Štítek: is_archive

Kultura je na pokraji existenční krize. Studenti uměleckých oborů se bojí o svá vysněná zaměstnání
Školy se kvůli koronaviru ještě nějakou dobu neotevřou. Ti, kteří studují praktická zaměření, žijí momentálně v nejistotě a jinak tomu není ani u mladých umělců. Distanční výuka je pro ně nedostačující a jejich mimoškolní aktivity jsou zastavené. Když vidí své starší a zkušenější kolegy přicházet o práce, mají strach z budoucího uplatnění. Studenti ale i tak doufají, že se do divadel a koncertních sálů vrátí a budou tak moct pokračovat ve své činnosti.

Signal festival letos rozzáří pouze instalace Maják, naplno proběhne nejspíš na jaře
Pražský Signal festival, který se měl konat od 15. do 18. října, v daném termínu neproběhne. Současná vládní opatření ke koronavirové pandemii, která omezují shromažďování lidí na veřejnosti, neumožňují akci uspořádat. Festival se dočká jen symbolického zahájení. Organizátoři tak řeší, kdy proběhne v plánovaném rozsahu. V úvahu připadá posunutí termínu na příští jaro. Definitivní rozhodnutí oznámí v následujících týdnech.

Sledování filmů z auta si lidé chválí. Projekt ale nejspíš pandemii nepřežije
Zajít si do klasického kina nebo na koncert bylo v době pandemie nemožné. Proto se některé umělecké a produkční agentury rozhodly přijít s nápadem kultury z auta. Mezi nejčastější místa, kde mohou lidé filmy, ale i živé koncerty z pohodlí svých vozidel sledovat, jsou střechy obchodních domů, prostory nákladového nádraží Žižkov či Stadion Strahov.

Kultura z postele: jak se nenudit, když musíme být zavření doma
Češi jsou už poloviny března zavření doma kvůli pandemii koronaviru. Jsou zrušeny všechny akce s větším počtem lidí, divadelní vystoupení nebo chystané výstavy. Umělci i tak našli způsob, jak se dostat ke svému publiku a přináší kulturu tak, jak ji obvykle neznáme: online a zcela zdarma. Redakce Generace 20 připravila šest tipů, jak si domácí izolaci zpestřit.

Mexický svátek Día de los Muertos se slaví i v Česku. Nechybí tradiční líčení a kapela
Na přelomu října a listopadu se tradičně slaví Dušičky nebo Halloween. Ne všem ale tyto způsoby oslav vyhovují. Mexický Día de los Muertos, Den mrtvých, proto láká i Čechy. V Praze jej každý rok pořádá mexická komunita. Pro Den mrtvých v mexickém stylu jsou typické nalíčené tváře, oltáře s podobiznami mrtvých lidí, průvody s kapelou, dobré jídlo a alkohol.

Mladí znají spíše Formanovy hollywoodské snímky. Mají pro ně větší šmrnc než jeho československá tvorba
Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů Miloš Forman dokázal zaujmout několik generací diváků po celém světě. Rodáka z Čáslavi, který po náhlé nemoci zemřel 13. dubna 2018 ve věku 86 let, znají mladí spíše díky jeho hollywoodským snímkům. Filmy, které natočil, než emigroval z Československa, například komedie Černý Petr a Hoří má panenko, jim mnohdy moc neříkají.

Večírky, cigarety a selfie. Režisér Frič vytvořil novodobou verzi Fausta
Po jednadvaceti letech se na jeviště Stavovského divadla vrací činohra Faust. Představili ji režisér Jan Frič s dramaturgy Martou Ljubkovou a Janem Tošovským ve zcela odlišném zpracování. Moderní inscenaci Goethova románu uvedlo poprvé Národní divadlo 15. března.

Planeta Česko přibližuje divočinu. Diváka uchvátí nejen přizpůsobivost zvířat
Pozoruhodná tuzemská zvířata žijí i tam, kde by je nikdo nečekal. Fauna, zajímavé informace o přírodě a prvotřídní vizuální zachycení jsou hlavními lákadly dokumentu Planeta Česko. Režisér a kameraman Marián Polák také napsal procítěný komentář, čímž se mu podařilo do snímku dostat další zajímavou rovinu. V té divákovi předává vlastní zážitky i zkušenosti z natáčení.

Ze slavné Zeměplochy televizní seriál. Fanoušci věří, že svět Terryho Pratchetta obstojí i na obrazovce
Britský spisovatel Terry Pratchett dokázal spojit žánr fantasy s osobitým humorem. Do povědomí čtenářů se zapsal zejména rozsáhlou sérií Zeměplocha. Právě propracovanost tohoto knižního světa čtenáře nepřestává okouzlovat. Opakovaně se vracejí k jeho textům, protože v nich mnohdy objeví nové vrstvy humoru. Díky tomu je Pratchettova tvorba stále aktuální a zajímavá. Stanice BBC i proto oznámila vznik dvou nových seriálů založených na jeho tvorbě.

Nahradit hlasy v Simpsonech je obtížné. Popularitu seriálu určují i dabéři
Vlastník jaderné elektrárny pan Burns, otec Homer nebo jeho dcera Líza. Všem těmto postavám se v české verzi seriálu Simpsonovi v průběhu času změnil dabing. Čeští diváci mohou tento seriál sledovat již 26 let. Podle režiséra Zdeňka Štěpána mají na popularitě žluté rodiny ze Springfieldu velkou zásluhu právě herci, kteří propůjčují postavám svůj hlas. Ten je po odchodu dabéra velmi těžké nahradit.