Štítek: is_archive

Zájem o knihovny upadá. Počet vypůjčených knih klesl za deset let o čtvrtinu
I když knihovny přidávají řadu služeb, aby si návštěvníky udržely, počet jejich uživatelů setrvale klesá. Neznamená to nutně, že lidé méně čtou. Třeba beletrii si raději koupí než půjčí, k dispozici jsou i knihy v elektronické podobě. Ty si lze v knihovnách vypůjčit i on-line, během pandemie službu využívala řada studentů po celé republice.

Literatura v originále je autentičtější než překlad. Láká stále více čtenářů
Číst knihy v překladu, nebo raději sáhnout po originále? Postupem času přibývá více lidí, kteří raději volí druhou možnost. Četba v původním znění je totiž skvělou příležitostí k procvičení jazyka a zlepšení úrovně slovní zásoby. Ať už se jedná o angličtinu či třeba méně dostupnou japonštinu.

Studenti mohou maturovat i z knih, jako je Hra o trůny. Školy je tak chtějí přilákat ke čtení
Mladí lidé čtou. Podle statistik jsou dokonce nejpočetnější skupinou čtenářů. Vysokým číslům napomáhá fakt, že jsou ke čtení vedeni povinnou maturitní četbou. Jenže studenti nejsou z knih v maturitních seznamech příliš nadšení. Proto do nich školy zařazují díla jako Harry Potter nebo Bábovky Radky Třeštíkové.

Milan Kundera slaví 90. narozeniny. Jeho knihy čtou studenti stále s oblibou
Česko-francouzský spisovatel Milan Kundera 1. dubna oslavil 90. narozeniny. Od roku 1975 žije trvale v Paříži a píše pouze ve francouzštině. Jeho jméno si lidé spojují s knihami Žert, Nesnesitelná lehkost bytí nebo Směšné lásky. Přesto, že jsou Kunderova díla napsaná složitým stylem, studenti je pořád čtou nejen v povinné četbě.

Fotografie s knihou na stromě i ve vodě. Uživatelé Instagramu lákají mladé ke čtení
Nevíte jakou knihu vzít do ruky? Inspirovat se můžete třeba na Instagramu. Právě tam zveřejňují někteří uživatelé fotografie přečtených knih spolu se svými dojmy z četby. A reagují na ně tisíce mladých lidí. „Tvá čtenářská pozice je pro mě stále více inspirující a nutí mě ke čtení, “ okomentovala jednu z fotografií Jakuba Pavlovského (25) fanynka jeho instagramového účtu. Právě Pavlovský je jedním z těch, kteří na sociálních sítích inspirují lidi ke čtení.

Bývalé Vilímkovo nakladatelství se zasloužilo nejen o verneovky, ale i o první billboardy
Dobře schovaný dům v Opatovické ulici působí na první pohled poněkud zanedbaně. Omítka opadává a z oken se loupe nátěr. Budova však má za sebou slavnou minulost. V 19. století dům doslova zářil – na této adrese se nacházelo proslulé Vilímkovo nakladatelství.

Knihovna romské literatury obsahuje 250 titulů. Vznikla z touhy uchovat tradice
Ústní vyprávění příběhů, které je pro Romy velmi důležitou tradicí, se v samotné romské komunitě začíná pomalu vytrácet. I kvůli snaze zachovat zvyky a vzpomínky dalším generacím vnikla v Praze knihovna Romafuturismo. Je v ní zatím zhruba dvě stě padesát knih romských autorů.

Ze slavné Zeměplochy televizní seriál. Fanoušci věří, že svět Terryho Pratchetta obstojí i na obrazovce
Britský spisovatel Terry Pratchett dokázal spojit žánr fantasy s osobitým humorem. Do povědomí čtenářů se zapsal zejména rozsáhlou sérií Zeměplocha. Právě propracovanost tohoto knižního světa čtenáře nepřestává okouzlovat. Opakovaně se vracejí k jeho textům, protože v nich mnohdy objeví nové vrstvy humoru. Díky tomu je Pratchettova tvorba stále aktuální a zajímavá. Stanice BBC i proto oznámila vznik dvou nových seriálů založených na jeho tvorbě.

Virtuální realita nejspíš knížky nenahradí. Může ale sloužit jako lákadlo ke čtení
Návštěvníci Goethe-Institutu mají možnost zažít literaturu úplně jinak, než byli doposud zvyklí. V prostorách tamní knihovny do konce března probíhá projekt s názvem Proměna VR. Pomocí virtuální reality se člověk může ocitnout v těle brouka a prožít si na vlastní kůži příběh první kapitoly z povídky Proměna od Franze Kafky.

Autobiografie je terapií pro psychicky nemocné
Autoři, kteří se rozhodli v knihách odhalit svůj život s psychickým onemocněním, vnímají psaní jako součást léčby. Utřídí si díky němu myšlenky a některé věci je přestanou trápit. Vydání autobiografické knihy vyžaduje odvahu, kterou většinou oceňují i autorovi blízcí. Díky knihám lépe chápou myšlenky a pocity nemocného.