Štítek: is_archive

Raději budu ústy malující umělec než průměrný projektant, říká pentaplegik Hejhal
Tehdy devatenáctiletému studentovi nábytkářství zcela změnila život autonehoda. Pavel Hejhal (38) kvůli zraněním zůstal ochrnutý od ramen dolů. Myslel si, že jeho osud je dožít v nemocnici. Díky podpoře blízkých se mu ale vrátila chuť do života a začal se věnovat malování ústy.

Galerie Albertina dokazuje, že malby Clauda Moneta jsou aktuální i po 170 letech
Přes sto uměleckých děl slavného impresionisty nabízí vídeňská galerie na unikátní výstavě. Návštěvníci se na ní mohou zasnít nad zimními krajinami v mlze, normandskými útesy a skalami nebo hladinami, které jsou plné leknínů. Sebrané dílo Clauda Moneta v Albertině zůstane do 6. ledna 2019, už teď je o něj ale obrovský zájem.

Malíř Herel: Chci zjistit, jak by mohly moje obrazy pomoci drogově závislým a alkoholikům
Umí vytvořit obraz, který se člověku promění před očima. Malíř Peter Herel (51) během patnáctiletého pobytu v Holandsku vyvinul novou techniku malby. Jeho obrazy vypadají podobně jako negativ fotografie, až po nasazení brýlí s růžovými skly lze zřetelně rozpoznat, co je na plátně namalováno. Snem Herela je, aby jeho obrazy pomáhaly při odvykání narkomanům či alkoholikům. Malíř vystavoval například od 10. do 15. dubna na Art Prague festivalu.

Malíři otec a dcera Císařovští: Na rozdíl od komunismu se dnes na umělecké škole diskutuje o námětech studentů
Studium na dnešní výtvarné škole se diametrálně liší od výuky v době totality. Shodují se na tom dvě generace malířů – Tomáš Císařovský a jeho dcera Rozálie. Oba dva mají zkušenosti se vzděláním na umělecké škole, jen každý v jiné době. Zatímco Císařovská (25) říká, že dnes studium probíhá především formou diskuzí a zamýšlení se nad vlastními nápady, její otec Tomáš Císařovský (56) v socialismu maloval obrazy s nuceným zadáním do školy a svá vlastní témata nemohl profesorům ani ukázat.