Štítek: is_archive

Společenský život se po dvou letech vrací k normálu. Covid ale nekončí
Dva roky plné lockdownů a restrikcí spojených s pandemií covidu-19 výrazně poznamenaly současný svět. Lidé, kteří byli zvyklí trávit čas se svými přáteli po barech, užívat si na kulturních akcích nebo cestovat do zahraničí, museli najednou zůstat doma. Koronavirus sice není pryč, ale opatření spojená s ním už téměř ano, a tak se vše začíná vracet k normálu.

Nejlepší kulturní zážitky roku 2021: Utrpení vědců, dánská spodina i celodenní deskovka
Uplynulý rok se opět nesl v duchu lockdownů a omezení, která ovlivnila i kulturu. Přišel tak čas odložených filmových i divadelních premiér, a diváci měli z čeho vybírat. Redakce Generace20 si pro vás proto připravila výčet toho, co jste v uplynulém roce mohli minout, ale rozhodně stojí za vaší pozornost.

Průvod, živá hudba i kocour, to vše bylo k vidění při oslavách Vzletu
Před sto lety postavil tehdejší Sokol Vršovice biograf Vzlet. K připomenutí výročí se letos 12. listopadu konala oslava. Vyvrcholením byl průvod po Vršovicích s živou hudbou a díky projekci na dobové plátno se mohli diváci vrátit do minulosti. Přestože budova obnovila provoz teprve před půl rokem, je návštěvnost velká.

Zesnulý herec Belmondo byl hvězdou i v Česku. Mladí už ale mají jiné hrdiny
První zářijové pondělí zemřela v 88 letech francouzská národní ikona a hvězda světového filmu, herec Jean-Paul Belmondo zvaný Bébel. Pro české diváky byl známý mimo jiné i díky dabingu Jana Třísky nebo Jiřího Krampola. Lidé ho ale mají spojeného i s filmovou hudbou. Jiní naopak ani nezaznamenali, že zemřel.

Chceme zviditelnit umělce, kteří mají potenciál, říká moderátor projektu Art Blok
Pomocí rozhovorů s umělci kreslí českou kulturní mapu. Pražský student Arts managementu na Vysoké škole ekonomické Jakub Vinařický (23) založil společně s přáteli projekt Art Blok. Skrze rozhovory, které přidávají na svůj YouTube kanál, se snaží poskytnout prostor i méně známým umělcům. I tím se podle Vinařického liší od konkurenčních pořadů.

Amatérská divadla vyměnila jeviště za internet. Čtou povídky a nahrávají podcasty
Někteří čekají na rozvolnění jako na Godota, jiní vymýšlí nové projekty. Amatérské divadelní soubory si přes komplikace způsobené koronavirovou pandemií našly způsob, jakým si svůj koníček udržet. Připravují například herecky ztvárněné povídky jako podcast a on-line představení.

Vysokoškoláci chtějí zpátky studentský život. Některá opatření by však dodržovali, i kdyby jim to nikdo nenařizoval
Studenti jsou odkázáni na on-line výuku téměř rok. Nouzový stav, který tuto situaci prodlužuje, se osloveným studentům zdá příliš dlouhý. Nejraději by se už vrátili do lavic, protože je on-line výuka omezuje a bere jim kontakt s kamarády. Krizový stav už považují za zbytečný, protože mu lidé nepřikládají takovou váhu jako na jaře. Přesto někteří vysokoškoláci říkají, že by opatření dodržovali i dobrovolně.

Kultura je na pokraji existenční krize. Studenti uměleckých oborů se bojí o svá vysněná zaměstnání
Školy se kvůli koronaviru ještě nějakou dobu neotevřou. Ti, kteří studují praktická zaměření, žijí momentálně v nejistotě a jinak tomu není ani u mladých umělců. Distanční výuka je pro ně nedostačující a jejich mimoškolní aktivity jsou zastavené. Když vidí své starší a zkušenější kolegy přicházet o práce, mají strach z budoucího uplatnění. Studenti ale i tak doufají, že se do divadel a koncertních sálů vrátí a budou tak moct pokračovat ve své činnosti.

Signal festival letos rozzáří pouze instalace Maják, naplno proběhne nejspíš na jaře
Pražský Signal festival, který se měl konat od 15. do 18. října, v daném termínu neproběhne. Současná vládní opatření ke koronavirové pandemii, která omezují shromažďování lidí na veřejnosti, neumožňují akci uspořádat. Festival se dočká jen symbolického zahájení. Organizátoři tak řeší, kdy proběhne v plánovaném rozsahu. V úvahu připadá posunutí termínu na příští jaro. Definitivní rozhodnutí oznámí v následujících týdnech.

Sledování filmů z auta si lidé chválí. Projekt ale nejspíš pandemii nepřežije
Zajít si do klasického kina nebo na koncert bylo v době pandemie nemožné. Proto se některé umělecké a produkční agentury rozhodly přijít s nápadem kultury z auta. Mezi nejčastější místa, kde mohou lidé filmy, ale i živé koncerty z pohodlí svých vozidel sledovat, jsou střechy obchodních domů, prostory nákladového nádraží Žižkov či Stadion Strahov.