Štítek: is_archive

Věřte dítěti, že trpí. Hraniční porucha osobnosti je stále stigma
O hraniční poruše osobnosti se často mluví jako o „rakovině duše“. Riziko sebevraždy je u trpícího člověka až čtyřistakrát větší než u zdravého. V rámci Světového dne duševního zdraví se v Praze konal druhý ročník akce Řekni si o pomoc, tentokrát s podtitulem „bez hranic“. Věnovaný byl právě hraniční poruše osobnosti. Diskutovat přišli odborníci, ale i lidé, kteří s nemocí bojují.

Roztroušená skleróza člověka naučí vnímat limity, říká pacientka Lucie Hoštičková
Po několika neúspěšných léčbách roztroušené sklerózy (RS) jí doktoři nabídli poslední řešení – restart imunitního systému. Kvůli zákroku přišla o vlasy i mnoho energie. Ke své situaci se ale postavila čelem a teď je v podstatě zdravá. „Můj vlastní příběh mi připadá neuvěřitelný,“ říká v rozhovoru pro Generaci20 Lucie Hoštičková (28).

Pro úlevu od bolesti není vždy zapotřebí brát prášky. Někdy stačí psí pohlazení
Canisterapie, neboli léčba psí láskou, je jako jedna ze zooterapií založená na přímém kontaktu člověka se zvířetem. Ulevuje od bolesti či osamělosti, a díky tomu přijdou na lepší myšlenky. Léčebná metoda se využívá především v seniorských domech, u tělesně a psychicky postižených lidí nebo v nemocnicích. Canisterapie se dělí na aktivní, kdy se především děti učí různé motorické dovednosti, a pasivní, při které psi během polohování prohřívají člověku svaly.

Naším cílem není závislé vyléčit, ale zbavit je touhy po drogách, říká terapeut Karel Chodil
Příběhy drogových závislostí jsou často drsné, ale i emotivní. Zvlášť, když se týkají v podstatě ještě dětí. Terapeut a odborník na drogové závislosti Karel Chodil (35) se s takovými osudy setkává denně už deset let. V Terapeutické komunitě Karlov u Písku začínal jako řadový člen týmu a před dvěma lety se dopracoval až na pozici jejího ředitele. Komunita Karlov léčí ze závislosti na drogách lidi od 16 do 25 let a matky s dětmi. Je jedinou komunitou v Česku, která dává matkám možnost léčit se za přítomnosti svých dětí.

Hudba může i léčit. Muzikoterapie pomáhá lidem vyrovnat se s emocemi
Muziku lze poslouchat ve volných chvílích pro pobavení, dokáže však i léčit. Muzikoterapie pomáhá především s problémy emocionálního charakteru. Lékaři ji tedy doporučují jako jednu z mnoha podpůrných léčebných terapií.

Matka dcery s rakovinou: Už rok žádáme stát o finanční pomoc
Místo toho, aby chodila do školy a trávila čas se svými kamarády, prožila Viktorie Mužíková (11) rok v nemocnici. Po diagnostice rakoviny mozku v deseti letech se celé její rodině obrátil život naruby. Kromě nepředvídané situace se Mužíkovi museli vypořádat i s mnoha finančními překážkami, které s sebou tato nemoc přinesla. Jednalo se hlavně o problémy s uhrazením léčby pojišťovnou či zamítnutými příspěvky od státu.

VIDEO: Na Týdnu mozku odborníci představí objevy a pokroky v jeho léčbě
Nové trendy a objevy ve výzkum mozku, to je hlavní náplní řady přednášek s názvem Týden mozku 2014. Od 10. do 14. března budou odborníci a kapacity v oboru již po šestnácté přednášet o pokroku v oblasti neurověd i léčbě mozkových onemocnění.

„Smrt pacientů se snažím nebrat osobně,“ říká sestřička
Povolání zdravotní sestry sebou nese všelijaká rizika ale i potěšení. Iva H. (52), která si nepřeje zveřejnit své příjmení ani fotografii, pracuje jako sestřička 36 let. V současné době se stará o pacienty na oddělení LDN (léčba dlouhodobě nemocných). Jak se vyrovnává se smrtí, kterou má každý den kolem sebe?

Chromoterapie: léčba těla i mysli světlem a barvami
Barvy výrazně ovlivňují naši náladu, dokáží v nás vyvolat klid i agresivitu. Chromoterapie má kořeny v dávných dobách Egypta a Říma. O tom, že ovlivňují naši psychickou stránku, není pochyb.
Jak se začne chlastat, je konec světa
„První podmínka pro to, aby člověk přestal pít, je, že si svojí závislost na alkoholu přizná,“ vystihuje jedné z účastnic sezení anonymních alkoholiků klíčový faktor, který musí lidem dojít, než se pustí do boje se závislostí.