Štítek: is_archive

Roztroušená skleróza člověka naučí vnímat limity, říká pacientka Lucie Hoštičková
Po několika neúspěšných léčbách roztroušené sklerózy (RS) jí doktoři nabídli poslední řešení – restart imunitního systému. Kvůli zákroku přišla o vlasy i mnoho energie. Ke své situaci se ale postavila čelem a teď je v podstatě zdravá. „Můj vlastní příběh mi připadá neuvěřitelný,“ říká v rozhovoru pro Generaci20 Lucie Hoštičková (28).

Smířit se s alopecií mi trvalo pět let. Teď si připadám krásná i bez vlasů, řas a obočí, říká Blanka Pelcová
Když alopecií, laicky řečeno plešatostí, trpí muž, nejedná se o nic zarážejícího. Málokdo ale ví, že touto nemocí mohou trpět i ženy. V Česku se s některým z typů alopecie potýká třetina žen. Nejčastěji mají areteu, která se projevuje menšími lysinami na hlavě. Plešatost celé hlavy se nazývá totalis, nejhorší možný scénář ale přichází u univerzalisu. Při něm člověk přijde o veškeré ochlupení na těle – vlasy, obočí, řasy nebo i chloupky v nose. Právě nejtěžší formou trpí Blanka Pelcová (32), matka na rodičovské dovolené, která přes internetový obchod Na hlavě nabízí syntetické i pravé paruky.

Našla jsem si cestu, jak se poprat s Evženem ve své hlavě, říká Denisa Cziglová
Denisa Cziglová (31) je modelka, blogerka a propagátorka zdravého stravování. Nedávno se představila veřejnosti jako soutěžící v televizním pořadu Master Chef. Než vystudovala vysokou školu, nastoupila na brigádu v McDonaldu, kde ji objevil agent pro svět modelingu. Od té doby cestuje za prací po celém světě. Bezstarostný život ale nabral nečekaný směr, když se jednoho odpoledne probrala z bezvědomí na podlaze kavárny. Na vině byl nádor v její hlavě, jemuž později dala jméno Evžen.

Naučila jsem se žít bez prsou, říká dívka po rakovině. Nemoc se nevyhýbá ani mladým
Nikola Samková onemocněla rakovinou prsu před osmi roky, když jí bylo 23 let. Přežila a teď pomáhá pacientkám s podobnou diagnózou. Hlavní je podle ní nepodcenit samovyšetření každý měsíc. Zvlášť u mladých žen totiž karcinom prsu bývá velmi agresivní. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky onemocní karcinomem prsu každoročně v České republice přibližně 500 žen do 40 let věku z celkového počtu bezmála sedmi tisíc nových nemocných.

Lékaři mi dávali minimální šance na normální život. Moje vůle ale vyhrála, říká fotograf o boji s boreliózou
Kvůli včas neléčené borelióze Martin Rauberstrauch (24) v devíti letech bojoval o život. Ochrnul a ztratil svalovou hmotu na pravé části těla. Lékaři mu dávali minimální šance na plné uzdravení, neměl už nikdy chodit ani naplno žít. Vůle dítěte však byla silnější a nad prognózami zvítězil. Lékaři jeho uzdravení považují za zázrak.

Kampaň Movember varuje: jen letos rakovinou prostaty onemocní na osm tisíc mužů
K listopadu se již několik let váže kampaň Movember. Muži po celém světě se snaží připomenout prevenci rakoviny prostaty tím, že po dobu jednoho měsíce nosí knír. Jedním z účastníků této akce je i Jan Prušovský, který rakovinu sám prodělal. Do té doby o ní ale příliš mnoho nevěděl. I to je důvodem, proč se do osvětové akce aktivně zapojuje.

Kuřáci mají jasno: Od nikotinu je nechutné obrázky na krabičkách neodradí
Od září tohoto roku se výrazně změnila podoba cigaretových krabiček. Česká republika se tak přidala k několika evropským zemím, které se tímto krokem snaží odradit kuřáky od kouření. Ministerstvo zemědělství vybralo 42 fotografií, které budou každý rok obměňovány. Na obrázcích lze vidět například otevřenou ránu po operaci rakoviny plic, díru v krku či poškozené dásně. Většina kuřáků se ale shoduje, že je nová vizuální podoba od jejich závislosti na nikotinu neodradí.

Biomatky odmítají očkovat své děti, bojí se nežádoucích účinků. Podle lékařky žádná spojitost neexistuje
Očkovat či neočkovat? To je spor, který vyvolává mezi lidmi silné emoce. Mezi nejhlasitější odpůrkyně patří takzvané „biomatky,“ které argumentují snížením imunity dítěte a nežádoucími účinky, jako je například samotná nákaza od aplikované vakcíny. Podle lékařky Ireny Chudomelové však žádné tyto účinky prokázány nejsou a převažují spíše klady než zápory.

Ve vztahu se šéfem je nejdůležitější komunikace, říká brigádník
Mladí lidé tvoří v některých podnicích většinu zaměstnanců. Někdy je na nich závislé také to, jestli se včas otevře. Ne všichni zaměstnanci jsou však ochotni tolerovat nenadálou nepřítomnost podřízeného. Brigádníci tento přístup často nechápou a zastávají názor, že na prvním místě je komunikace.

Matka dcery s rakovinou: Už rok žádáme stát o finanční pomoc
Místo toho, aby chodila do školy a trávila čas se svými kamarády, prožila Viktorie Mužíková (11) rok v nemocnici. Po diagnostice rakoviny mozku v deseti letech se celé její rodině obrátil život naruby. Kromě nepředvídané situace se Mužíkovi museli vypořádat i s mnoha finančními překážkami, které s sebou tato nemoc přinesla. Jednalo se hlavně o problémy s uhrazením léčby pojišťovnou či zamítnutými příspěvky od státu.