Štítek: is_archive

Sociální sítě mohou dobře posloužit. Ale také nadělat spoustu škody
GLOSA/ Existuje celá řada komunikačních kanálů, které mladí využívají ke konverzaci. Sice mohou někdy život usnadňovat, ale pak je na škodu, když se člověk až příliš upíná k mobilu a marně čeká na pípnutí zprávy. Mnohahodinovým sezením s telefonem v ruce lidé ztrácejí čas ve virtuálním světě, namísto toho, aby prožívali ten skutečný. Hlasivky a touhu se socializovat nemá člověk pro nic za nic.

Studenti vymysleli pohádku bez bariér. Potěší hlavně neslyšící děti
Příběh se sice vypráví ve dvou různých jazycích, přesto stále česky. Studenti Filozofické fakulty UK sepsali a natočili pohádku pro děti se sluchovým omezením. Videopohádka O princezně Rózince a znakujícím království je dostupná v českém znakovém jazyce i mluvené češtině zároveň. Vypráví o neslyšící princezně a neslyšícím princi a o dvou královstvích, z nichž v jednom znakují a v druhém ne.

Vykání se z češtiny vytrácí, o zachování dvojího oslovování nemají jasno ani odborníci
Dvojí způsob oslovování je v současnosti jedinečný ve třech jazycích – japonštině, čínštině a češtině. Jenže právě Čechům taková unikátnost nemusí vydržet dlouho. Vykání se vytrácí nejen při firemní komunikaci, ale i ve vztahu ke klientům. Svým jednáním mnohdy Češi porušují etiketu, a tak si odborníci kladou otázku, zda má vykání v českém jazyce vůbec ještě smysl.

Na pohledy lidé nezanevřeli. Postcrossing vrací dopisování do módy
Oprášit pomalou komunikaci v uspěchané době napadlo zakladatele postcrossingu již před více než patnácti lety. Mezinárodní projekt, který sdružuje nadšence z celého světa, se zaměřuje na zasílání pohlednic či dopisů náhodným cizincům. Stačí se zaregistrovat, vygenerovat adresu jiného uživatele a psaní zaslat. Ve stejné chvíli získá odesílatelův kontakt zase někdo jiný, proto vždy platí, že za každou poslanou pohlednici přijde jiná. Své příznivce si fenomén ručního dopisování našel i v České republice. A jak se tuzemští postcrosseři shodují – pocit z doručeného pohledu je nepopsatelný.

Komunikace vlády připomíná sitcom v českém podání. Opatření řeší ministři na poslední chvíli přes Twitter
GLOSA: „Další zpřísnění restrikcí týden až dva nepřijde,“ sliboval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) 17. října. O čtyři dny později vyhlásil celostátní lockdown. Opatření jsou nepřehledná a mění se ze dne na den, ministři navíc volí pro debaty místo Úřadu vlády sociální síť Twitter. Nepovedená komunikace připomíná trapný český sitcom. Už chybí jen cedule, které publiku ukazují, kdy se má smát a tleskat. Při pohledu na chaotickou komunikaci je nám ale spíše do pláče.

Díky přirozené komunikaci se mohu na svého koně spolehnout, říká jezdkyně
Vzájemná komunikace mezi koněm a jezdcem bývá někdy podceňována. Zvířata mohou projít přísným tréninkem, a nebo se jim člověk přizpůsobí. Delší, ale účinnější metoda horsemanshipu, neboli přirozené komunikace, pomáhá budovat vztah mezi jezdcem a koněm i těm, co nejezdí profesionálně. Výsledkem je celoživotní důvěra.

Internet slaví narozeniny. Jak jsme se s ním sžili?
Bez internetu si někteří z nás svůj život asi už nedovedou představit. Pomáhá nám při práci, při studiu a díky němu jsme v kontaktu se svými přáteli a blízkými. A přitom je to teprve docela nedávno, co byla tehdejší Československá republika oficiálně k internetu připojena. Letos v únoru slavíme jubilejní 20. výročí této události.