Štítek: is_archive

Spisovná čeština je první cizí jazyk, který se učíme, říká jazykovědec Oliva
Na začátku listopadu zavítal mezi studenty Vyšší odborné školy publicistiky uznávaný jazykovědec
Karel Oliva (63). Mladé publikum se mimo jiné ptalo, jak je to s češtinou v médiích a jak by podle
něj měl jazyk v žurnalistice vypadat?

Ukrajinští žáci nemají problém se začleněním. Školám ale chybí kapacity i učitelé
Do českých tříd nastoupily už stovky ukrajinských dětí. Podle pedagogů nemají problém se začleňováním do kolektivu ani s komunikací se spolužáky. Školám ale chybí učitelé, kapacity ve třídách i peníze.

Moravanům se nelíbí protahování, Pražané nerozumí žufánku
Co zme jidávale, deš sem bela doma? Přesně takhle se můžou lidé zeptat člověka lidé z Olomouce, co měl k jídlu, když byl doma. Když totiž přijede Pražan do moravského města, jednou z překážek je pro něj rozdílnost v nářečí. Mnohdy se ale nesetká ani s laskavým přístupem, což platí i opačně, od Pražanům k Moravanům.

Děti bez problémů „nasají“ dva mateřské jazyky
Plynně komunikovat dvěma jazyky je velké plus. Většina z nás má jeden mateřský jazyk, který ovládá a druhému jazyku, cizímu, se pracně učí. Do této kategorie však nepatří děti narozené ve smíšených rodinách. Hned od malička mluví dvěma mateřskými jazyky. K těmto dvojjazyčným dětem patří i bratři Rami a Gabriel Nasserovi.
Německo: Turečtí přistěhovalci by se měli integrovat
Když turecký premiér Recep Erdogan na setkání v Düsseldorfu vyzval své krajany žijící v Německu, aby děti učili nejprve turecky a teprve poté je zasvětili do německého jazyka, vyvolal hodně rozporuplné reakce v zemi našich západních sousedů. Turci ale netají zklamaní z toho, že se pro ně v Německu neotevřou turecké školy, i když jich tam žijí skoro tři miliony.