Štítek: is_archive

Zahraniční medici by rádi pomáhali v nemocnicích. Mohou jen ti, co se domluví česky
Povinná služba v nemocnicích, kterou vláda vyhlásila na podzim při druhé vlně pandemie covidu pro studenty posledních dvou ročníků lékařských fakult, se ve skutečnosti všech netýkala. Zahraniční studenti medicíny, kteří nemluví plynně česky, nastoupit nesměli. I přesto, že by rádi pomohli.

V nemocnici jsme jednu roušku nosili celou směnu, říká budoucí sestřička Anna Lásková
Během letošního léta si studentka čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy v Liberci Anna Lásková (18) stihla vyzkoušet péči o pacienty v Krajské nemocnici Liberec. „Byla jsem k ruce zdravotním sestrám na interně, což je pro mě nejlepší praxe,“ říká v rozhovoru pro Generaci20.

Sparta a Slavia spojily síly. Prvoligové kluby se během pandemie věnují charitě
Místo na tribunu si fanoušci kupují lístky před obrazovku. České prvoligové fotbalové kluby se rozhodly, že v době koronavirové krize budou pomáhat tím, že prodávají vstupenky na virtuální derby nebo na záznamy historických zápasů. Výtěžek pak věnují nemocnicím či zdravotníkům.

Proti strachu jsem už vyškolená, říká novinářka Iva Roze Skochová
Má skoro osmiletou zkušenost se zpravodajstvím z válečných zón. V posledních týdnech se novinářka Iva Roze Skochová (43) pohybuje také v nebezpečném prostředí. Jen vyměnila Afghánistán za Všeobecnou fakultní nemocnici, ve které se zdravotníci starají o nejvíce infikované pacienty koronavirem v Praze. Skochová tak každý den píše reportáže o aktuální situaci přímo z první linie.

Budoucí lékaři strach z nákazy nemají, sami se nabízejí na pomoc do nemocnic
Studenti lékařských fakult se rozhodli pomáhat v nemocnicích již na počátku epidemie koronaviru. Většinu mediků vyšších ročníků pak vláda povolala povinně. Cílem je odlehčit lékařům a zdravotním sestrám práci v boji s koronavirem. Zatímco na počátku byli medici sdílní, teď už s médii nemluví tak otevřeně. S nemocnicemi a dobrovolnickými skupinami povinně podepisovali smlouvu o mlčenlivosti.

Medici berou boj proti pandemii jako svou povinnost. Chtějí pomáhat
O povolání mediků do nemocnic rozhodla vláda v pátek 13. března. Z vlastní iniciativy se ale studenti medicíny zapojili do pomoci výrazně dřív. Na Facebooku založili skupiny už dva dny před rozhodnutím. Což je v momentální situaci velmi rozhodující doba. Přihlášeno je zatím přes tři tisíce dobrovolníků. Studenti se přidávají primárně z lékařských fakult. Pomoc ale nabídla například i Vysoká škola chemicko-technologická.

Chtěl osobně pomoct lidem v nouzi. Mladý Němec vyrazil do Sýrie postavit nemocnici
Poslat peníze na účet dobrovolnické organizace mu nestačilo. Německý elektrikář Adalbert Konterbier (24) chtěl osobně pomoci a tak se vydal společně s dalšími pomocníky do zničeného syrského města Kobani na severu země. Tam se podílel na obnově oblasti pomocí stavby nemocnice, která je od nového roku plně funkční.

ANKETA: Jaký máte názor na dětskou eutanazii?
Belgičtí poslanci přijali zákon, který ruší věkovou hranici pro eutanazii. Dobrovolně tak mohou v první zemi na světě ukončit svůj život i smrtelně nemocné děti. Toto rozhodnutí má však i mnoho odpůrců. V Praze a okolí se magazín Generace20.cz ptal, jaký názor máte na dětskou eutanazii vy.

Anestezioložka o misi v Afghánistánu: Nikdy jsem se necítila v přímém ohrožení
Práce v Afghánistánu byla výzvou pro anestezioložku Evu Kušíkovou (33), která dříve pracovala v pražské nemocnici Královské Vinohrady. Za hranice Česka odjela pomáhat s neziskovou humanitární a zdravotnickou organizací Lékaři bez hranic. Když prvně přiletěla do Kábulu, cítila se kvůli všudypřítomným ozbrojeným hlídkám jako ve filmu. Přesto se v této zemi podle svých slov ani jednou necítila v bezprostředním nebezpečí.