu. Organizátoři jim připravili zajímavý a především nabitý program. Za pět dní se naučí nezbytnou teorii, kterou vzápětí převádí do praxe. A zažijí toho ještě víc. Jedním dnem provádí redaktorka Generace20 Yvetta Hynčicová.

Propad inzerce s hospodařením médií výrazně zahýbe, říká majitel magazínu Reportér Robert Čásenský
Pokles příjmů zaznamenala v posledních dvou měsících většina českých soukromých médií. Mezi nimi i magazín Reportér, který vede a vlastní novinář Robert Čásenský (46). Se začátkem koronavirové krize jim v březnu klesly nejen příjmy z inzerce, ale také z prodeje časopisu na stáncích. I přes to zkouší Čásenský se svým týmem nové formy prodeje magazínu a chystají i webovou službu Reportér Premium, kterou plánují spustit na konci května.

Jediné noviny, které se nepřestaly v krizi prodávat, jsou ty bulvární, říká Erik Tabery
Šéfredaktor Respektu Erik Tabery (42) přiznává, že se týdeník musel adaptovat na právě probíhající krizi v souvislosti se šířením nemoci covid-19, a pozměnit zajetý systém práce. Pochvaluje si ale to, že si více čtenářů našlo cestu k digitálním vydáním.

Den s absolventem VOŠP Pavlem Urbanem: Mediální základy jsem se naučil ve škole
Novinář Pavel Urban (35) absolvoval VOŠP před téměř třinácti lety. Začínal jako novinář na serveru eFotbal.cz, prošel tiskovou agenturou Mediafax a od roku 2015 pracuje jako redaktor a editor v deníku Metro. Stále je ale věrným „Vošpákem“ a na škole učí například publicistické psaní.

Mladí už si tištěné noviny moc nekupují. Internet nám stačí, říkají
Dvacetiletí jsou často nazýváni línou generací, která jen kouká do obrazovek a o dění ve světě se nezajímá. Zájem o informace přitom mají, jen si pro ně už nezajdou do trafiky. Postačí jim jen mobil a přístup k internetu. Na to reagují i média, která se prostřednictvím online zpravodajství snaží hledat způsoby, jak jít s dobou.

Kudy do médií? Úspěšní novináři a absolventi VOŠP na festivalu Všemi směry radili současným studentům
Cesta ze školy do skutečného světa médií − každý z absolventů Vyšší odborné školy publicistiky ji měl trochu jinou. A právě to současné studenty nejvíc zajímalo. V klubu Dup39 v centru Prahy se ale u kelímku piva dozvěděli mnohem víc. Třeba jak se dělá televizní tvorba za málo peněz nebo jak se reorganizoval newsroom vydavatelství Economia.

Akta Pentagon: film Stevena Spilberga o válce ve Vietnamu překvapí svou aktuálností
Válka ve Vietnamu je zejména pro USA stále silné a bolestivé téma. Jak se na zkušeného režiséra Stevena Spielberga sluší, s převedením i takto náročného námětu na filmová plátna si poradil elegantně. Snímek Akta Pentagon: Tajná válka ukazuje dramatický střet mezi nezávislými novinami, které o konfliktu informovaly veřejnost, a vládou USA. Historický film o jednom momentu amerických dějin tím získává zajímavý přesah do současnosti.

Ve vězení se vloni ocitl rekordní počet novinářů. Většinou kvůli „protivládní činnosti“
V loňském roce se celosvětově zvýšil počet vězněných novinářů. Může za to větší důraz na cenzuru v autoritářských zemích jako je Čína či Egypt, myslí si šéf českého Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka. Americký Výbor pro ochranu novinářů zase vidí chybu v politice tamějšího prezidenta Donalda Trumpa.