Štítek: is_archive

Moderní sebeobrana mi pomohla překonat trauma, říká lektorka Jasmína Houdek
Jasmína Houdek byla v minulosti obětí sexuálního zneužívání. Právě tato zkušenost ji přivedla k vyučování moderní sebeobrany pro ženy. Na lekcích studentkám radí, jak se mají v kritických situacích chovat a jak mohou případnému násilí předejít. Důraz klade také na to, aby si klientky vybudovaly sebevědomí a dokázaly se ozvat i v nepříjemných situacích.

Sexuální aktivita bez souhlasu je znásilnění, říkají zakladatelé projektu Proč jsme to nenahlásili
Šestice českých studentů se inspirovala americkou neziskovou organizací a v roce 2020 založila spolek s názvem Proč jsme to nenahlásili. Oběti sexuálního násilí mohou pomocí online formulářů anonymně sdílet svůj příběh, který se poté objeví na instagramovém účtu @procjsmetonenahlasili. Spoluprací s dalšími institucemi se navíc projekt snaží o redefinici znásilnění u nás a pomáhají ve vzdělávání veřejnosti v této problematice. Minulý rok založili navazující kampaň Nahlásili jsme to, ale…, která popisuje zkušenosti s oznámením činu. Se dvěma zakladatelkami spolku jsme si povídaly o celé problematice sexuálního násilí.

Případů domácího násilí v době pandemie přibylo. Obětem může pomoct tajný signál
Centrum Rosa, organizace pro ženské oběti domácího násilí, zaznamenalo během pandemie koronaviru nárůst případů týrání. Ať už za tím je frustrace spojena s nejistou dobou či cokoli jiného, existuje gesto, které pomáhá obětem tajně požádat své okolí o pomoc. Mnoho lidí neví, co tento signál znamená, stojí za to se s ním ale seznámit.

Kriminální případy lidi fascinují. Čím jsou brutálnější, tím lepší, potvrzuje se
Lidi vždy přitahovaly příběhy o sériových a masových vrazích. Už před sto lety vycházely knihy a časopisy, ve kterých byly popisovány vraždy a kriminální případy. V současnosti se toto téma rozšířilo na streamovací platformy, jako například Netflix, a o vrazích a jejich obětech vznikají i speciální blogy.

Festival bez mužů má chránit ženy před násilím. Podle policistů ale nelze předurčit pachatele na základě pohlaví
Akce, která má naučit muže slušnému chování. Statement festival vznikl kvůli vzrůstajícímu počtu sexuálních násilí ve Švédsku. Jeho organizátorka Emma Knyckareová svůj nápad považuje za prevenci proti znásilnění a zároveň doufá, že festival umožní všem ženám bezpečnou zábavu. Policisté jsou však skeptičtí. Nesouhlasí totiž s určováním pachatele podle pohlaví.

Na linku důvěry už nevolají jen oběti domácího násilí
Vlastimil Zima je zaměstnán jako vedoucím telefonní linky důvěry, kde mohou již od roku 2001 hledat pomoc nejen oběti domácího násilí. Nese název Dona linka a je jedním z pracovišť Bílého kruhu bezpečí, který pomáhá obětem trestných činů. Zima se s námi podělil o své poznatky a přiblížil nám její fungování.