Štítek: is_archive

Komunikace vlády připomíná sitcom v českém podání. Opatření řeší ministři na poslední chvíli přes Twitter
GLOSA: „Další zpřísnění restrikcí týden až dva nepřijde,“ sliboval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) 17. října. O čtyři dny později vyhlásil celostátní lockdown. Opatření jsou nepřehledná a mění se ze dne na den, ministři navíc volí pro debaty místo Úřadu vlády sociální síť Twitter. Nepovedená komunikace připomíná trapný český sitcom. Už chybí jen cedule, které publiku ukazují, kdy se má smát a tleskat. Při pohledu na chaotickou komunikaci je nám ale spíše do pláče.

Česká muzea zavřela. Návštěvy lidé stíhali na poslední chvíli
Kvůli opatřením proti šíření koronaviru zavřely od pondělí 12. října všechny galerie a muzea. Jednu z posledních příležitostí – nejméně na dva týdny a možná i déle – vidět výstavu Alfons Mucha a Pasta Oner: Elusive Fusion v pražském Museu Kampa měli návštěvníci v sobotu 10. října. Za normálního provozu muzea by výstava měla končit 25. října.

Děsí mě, že se celá západní civilizace dostala do takové polototality, říká o koronaviru stomatolog Šmucler
K plošným opatřením, která mají zabránit šíření Covidu-19, se docent Roman Šmucler (51) staví od začátku skepticky. O povinnosti nošení roušek například hovoří jako o nesmyslném a druhořadém kroku. Od veřejnosti schytává kritiku, že jako zubař nemá kompetence se k epidemické situaci vyjadřovat. „Epidemii má řídit vědecká rada, která není napojena na politiku,“ říká v rozhovoru pro Generaci20 prezident České stomatologické komory.

Jestli se kvůli koronaviru Radiožurnál změnil, tak jen k lepšímu, říká ředitel zpravodajství Jan Pokorný
Veřejnoprávní Český rozhlas Radiožurnál vysílá kvůli koronavirové krizi už déle než měsíc v mimořádném provozu. Přinášet jasné a rychlé zpravodajství musí ale pořád, a to i za specifického chodu redakce. Ředitel zpravodajství Jan Pokorný (59) v rozhovoru pro Generaci 20 mluví například o tom, jak musel některé zaměstnance poslat na „čekačku“.

Ze začátku epidemie jsme neměli ochranné roušky. Dezinfekci jsme si vyrobili sami, říká hasič Jan Špatenka
U sboru v Hradci Králové slouží profesionální hasič Jan Špatenka (28) přes osm let. Koronavirová epidemie mu teď stejně jako všem v první linii práci zkomplikovala. Vláda hasičům ze začátku moc nepomohla, proto si museli potřebnou dezinfekci vyrobit sami a roušky ušít doma. Teď pracují ve zvláštním režimu.

Život v karanténě se podobá apokalyptickému filmu a na klidu nám moc nepřidává
Koronavirová pandemie je pro mladé první vážnou situací, která otřásá nejen našimi životy, ale celým světem. S ničím podobným nemáme srovnatelnou osobní zkušenost. Naposledy byl v Česku vyhlášen nouzový stav před osmnácti lety při povodních. Jak to tehdy vypadalo, si ale většina dvacetiletých vybavuje jen matně, nebo vůbec. Vzhledem k rychlému šíření koronaviru zpřísňuje vláda krizová opatření skoro denně a omezuje lidi v životě, na jaký byli doposud zvyklí.